کاهش انتشار آلاینده های شرکت فولاد مبارکه با نانو فیلترهای غبارگیر محققان کشور

به گزارش بوستان گفتگو، محققان یکی از شرکت های دانش بنیان با فراوری فیلترهای غبارگیر در سال گذشته توانست 3 هزار فیلتر را به شرکت فولاد مبارکه به فروش برساند که این امر کاهش انتشار آلاینده های این شرکت به محیط زیست را به دنبال داشته است.

کاهش انتشار آلاینده های شرکت فولاد مبارکه با نانو فیلترهای غبارگیر محققان کشور

به گزارش بوستان گفتگو، این شرکت دانش بنیان نانو فراوری نماینده فیلترهای صنعتی با فناوری نانو است. این فیلترها دارای قابلیت جذب ذرات و طول عمر بیشتری هستند. محصولات فراوریی این شرکت پیروز به دریافت گواهی تاییدیه نانو مقیاس از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و همچنین گواهی نامه های استاندارد بین المللی ایزو 9001 شده است.

این شرکت در اسفندماه 97 پیروز به فروش 3 هزار فیلتر به شرکت فولاد مبارکه شده است. با فروش فیلترهای نانویی این شرکت به فولاد مبارکه، دامنه نفوذ فیلترهای نانویی در صنایع کشور گسترش یافت. با استفاده از این فناوری، انتشار ریزگردها از خروجی کارخانه ها کاهش می یابد.

سید امیر حسین تقوی، مجری طرح با اشاره به اینکه فروش این فیلترها با فولاد مبارکه به وسیله مناقصه ای در سال 97 انجام شد، گفت: دامنه استفاده از این فیلترها بسیار وسیع بوده، به طوری که صنایعی نظیر سیمان و فولاد از جمله مصرف نمایندگان مهم این نوع فیلترها قلمداد می شوند.

وی درباره مزیت این فیلترها اظهار کرد: به دلیل وجود نانو الیاف در فیلترها، قدرت جذب این فیلترها نسبت به فیلترهای رایج بسیار بالاتر بوده و امکان گیر اندازی ذرات زیر 2.5 میکرون در این فیلترها وجود دارد. بنابراین شرکت ها و کارخانه های فراوریی می توانند با استفاده از این فیلترها نسبت به جذب ریزگردها از خروجی کارخانه اقدام نمایند و در نهایت میزان رهایش ریزگردهای خطرناک به محیط زیست به حداقل برسد.

تقوی با اشاره به استفاده از نانو الیاف در فراوری این فیلترها اضافه کرد: دستگاه فراوری نانو الیاف در این شرکت طراحی و ساخته شده است. بنابراین تمام طول زنجیره فراوری یعنی از فراوری مواد اولیه نانویی تا محصول نهایی در داخل و با کمترین وابستگی به خارج فراوری شده است.

فیلترهای کارتریج از دیگر انواع فیلترهای صنعتی این شرکت است که شامل فریم فلزی و مدیای آن از جنس پلی استر، پلی پروپیلن و یا سلولزی است. این فیلترها در صنایعی چون رنگ، معدن، نیروگاه ها، صنایع نفت و پتروشیمی کاربرد دارند.

ماسک نانو از دیگر محصولات دانش بنیان این شرکت است که از چندین لایه تشکیل شده و دارای لایه میکروفیلتر حاوی لایه نانو الیاف با قطر کمتر از 100 نانومتر است.

ماسک های سوپاپ دار این شرکت به گونه ای طراحی شده است که عمل ورود و خروج هوای دم و بازدم را انجام می دهد و کیفیت دیافراگم این سوپاپ در عملکرد ماسک بسیار مهم است؛ چراکه در صورت درست عمل نکردن، هوای آلوده از آن عبور نموده و عمل فیلتر کردن ماسک انجام نمی گردد. این در حالی است که ماسک های این شرکت دانش بنیان دارای دیافراگم سیلیکونی است که در حین تنفس کاملاً بسته شده و هوای ورودی از قسمت لایه های ماسک وارد ریه می گردد و در عمل بازدم باز شده و هوای بازدم از ماسک تخلیه می گردد.

بر اساس استاندارهای جهانی ماسک های نانو دارای راندمان 99 درصد در جذب ذرات بوده و در طبقه بندی ماسک ها در طبقه کمترین میزان نفوذ پذیری قرار گرفته و از این لحاظ دارای کارایی و راندمان چندین برابری نسبت به ماسک های معمولی است.

مجری طرح، چالش اصلی فیلترهای رایج را عدم توانایی آنها در جداسازی ذرات کوچک تر از یک میکرومتر دانست و ادامه داد: اما استفاده از نانو الیاف در ساختار فیلترها موجب می گردد که ذرات کمتری، توانایی عبور از روزنه های فیلتر را داشته باشند و این به معنی ارتقای عملکرد فیلتر، طول عمر آن و کیفیت هوای حاصل از آن است.

تقوی با تاکید بر اینکه استفاده از نانو الیاف در ساختار فیلتر، تراکم آن را کاهش می دهد، اظهار کرد: این امر موجب کاهش افت فشار فیلتر می گردد و در نتیجه در مصرف انرژی در فرآیند فیلتر کردن صرفه جویی می گردد. به عبارت دیگر، فیلترهای صنعتی نانو، علاوه بر حذف ذرات ریزتر، هزینه ها را نیز کاهش می دهد.

مجری طرح، فراوری انبوه ماسک های تنفسی نانو و فیلترهای صنعتی نانو برای استفاده در کارخانجات و کارگاه های فراوریی را از دستاوردهای تحقیقاتی این شرکت فناور نام برد و یادآور شد: این واحد فناور ظرفیت فراوری سالانه 300 هزار نانوفیلتر غیر خودرویی و یک میلیون و 800 هزار ماسک نانویی سوپاپ دار را دارد. این دو محصول با ابعاد نانومتری حفرات، قادرند ذرات زیر یک میکرون را فیلتر نمایند.

به گفته وی، هم اکنون صنایع خودروسازی، فراوری گچ و سیمان و آرد از کاربران اصلی این فیلترها هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 مرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 230

به "کاهش انتشار آلاینده های شرکت فولاد مبارکه با نانو فیلترهای غبارگیر محققان کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش انتشار آلاینده های شرکت فولاد مبارکه با نانو فیلترهای غبارگیر محققان کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید