چرا نوسان گیری روزانه ممنوع شد؟

به گزارش بوستان گفتگو، نوسان گیری روزانه در تالار شیشه ای در حالی از صبح امروز تا اطلاع ثانوی در بورس تعطیل شد که به گفته معاون بازار بورس تهران یکی از دلایل این تصمیم اهمیت دادن نهاد ناظر به سرمایه گذاری طولانی مدت یا همان بای اند هولد است.

چرا نوسان گیری روزانه ممنوع شد؟

به گزارش تسنیم، مدیرعامل بورس تهران هم درباره تصمیم نو مبنی بر عدم امکان فروش سهام خریداری شده در یک روز اظهار داشته این تصمیم بر اساس خواسته فعالان بازار سهام مبنی بر کنترل شرایط غیرعادی و مصوبه نهاد ناظر بازار سرمایه بوده و چندان هم پیچیده نیست.

به گفته علی صحرائی اصولا چرا فعال حقیقی یا حقوقی که هنوز پولی پرداخت ننموده باید قادر به فروش سهامی باشد که در همان روز خریداری نموده است؟ از سوی دیگر زمانی که ناشرین یا بازارگردان ها مسئولیت نقدشوندگی و اطمینان بخشی به بازار را به عهده می گیرند، نباید با رفتار نوسانگیری روبرو شوند.

این در حالی است که بعضی کارشناسان تصمیم اتخاذ شده در مورد ممنوعیت نوسان گیری روزانه در تالار شیشه ای را اقدامی شجاعانه توصیف نموده و معتقدند تصمیم امروز مدیران بورس تهران حتی با کوشش و واکنش منفی بعضی از شرکت های حقوقی و فعالان بازار امری پسندیده و شجاعانه بود و نشان دادند در چنین شرایطی همراه و پشتیبان سهامداران هستند. البته این تصمیم نیازمند حمایت و ارسال سیگنال مثبت از سوی سهامداران حقیقی است.

بر این اساس بهتر است به پاس تصمیمات اخیر این بورس از برخورد هیجانی خودداری نموده و مدتی از صف های فروش دوری کنیم تا سوداگران و سفته بازان این گونه القا نکنند که تصمیمات نو موجب ریزش می گردد. چرا که این تصمیم در کمترین زمان اثر شگفت انگیزی بر فرایند معاملات خواهد داشت.

شایان ذکر است مدیریت عملیات شرکت بورس اوراق بهادار تهران صبح امروز با صدور اطلاعیه ای اظهار داشت: از امروز شنبه (5 مهرماه) تا اطلاع ثانوی، زمان سپرده شدن سهام از t+0 به t+1 تغییر می یابد. بر این اساس انجام معامله روز مجاز نمی باشد. بدیهی است فروش سهام خریداری شده در همان روز امکانپذیر نمی باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1861

به "چرا نوسان گیری روزانه ممنوع شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا نوسان گیری روزانه ممنوع شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید