نحوه اجرای قانون نو مالیات بر ارزش افزوده طلا

به گزارش بوستان گفتگو، با توجه به الزام اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده طلا از امروز (دوشنبه/13 آذرماه) که براساس آن، 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده طلا، جواهر و پلاتین از اصل طلا حذف شده و به سایر موارد (اجرت ساخت، حق العمل و سود فروشندگان) اختصاص خواهد یافت، اتحادیه طلا و جواهر تهران، نحوه اجرای این قانون را به واحدهای صنفی فعال ابلاغ کرد.

نحوه اجرای قانون نو مالیات بر ارزش افزوده طلا

به گزارش خبرنگاران، طی سال های گذشته حذف مالیات بر ارزش افزوده طلا در مجلس مورد آنالیز نهاده شد و تصویب هم شده بود اما شورای نگهبان ایراداتی به آن وارد کرد و دوباره به مجلس ارجاع شد. اما در نهایت این قانون 12 تیر سال جاری اصلاح، تصویب و به دولت ابلاغ شد. طبق این قانون 9 درصد مالیات خرید طلا فقط به سود و اجرت طلا تعلق خواهد گرفت و اصل طلا از این مالیات معاف شد. در این رابطه بعضی اعلام نمودند که از این پس در خرید طلا بایستی دقت کرد تا واحدهای فروش، مالیات 9 درصدی را روی قیمت اصلی طلا حساب نکنند.

در پی این موضوع اعضای هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران اعلام نمودند که طبق اصل 123 قانون اساسی، پس از شش ماه از ابلاغ مصوبه ریاست جمهوری، قانون معافیت اصل طلا از مالیات اجرایی خواهد شد.

پس از آن، یک ماه پیش (13 آذر ماه 1400)، اتاق اصناف ایران در اطلاعیه ای به واحدهای صنفی طلا، جواهر و پلاتین در رابطه با قانون نو مالیات بر ارزش افزوده اعلام نمود که با توجه به لازم الاجرا شدن قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده از 13 دی ماه، 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده طلا، جواهر و پلاتین از مشتریان دریافت گردد.

بر اساس این ابلاغیه، مقرر شد قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده از 13 دی 1400 از سوی سازمان امور مالیاتی کشور لازم الاجرا اعلام گردد. با توجه به جزء 2 بند ب ماده (26) این قانون در مورد عرضه کنندگان کالا و خدمات طلا، جواهر و پلاتین مقرر شده که اجرت ساخت، حق العمل و سود فروشنده کالاهای موضوع این بند، مشمول مالیات و عوارض با نرخ 9 درصد گردد.

حال با توجه به اینکه این قانون از امروز (دوشنبه/13 دی 1400) اجرایی می گردد، ابراهیم محمدولی- رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران- نحوه اجرای این قانون را به واحدهای صنفی خود ابلاغ کرد:

در متن اعلامی اتحادیه طلا و جواهر تهران آمده است:

توجه همکاران ارجمند را به موارد ذیل جلب می کند:

1- نظر به اینکه با اجرایی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1400/03/02 اصل طلا ، جواهر و پلاتین به کار رفته در مصنوعات ساخته شده از فلزات مزبور از تاریخ 1400/10/13 معاف از مالیات و عوارض است؛ صرفاً اجرت ساخت، حق العمل و سود فروشنده کالاهای موضوع این بند مشمول مالیات و عوارض با نرخ 9 درصد (9 ٪) است. لذا ضرورت دارد فروشندگان مصنوعات یاد شده نسبت به تفکیک موارد معافیت (اصل طلا ، جواهر وپلاتین به کار رفته در مصنوعات ساخته شده) از سایر موارد در صورتحساب فروش صادره اقدام کنند تا امکان محاسبه و دریافت مالیات و عوارض بر مبنای اجزای یاد شده مشمول باشد.

2- براساس قانون مذکور، فروشندگان مصنوعات ساخته شده از طلا، جواهر و پلاتین از تاریخ 1400/10/13 به هیچ عنوان مجاز به دریافت مالیات و عوارض ارزش افزوده از اصل طلا، جواهر و پلاتین نیستند و در صورت عدم رعایت بند (1) نه تنها باید مالیات و عوارض دریافتی را عودت کنند بلکه مشمول جریمه ای معادل دو برابر مالیات و عوارض دریافتی نیز می شوند که غیر قابل بخگرددگی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 بهمن 1400 بروزرسانی: 19 بهمن 1400 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 2050

به "نحوه اجرای قانون نو مالیات بر ارزش افزوده طلا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه اجرای قانون نو مالیات بر ارزش افزوده طلا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید