انفجار بغداد و امید تروریسم به بایدنیسم؛ بازگشت پدرخوانده های داعش به کاخ سفید

به گزارش بوستان گفتگو، هم زمانی انفجارهای خونین بغداد توسط گروه تروریستی و آغاز به کار دوباره دولت دموکرات ها در آمریکا به عنوان پدرخوانده داعش جای تأمل دارد و بسیاری این حمله مرگبار را ابراز وجود تروریسم پس از خدمت به ترامپ جمهوری خواه برای بقای آمریکا در منطقه می دانند.

انفجار بغداد و امید تروریسم به بایدنیسم؛ بازگشت پدرخوانده های داعش به کاخ سفید

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، تحلیف جو بایدن رئیس جمهور دموکرات آمریکا هم زمان با دو انفجار تروریستی خونین در عراق انجام شد تا خبر این انفجارها به لطف تحولات اخیر آمریکا که این کشور را در صدر رسانه های سراسر جهان قرار داده بود، بازتابی گسترده داشته باشد و گروه تروریستی ـ تکفیری داعش که مسئولیت انفجارهای بغداد را به عهده گرفت بار دیگر در کانون توجهات قرار بگیرد.

این انفجار خونین در مرکز بغداد 32 کشته و حدود 110 زخمی به جای گذاشت، به دنبال آن مصطفی الکاظمی نخست وزیر و فرمانده نیروهای مسلح عراق، تغییراتی گسترده را در دستگاه های امنیتی این کشور ایجاد کرد. عزل عامر صدام معاون وزیر کشور در امور اطلاعات و انتصاب سرلشکر احمد ابورغیف به جای وی، برکناری عبدالکریم عبدفاضل (ابوعلی البصری)، مدیرکل اطلاعات و مبارزه با تروریسم در وزارت کشور و انتصاب معاون رئیس امنیت ملی، حمید الشطری به جای وی، انتقال فرمانده عملیات بغداد، قیس المحمداوی، به وزارت دفاع و مشخص سرلشکر احمد سلیم به فرماندهی عملیات بغداد، برکناری فرمانده پلیس فدرال، سرلشکر جعفر البطاط و مشخص سرلشکر رائد شاکر جودت به جای او و برکناری سرلشکر باسم مجید مدیر بخش اطلاعات و امنیت عملیات بغداد از جمله این تغییرات بود و پس از آن تدابیر شدید امنیتی در این استان برقرار شد.

تحرکات مشکوک آمریکا در مناطق مختلف عراق

گذشته از اینکه گفته می گردد دو عامل انتحاری این انفجار مهیب از شهروندان سعودی بودند و صرف نظر از اهدافی که پشت پرده ردپای عربستان در این جنایت وجود دارد، زمان و مکان این حادثه موجب شد کارشناسان و تحلیلگران در ابعاد گسترده به آن بپردازند.

سه شنبه گذشته در تاریخ 19 ژانویه 2021 چند انفجار بزرگ در منطقه جرف الصخر واقع در محور شمالی استان بابل رخ داد، این اتفاق به فاصله کوتاهی از موردهدف قرار دریافت مکرر کاروان های آمریکایی در عراق انجام شد و شواهد نشان می داد واشنگتن پشت این انفجارها قرار گرفته است که البته سفارت آمریکا در بغداد مشخصاً آن را انکار کرد.

اغلب کارشناسان با استناد به انگیزه های آمریکا در فعال سازی مجدد داعش در عراق اتفاق نظر دارند که هرگونه تحرک از جانب عناصر تروریستی داعش در خاک عراق نمی تواند جدا از برنامه های ایالات متحده باشد. افزایش فشارهای مجلس عراق برای اخراج آمریکایی ها و تلاش واشنگتن برای تحریک دولت مرکزی عراق علیه حشد شعبی از جمله عوامل محرک آمریکا برای احیای داعش در عراق است، بر این اساس نمی توان انفجارهای اخیر بغداد را نیز جدا از ایالات متحده تصور کرد.

به قدرت رسیدن پدرخوانده های داعش در آمریکا و انفجارهای بغداد

اما عامل زمانی وقوع این جنایت موجب شده است تحلیلگران از منظری متفاوت به واکاوی این عملیات تروریستی بپردازند. این که در دهه گذشته میلادی پروژه داعش توسط دموکرات های آمریکا که جو بایدن نقش محوری در آن داشت، تقویت شد موضوعی است که بارها توسط رسانه ها به ویژه در خود آمریکا فاش شده است و موضوعی پوشیده نیست، حتی هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه وقت آمریکا در کتاب خاطرات خود به این واقعیت اعتراف کرده است. او که در دوره حضورش در وزارت امور خارجه آمریکا هسته اصلی گروه داعش به جهان آمد در کتاب خاطراتش به وضوح تأکید می کند واشنگتن نقشی عمده در تأسیس داعش و فراهم کردن زمینه قدرت دریافت آن ایفا کرده است، پیش از این هم روزنامه انگلیسی تایمز در دسامبر 2013 نوشته بود نیروهای آمریکایی نقشی محوری و اصلی را در شکل گیری داعش و اوج دریافت نام ابوبکر البغدادی داشتند.

در آگوست 2016 آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا با انتشار اسنادی نقش شخص باراک اوباما رئیس جمهور وقت ایالات متحده و کلینتون در پیدایش داعش را فاش کرد، در همان زمان جولیان آسانژ، بنیانگذار سایت ویکی لیکس، اعلام کرد که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) گروه تروریستی تکفیری داعش را ایجاد کرده است. به گفته آسانژ، تصمیم سیا و عربستان برای مسلح کردن مجاهدین در افغانستان برای جنگ با اشغالگری شوروی، با توجه به عزیمت اسامه بن لادن به پاکستان و سپس افغانستان، به ایجاد القاعده منجر شد. تشکل سلفی ها در قالب گروه القاعده در نهایت منجر به حملات 11 سپتامبر2001 شد. آمریکا به بهانه این حملات، به افغانستان و عراق لشگر کشید که در نتیجه، خلأ قدرت در عراق اشغال شده، ایجاد و در نهایت به شکل گیری داعش منجر شد.

چراغ سبز داعش به بایدن پس از خدمت به ترامپ جمهوری خواه

جو بایدن 8 سال در سمت معاونت اوباما که کارشناسان دولت وی را پدرخوانده داعش می دانند فعالیت داشت، حتی شخص بایدن در اکتبر 2014 با تأکید بر نقش عربستان و امارات، مهم ترین هم پیمانان ایالات متحده در منطقه بر شکل گیری و تقویت داعش تلویحاً به نقش پررنگ واشنگتن در ظهور این گروه تروریستی اعتراف کرد.

بر همین اساس تحلیلگران، داعش و جنایت های آن را جدا از دموکرات های آمریکا نمی دانند؛ ضمن اینکه جنایتی نظیر انفجار خونین بغداد در پنجشنبه گذشته یادآور حملات تروریستی وحشتناک عناصر داعش ضد عراقی ها در دوره دولت اوباما است، درواقع از زمان تغییر دولت آمریکا از دموکرات به جمهوری خواه در سال 2016 نوع تحرکات داعش به شکل خاص در عراق دچار تغییراتی شد و انفجارهایی از این قبیل کاهش پیدا کرد، البته منظور آن نیست که جمهوری خواهان ایالات متحده به دلیل مواضع انسان محبت آمیز از بروز چنین جنایت هایی جلوگیری می کردند؛ بلکه استراتژی دولت جمهوری خواه آمریکا در عراق استفاده از کارت داعش به شکل های گوناگون در شرایط مختلف بود و طی چهار سال گذشته به استثنای دوره اخیر، این دولت آمریکا به ریاست دونالد ترامپ تلاش کرد آمریکایی ها را که به بهانه تروریسم در عراق مستقر شده اند ضامن امنیت این کشور معرفی کند.

از آنجایی که موضوع اصلی دولت سابق دموکرات های آمریکا به ریاست اوباما به ویژه در 4 سال دوم تکیه بر پروژه تجزیه منطقه با ابزار تروریسم که داعش نقش اصلی آن را ایفا می کرد، بود، این گروه تکفیری با نشان دادن چراغ سبز به دولت جو بایدن به آن اعلام می کند که آمادگی هرگونه تحرک برای پیشبرد برنامه های آمریکا در منطقه و به طور ویژه عراق را دارد.

بایدن و پروژه تجزیه عراق

در زمان حاضر نیز پرونده عراق از حساسیتی ویژه برای آمریکایی ها برخوردار است. جو بایدن در دوره رقابت انتخاباتی خود با ترامپ و نیز پس از پیروزی در این انتخابات برنامه های خود درباره کشورهای منطقه از جمله ایران، عربستان سعودی و حتی یمن را اعلام کرد، اما درباره رویکرد خود نسبت به عراق چیزی نگفته و تا به امروز سیاست مبهم در قبال بغداد پیش گرفته است.

از سوی دیگر جو بایدن در سال 2007 هنگامی که پروژه تجزیه عراق به 3 قسمت را اعلام کرد رئیس کمیته روابط خارجی در سنا بود، در واقع جو بایدن به عنوان طراح پروژه تجزیه عراق این اقدام را همزمان با تشدید درگیری های فرقه ای ایجادشده توسط گروه تکفیری ـ تروریستی القاعده در عراق که بسیاری از مردم بی گناه این کشور را از گروه های مختلف به خاک و خون کشید، انجام داد.

این پروژه آمریکایی همواره در محافل مختلف و مجامع سیاسی رسانه ای و فکری در واشنگتن و بغداد و پایتخت های دیگر جهان مورد بحث بوده است اما امروز پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برآورد های زیادی درباره ماهیت سیاست وی در خصوص پرونده های حساس و مهم که اهمیت و حساسیت آنها تنها محدود به عراق نبوده است و به فضای عمومی منطقه کشیده می گردد مطرح می گردد.

بر همین اساس تحلیلگران معتقدند، با ورود جو بایدن به عنوان رئیس جمهور آمریکا به کاخ سفید ممکن است دولت دموکرات آمریکا به فکر فعال کردن پروژه تجزیه عراق بیفتد و در این میان تردیدی نیست که تئوری ها و نظریه های مختلف آمریکایی درباره منطقه همچون خاورمیانه بزرگ، هرج ومرج خلاق، معامله قرن و سایر موارد همه در نقاط و ایستگاه های محوری به هم برسند.

جنگ نیابتی دموکرات ها در منطقه و کارت داعش

جنگ نیابتی و عدم مداخله مستقیم در امور خاورمیانه نیز ضمن استراتژی دولت دموکرات های آمریکاست و پروژه داعش نیز در راستای تحقق همین هدف شکل گرفت. علت محبوبیت دموکرات ها در جامعه آمریکا نیز به این دلیل است که آنها ظاهر اولویت های خود را معطوف به امور داخلی می کنند و پروژه های خود در خارج از مرزها را با ابزارهایی در همان مناطق اجرا می کنند.

بایدن نیز از ابتدا اعلام کرد که اولویت فعالیت های دولت وی مربوط به بحران های داخلی آمریکا به ویژه شیوع اپیدمی کرونا و سازوکار کنترل آن است و در مرحله کنونی پرداختن به پرونده های خارجی ضمن دستور کار وی نیست، بر همین اساس می توان پیش بینی کرد که دولت بایدن قصد ورود مستقیم به پرونده های غرب آسیا را ندارد و استراتژی جنگ نیابتی را دنبال خواهد کرد.

همان طور که تاریخ ثابت کرده است پروژه اصلی آمریکایی ها در عراق ـ چه دموکرات و چه جمهوری خواه ـ ناامن سازی این کشور و نهایتاً تجزیه آن از خلال توطئه های فرقه ای است و واشنگتن به خلاف ادعاهای خود هرگز به دنبال ایجاد ثبات و امنیت در عراق نبوده است، بنابراین تا زمانی که آمریکایی ها در عراق حضور دارند و در امور آن مداخله می کنند این کشور نمی تواند از شر ناامنی ها و به طور خاص، حملات تروریستی در امان باشد. در سایه این شرایط تنها گزینه عراقی ها برای گذر از این مرحله پرتنش اعتماد یکپارچه دولت و ملت به گروه های خیرخواه داخلی و در صدر آن حشد شعبی است که حسن نیت خود را با دفاع از عراق و نجات آن از چنگال تروریسم ثابت کرده است.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1559

به "انفجار بغداد و امید تروریسم به بایدنیسم؛ بازگشت پدرخوانده های داعش به کاخ سفید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انفجار بغداد و امید تروریسم به بایدنیسم؛ بازگشت پدرخوانده های داعش به کاخ سفید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید