آثار عملی تحریم های جدید آمریکا علیه ایران اندک است

به گزارش بوستان گفتگو، خبرنگاران، گروه بین الملل-جواد حیران نیا: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز آدینه از تحریم بانک مرکزی ایران اطلاع داد.

آثار عملی تحریم های جدید آمریکا علیه ایران اندک است

ترامپ در جریان دیدار با نخست وزیر استرالیا در کاخ سفید و در جمع خبرنگاران، ضمن اعلام تحریم بانک مرکزی ایران، همچنین مدعی شد که این تحریم ها در بالاترین سطح و بسیار بزرگ خواهد بود.

وزارت خارجه روسیه به تحریم های جدید آمریکا علیه ایران که بانک مرکزی را هدف قرار داده، واکنش نشان داد. در همین ارتباط، وزارت خارجه روسیه با انتشار بیانیه ای اظهار داشت که تحریم های آمریکا علیه بانک ایرانی نامشروع است.

روسیه همچنین افزوده است که مسکو همکاری های خود با ایران را در بخش های بانکی علی رغم تحریم های جدید آمریکا ادامه خواهد داد.

در همین ارتباط وزارت خزانه داری آمریکا در وبگاه رسمی خود اظهار داشت که بانک مرکزی ایران، صندوق توسعه ملی ایران و شرکت اعتماد تجارت پارس را تحت تحریم قرار داده است.

در این خصوص خبرنگاران تبادل نظریی با ریچارد نفیو، عضو تیم مذاکره نماینده هسته ای آمریکا و کارشناس امور تحریم ها و امنیت بین­ الملل و عدم اشاعه تسلیحات در وزارت خارجه آمریکا و محقق دانشگاه کلمبیا آمریکا، تنظیم نموده که متن این تبادل نظر از نظر می­ گذرد. از نفیو به عنوان طراح اصلی تحریم ­های ایران در دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده آمریکا، یاد می ­گردد.

*رئیس جمهور ترامپ تحریم های جدیدی را علیه ایران وضع کرد. آیا آنها واقعا تحریم های جدیدی هستند؟

این تحریم ها در واقع جدید هستند، اما فقط اهداف تحریم های موجود را هدف قرار می دهند. بنابراین ممکن است آثار عملی چندانی نداشته باشند. به عنوان مثال، با اعمال تحریم های مربوط به بانک مرکزی ایران، در واقع ممنوعیت انجام تجارت با این نهاد که از سال 2012 وجود دارد را گسترش می دهیم (البته این ممنوعیت تحت برجام به حالت تعلیق در آمده است).

ممکن است آنها عواقب جدیدی به همراه داشته باشند. در واقع ما با اعمال تحریم های جدید علیه بانک مرکزی ایران می خواهیم انجام حتی تجارت مشروع با ایران را بسیار پیچیده تر کنیم.

بانک مرکزی درگیر نقل و انتقال ارز خارجی است و این تحریم های جدید ممکن است موانع جدیدی برای آن ایجاد نمایند از جمله برای تجارت کالاهای بشردوستانه.

این مهم باید توسط وزارت خزانه داری امریکا به تفصیل شرح داده گردد، همانطور که این نهاد محتوا و میزان تحریم های خود را در روزها و هفته های آینده روشن می نماید.

به همین ترتیب ممکن است عواقبی برای کسانی که گاز طبیعی از ایران خریداری می نمایند - که در حال حاضر از آنها چشم پوشی شده است - داشته باشند، البته این چشم پوشی ها ممکن است احتیاج به ارزیابی مجدد داشته باشد.

*ترامپ ادعا کرد این تحریم ها شدید ترین تحریم هایی هستند که تاکنون بر یک کشور تحمیل شده است و استیون منوچین، وزیر خزانه داری امریکا گفت: ما اکنون تمام منابع مالی ایران را قطع نموده ایم. به نظر شما این تحریم ها چقدر فشار بر ایران وارد می نماید؟

اگر این تحریم ها فشار جدیدی را بر روی ایران ایجاد نمایند تنها به دلیل پیامدهای انسانی آنهاست. تحریم های موجود در حال حاضر فعالیت مالی موسسات خارج از کشور را به شدت محدود نموده است و من انتظار آسیب های بیشتر از آنها ندارم.

*ایالات متحده امریکا بانک مرکزی ایران را پیش از این تحریم نموده بود. چرا آمریکا دوباره آن را تحریم می نماید؟ مسئله جدید چیست؟

آنچه تازگی دارد این است که اکنون بانک مرکزی ایران طبق قانون آمریکا رسماً برچسب خورده است، به این معنا که (مبادله با آن) تبعات تحریم های مستقیم و جانبی را به همراه دارد.

به بیان دیگر، اگرچه قبلاً نیز در صورت انجام تراکنش های مالی جدی، تجارت با بانک مرکزی ایران قابل تحریم بود؛ اکنون اعمال تحریم علیه آنهایی که چنین تبادلات مالی با این نهاد دارند، اجباری است.

اینکه دامنه این تحریم ها تا کجا پیش می رود و وزارت خزانه داری آمریکا قوانین خود را در این رابطه چگونه تفسیر می نماید، چیزی است که باید برای ما درباره آن شفاف سازی گردد.

*آیا تحریم های دیگری برای تحمیل به ایران وجود دارد؟ آیا به نظر شما تمام تحریم هایی که علیه ایران اعمال شده است، اهداف ترامپ درباره ایران را تحقق می بخشد؟

مطمئناً، تحریم های دیگری نیز وجود دارد که می تواند اعمال گردد. اما در نهایت من فکر می کنم که تحریم های ما در حال حاضر بزرگترین فعالیت های مالی ایران را هدف قرار داده است.

سوال واقعی این است که آیا این تحریمها که با گذشت زمان انباشته می گردد و فعالیتهای ایران را محدود می نماید، تفکر ایران را در خصوص سیاستهای هسته ای و غیره تغییر می دهد؟

من شک و تردید دارم. اما رهبران ایران باید به این سوال پاسخ دهند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 421

به "آثار عملی تحریم های جدید آمریکا علیه ایران اندک است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آثار عملی تحریم های جدید آمریکا علیه ایران اندک است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید