رئیسی، سعید جلیلی را در سمت وزارت خارجه نپذیرفت، رونمایی از کمیته تطیبق مذاکرات هسته ای ابراهیم رئیسی

به گزارش بوستان گفتگو، خبرنگاران : دو کننده از تیم ابراهیم رئیسی به کمیته تطبیق متن نهایی توافق احتمالی ایران و گروه 1+4 اضافه شده اند و تعداد اعضای کمیته به هفت نفر رسیده است. سردار پاسدار سیدعلی حسینی تاش، معاون راهبردی شورای عالی امنیت ملی و علی باقری، معاون سابق دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، از طرف رئیسی در جلسات این کمیته شرکت می کنند.

رئیسی، سعید جلیلی را در سمت وزارت خارجه نپذیرفت، رونمایی از کمیته تطیبق مذاکرات هسته ای ابراهیم رئیسی

به گزارش به نقل از دیده بان ایران ؛ شنیده ها حاکی از این است که رئیسی تمایلی به کار با سعید جلیلی ندارد. او را در سمت وزیر خارجه نپذیرفته و شنیده ها حاکی از قطعی شدن علی باقری کنی، از نزدیکان جلیلی، برای این سمت است؛ آن هم درحالی که به تازگی شنیده شده دو کننده از تیم ابراهیم رئیسی به کمیته تطبیق متن نهایی توافق احتمالی ایران و گروه 1+4 اضافه شده اند و تعداد اعضای کمیته به هفت نفر رسیده است. سردار پاسدار سیدعلی حسینی تاش، معاون راهبردی شورای عالی امنیت ملی و علی باقری، معاون سابق دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، از طرف رئیسی در جلسات این کمیته شرکت می کنند.

زمانی که سعید جلیلی معاونت اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه را برعهده داشت، باقری کنی مدیرکل اروپای مرکزی و شمالی این معاونت بود و پس از سعید جلیلی مدتی به نام معاون اروپای وزیر امور خارجه فعالیت کرد و پس از حضور جلیلی در شورای عالی امنیت ملی علی باقری به نام معاون او منصوب شد. در جریان مذاکرات هسته ای در زمان جلیلی، باقری از مذاکره کنندگان ارشد ایران بود. رئیسی همچنین او را به نام رابط وزارت خارجه در دوران انتقال دولت نو معرفی کرده است.

به گزارش دیده بان ایران؛ شرق مدعی شده است؛ برخی اخبار حاکی از این بود که سعید جلیلی هم تمایل به کناره گیری به نفع رئیسی نداشته و با اصرار اصولگرایان مجبور به انصراف شده است. جلیلی سه روز پیش در پاسخ به این سؤال که چنانچه رئیس جمهور منتخب سمتی به شما پیشنهاد بدهند، خواهید پذیرفت، گفت: در هر زمینه ای کاری از دستمان بربیاید، به همه دوستان کمک خواهیم کرد.

به نظر می رسد که ابراهیم رئیسی تمایلی به سپردن کابینه به چهره های مشهور به داشتن سیاست های خاص و تند ندارد. عملکرد این چندروزه او در تماس با فعالان رسانه ای و سیاسی و دبیرکل های احزاب از جریان های مختلف و به ویژه اصلاح طلب و روزنامه نگاران منتقد در کسب نظرخواهی از آنها در نحوه اداره دولت حاکی است که او حداقل در قدم نخست در پی ارائه یک چهره متعامل از خودش است. شیوه ای که البته از سوی جانشین او در قوه قضائیه هم گویا پی گرفته شده و برخی روزنامه نگاران یا فعالان رسانه ای اصلاح طلب از تماس مشابه ازسوی دفتر محسنی اژه ای خبر داده اند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 30 تیر 1400 بروزرسانی: 30 تیر 1400 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1816

به "رئیسی، سعید جلیلی را در سمت وزارت خارجه نپذیرفت، رونمایی از کمیته تطیبق مذاکرات هسته ای ابراهیم رئیسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیسی، سعید جلیلی را در سمت وزارت خارجه نپذیرفت، رونمایی از کمیته تطیبق مذاکرات هسته ای ابراهیم رئیسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید