تمدید معافیتهای هسته ای ایران از سوی ترامپ موضوع مهمی نیست

به گزارش بوستان گفتگو، خبرنگاران - گروه بین الملل: روز گذشته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا معافیت های هسته ای ایران را چهار محدودیت برنامه هسته ای ایران نامید که برای مدت 60 روز تمدید شده است.

تمدید معافیتهای هسته ای ایران از سوی ترامپ موضوع مهمی نیست

به گزارش روزنامه واشنگتن پست در این معافیت های تحریمی، به شرکت های روسی، اروپایی و چینی اجازه داده می گردد تا بدون ایجاد مجازات های آمریکایی به کار خود در تأسیسات هسته ای غیرنظامی ایران ادامه دهند.

اما مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا این تمدید معافیت را تداوم محدودیت های مربوط به فعالیت اتمی ایران توصیف کرد و از نظر این روزنامه، آمریکا هنوز بخش هایی از توافق هسته ای را فسخ ننموده است.

این در حالی است که به دنبال خروج یکجانبه و خلاف قطعنامه شورای امنیت بین الملل از سوی آمریکا، جمهوری اسلامی ایران در پنج گام، تعهدات خود ذیل برجام را کاهش داد و تأکید کرد هرگاه اروپایی ها بتوانند به تعهدات خود در این توافق عمل نمایند، این کاهش تعهدات برگشت پذیر خواهد بود.

در این ارتباط خبرنگاران گفتگویی با پروفسور فرانک فن هیپل تظیم نموده که در ادامه می آید. حوزه تحقیقاتی فن هیپل معاون اسبق امنیت ملی کاخ سفید، در زمینه علوم و فناوری شامل مواردی چون کنترل تسلیحات اتمی و منع اشاعه هسته ای، انرژی و توازن سیاست گذاری در عرصه های تکنولوژی است.

وی پیش از پیوستن به دانشگاه پرینستون، به مدت 10 سال مشغول تحقیق در زمینه فیزیک نظری ذرات بنیادی بود و به طور خاص به نگارش آثاری با موضوع پایه و اساس فنی منع اشاعه هسته ای و راهکارهای خلع سلاح، آینده انرژی اتمی و بهینه سازی اقتصاد سوخت خودرو علاقه دارد.

*دولت ترامپ با تمدید معافیت های هسته ای ایران (به مدت 60 روز) این امکان را به شرکت های روسی، اروپایی و چینی می دهد تا بدون ایجاد مجازات های آمریکایی به کار خود در تأسیسات هسته ای غیرنظامی ایران جهت مهار برنامه هسته ای ایران ادامه دهند. چرا؟

از اخبار منتشر شده می فهمم که لغو تحریم ها مربوط به کار روسیه در نیروگاه هسته ای بوشهر، یاری چینی ها در طراحی مجدد راکتور آب سنگین اراک و یاری های اروپایی در فراوری رادیوایزوتوپ های پزشکی در راکتور تحقیقاتی تهران است.

به جز طراحی مجدد راکتور اراک، هیچیک از این فعالیت ها به ایران یاری نمی نماید به توانایی تسلیحات هسته ای نزدیک گردد. مسئله اصلی فعلی در این رابطه برنامه غنی سازی اورانیوم ایران است که این فعالیت ها به هیچ وجه بر آن تأثیر نمی گذارد.

*ایالات متحده تحریم های همکاری های هسته ای ایران را لغو می نماید تا فعالیت های منع گسترش سلاح های هسته ای مربوط به برجام را گسترش دهد. وزیر امور خارجه آمریکا، مایک پومپئو گفته است که با تمدید لغو تحریم ها مخالف است اما توسط استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا متقاعد شد. چرا پومپئو مخالف بود و منوچین موافق؟

پومپئو به همراه مشاور سابق امنیت ملی جان بولتون، رهبر گروه حمایت از تغییر نظام سیاسی در تهران با سوق دادن ایران به سقوط مالی با اعمال تحریم ها و در صورت لزوم با اقدام نظامی بوده است. منوچین، مسئول اجرای تحریم ها است و با ابتکار عمل برای افزایش تحریم ها در گذشته پیش رفته است.

ممکن است او فکر کند این تحریم های خاص، که به حمله مستقیم به برجام مربوط می گردد، بیشتر روسیه، چین و اروپا را عصبانی می نماید بدون اینکه به ایران آسیب جدی وارد کند.

*دولت ترامپ بارها و بارها از تحریم های مربوط به همکاری منع گسترش سلاح های هسته ای با ایران چشم پوشی نموده است با این استدلال که چنین پروژه هایی به گونه ای طراحی شده اند که بتوانند برنامه هسته ای ایران را در فراوری سلاح کمرنگ تر نمایند. چرا ترامپ به توافقی که از آن خارج شده و آن را نقض نموده استناد می نماید؟

این امکان وجود دارد که بعضی در داخل دولت ترامپ کوشش نمایند حمله دولت به اقتصاد ایران را از حملات مستقیم به برجام متمایز نمایند. خلاصه، من فکر می کنم که این یک پیشرفت مثبت بوده اما مهم نیست. آنچه که می تواند سیاست آمریکا را به طور اساسی تغییر دهد، رئیس جمهور جدید در سال 2021 خواهد بود. انشالله!

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 998

به "تمدید معافیتهای هسته ای ایران از سوی ترامپ موضوع مهمی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمدید معافیتهای هسته ای ایران از سوی ترامپ موضوع مهمی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید