عمل قلب تاوی در مشهد

به گزارش بوستان گفتگو، بهناز رحیمیان - خراسان - خبرنگار: تاوی یک جراحی پیشرفته قلب است که در آن نیازی به باز کردن قفسه سینه نیست و دریچه آئورت از راه شریان کشاله ران با ابزار خاص وارد قلب بیمار می گردد.

عمل قلب تاوی در مشهد

این جراحی کمتر تهاجمی برای بیماران با شرایط سنی بالا و دارای ریسک خطر عمل قلب باز انجام می گردد. هجدهمین جراحی قلب به روش تاوی در بیمارستان رضوی مشهد در این هفته با پیروزیت انجام شد.

  • یارانه برای دریچه های قلب

به گفته رئیس شورای راهبردی قلب و عروق بیمارستان رضوی، در جراحی قلب تاوی که روش نوینی در جهان است، کاشت دریچه قلب به روش بالون زدن و آنژیوگرافی به وسیله شریان کشاله ران انجام می گردد و در محل مخصوص قرار می گیرد. در این روش دریچه آئورت و میترال به صورت جمع شده و با حجم بسیار پایین از کشاله ران وارد قلب و در آنجا باز می گردد. محمود شبستری می افزاید: جراحی قلب تاوی از 3 سال پیش در بیمارستان رضوی مشهد آغاز شده و تاکنون 18 بیمار تحت این عمل قرار گرفتند و نتایج خوبی داشته است.

وی تاکید می نماید: جراحی قلب تاوی برای بیماران بالای 60 سال که دارای مسائل ریوی و مغزی هستند و خطر عمل قلب باز برای آنان بیشتر است، انجام می گیرد. این جراح قلب با اشاره به این که برای تهیه دریچه های قلب مورد استفاده در عمل قلب تاوی، دولت یارانه پرداخت می نماید، می افزاید: این دریچه ها محصول یک شرکت آمریکایی و هر دریچه با ارز دولتی حدود 100 میلیون تومان قیمت دارد که با هزینه عمل، 120 میلیون تومان برای بیمار هزینه دارد. امیدواریم این کالای پزشکی تحت پوشش سازمان های بیمه گر قرار گیرد تا تمام بیماران احتیاجمند نیز بتوانند از این روش عمل قلب بهره مند شوند. به گفته وی، روش جراحی قلب تاوی در کشورهای آسیایی زیاد متداول نیست و ایران در این حوزه نسبت به کشورهای خلیج فارس آغاز خوبی داشته است.

  • بیمارستان رضوی با تجهیزات به روز جهان

جراح قلب دانشگاه آخن آلمان که به منظور انجام جراحی قلب تاوی در بیمارستان رضوی به مشهد سفر نموده است، اظهار می نماید: انجام عمل قلب تاوی 15 سال پیش در جهان آغاز شد. سال 2008 کلینیک دانشگاه آخن آلمان از نخستین مراکزی بود که در آن این عمل صورت گرفت و تاکنون 1300 جراحی قلب تاوی در این مرکز صورت گرفته است.

شهرام لطفی که تجربه حضور در بیش از 60 درصد از عمل های جراحی کلینیک دانشگاه آخن آلمان را دارد، اظهار می نماید: جراحی قلب تاوی در اروپا و امریکا از ابتدا برای بیماران با ریسک بالا و بیشتر از 60 سال که ریسک مرگ ومیر بر اثر جراحی قلب باز در آنان بیشتر بود، انجام می شد اما اکنون برای بیماران با ریسک پایین و میانی نیز انجام می گردد. وی می افزاید: البته جنس این دریچه بیولوژیک بوده و امکان خرابی آن پس از 7 تا 8 سال وجود دارد که احتیاج به عمل جراحی مجدد خواهد داشت، بنابراین در افراد بیمار جوان استفاده از دریچه های مکانیکال مناسب تر است.

لطفی معتقد است بیمارستان رضوی دارای امکانات و تجهیزات پزشکی روز جهانست و می تواند به عنوان قطبی برای عمل های غیر تهاجمی و کمتر تهاجمی تبدیل گردد. این جراح قلب دانشگاه آخن آلمان تاکید می نماید: در خلال انجام جراحی قلب تاوی در بیمارستان رضوی آموزش هایی نیز به جراحان قلب بیمارستان داده می گردد تا بتوانند بدون حضور سوپروایزر نیز این عمل را انجام دهند. وی معتقد است با تمام انتقادهایی که از دولت می گردد، باید اذعان کرد که در این حوزه وزارت بهداشت با پرداخت یارانه برای وارد کردن این دریچه ها، بیماران را حمایت نموده است. در غیر این صورت شاید کمتر از نیمی از عمل های قلب تاوی امکان پذیر بود.

  • جراحی تاوی با بی حسی موضعی

به گفته متخصص بیهوشی بیمارستان رضوی، امروز علم پزشکی جهان به سوی عمل های کم تهاجمی می رود تا ضمن کاستن از عوارض عمل، هزینه عمل نیز کاهش یابد و بیمار زودتر ترخیص گردد. قاسم سلطانی معتقد است در حوزه پزشکی هیچ یک از روش ها را نمی توان بهترین دانست و باید شرایط جسمی بیمار مد نظر قرار گیرد. وی با اشاره به این که تاکنون 4 جراحی مغز به روش هوشیار در این بیمارستان صورت گرفته است، می گوید: برای بعضی از بیماران بیهوشی عمومی مسائل خاصی ایجاد می نماید. در نوزدهمین جراحی قلب به روش تاوی نیز درصددیم برای بیماری با سن بالا که فشار خون بالا دارد و دچار تشنج می گردد، از روش بی حسی موضعی برای جراحی استفاده کنیم.

این متخصص بیهوشی می افزاید: در این روش بی حسی، ما قادر به ارتباط با بیمار هستیم، بیمار درد ندارد و در واقع خواب از بیهوشی حذف می گردد. با توجه به این که یکی از عوارض نادر این عمل ایجاد لخته های کلسیم و خون و امکان سکته مغزی در بیمار است، در صورت بروز این اتفاقات می توانیم به سرعت از روند آن مطلع شویم و درمان را آغاز کنیم. وی معتقد است در هر عمل به ویژه قلب، کار تیمی از اهمیت خاصی برخوردار است و تمام اعضا در کنار هم می توانند یک عمل پیروز با کمترین عارضه را انجام دهند. سلطانی می افزاید: طی انجام جراحی قلب تاوی نیز ممکن است اتفاقاتی رخ دهد که احتیاج به بازکردن قفسه سینه داشته باشد و تیم جراحی باید آمادگی لازم را برای هرگونه اتفاق داشته باشد.

به گفته وی، بیمارستان رضوی با حمایت های سازمان آستان قدس رضوی شرایط مناسب و امکانات برای انجام عمل قلب تاوی را دارد، ضمن این که در این بیمارستان اتاق عمل هیبریدی نیز در حال ساخت است و تا 3 ماه آینده به بهره برداری می رسد. این متخصص بیهوشی می افزاید: جراحی تاوی در اتاق عمل هیبریدی با محیط کاملا استریل، به تیم جراحی این امکان را می دهد که در صورت احتیاج به عمل تهاجمی، یک عمل قلب باز در آن انجام گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 آبان 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 427

به "عمل قلب تاوی در مشهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عمل قلب تاوی در مشهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید