مهاجرت پرستاران ایرانی به کشورهای حاشیه خلیج فارس، تبدیل شرایط نیروهای پرستارای در دستور کار قرار گیرد

به گزارش بوستان گفتگو، مسئول آموزش سازمان نظام پرستاری گفت: جاذبه های کشور مقصد و عدم رسیدگی به مطالبات پرستاران در کشور مبدا، اصلی ترین دلایل مهاجرت این قشر است.

مهاجرت پرستاران ایرانی به کشورهای حاشیه خلیج فارس، تبدیل شرایط نیروهای پرستارای در دستور کار قرار گیرد

رازانی، مسئول آموزش سازمان نظام پرستاری در گفت وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی خبرنگاران، در خصوص افزایش مهاجرت پرستاران اظهار کرد: با همه گیری کرونا در 2 سال گذشته حدود 80 تا 90 درصد پرستاران به کرونا مبتلا شده اند و بسیاری از آن ها هنوز هم دچار آسیب های ناشی از ابتلا هستند.

او اضافه نمود: در این دوران فشار های روحی روانی زیادی به آنها وارد شده است؛ به طور کلی در شرایطی کار می نمایند که هرکسی حاضر نیست در آن شرایط کار کند.

رازانی ادامه داد: یکی از اصلی ترین کار هایی که دولت طی این دوسال باید انجام می داد، ایجاد انگیزه و قدردانی از پرستاران بود که دیده نشد. چیزی که متضمن سلامت یک جامعه است، ارائه خدمات سلامت در آن جامعه است که بخش مهم و بزرگی از این خدمات به وسیله پزشکان و به ویژه پرستاران صورت می گیرد.

او توضیح داد: بعضی از کشور های اروپایی و حاشیه خلیج فارس از نیروی کارآزموده پرستاری به مقدار کافی برخوردار نبودند، به همین علت در این دوران شرایط را به گونه ای تسهیل کردند تا پرستاران از سایر کشور ها بتوانند به راحتی به آن کشور ها مهاجرت نمایند. در کنار تسهیل شرایط، انگیزه های بسیار قوی هم ایجاد کردند و قوانین پیچیده مهاجرت را آسان تر کردند تا پرستاران مسئله ای برای مسئله مهاجرت نداشته باشد.

مسئول آموزش سازمان نظام پرستاری ادامه داد: علاوه بر مسائل کمبود پرستار که در نظام سلامت با آن روبرو هستیم، با استاندارد های جهانی هم، فاصله زیادی داریم. مهاجرت پرستاران می تواند آسیب مضاعفی را از نظر کمبود نیروی پرستار و ارائه خدمات سلامت در حد استاندارد به وجود بیاورد.

رازانی در خصوص دلایل مهاجرت پرستاران گفت: در سال های گذشته دولتمردان ما در حوزه بهداشت قوانینی را به منظور تسهیلاتی ویژه برای پرستاران در نظر گرفتند تا بتوانند ایجاد انگیزه ای برای پرستاران داشته باشند تا پرستار با شوق بیشتری به خدمت خودش ادامه دهد، اما این قوانین صرفاً روی کاغذ باقی ماند مانند قانون تعرفه گذاری که سالهاست سازمان نظام پرستاری با جدیت تمام در حال پیگیری است، ولی عملا اتفاق مثبتی نمی افتد.

سیستم حمایتی مناسبی از پرستاران وجود ندارد

او بیان نمود: به طور کلی سیستم حمایتی مناسبی از پرستاران وجود ندارد و انگیزه و امیدی در پرستاران نیست، اما نقطه مقابل این مسئله در کشور های اروپایی و حاشیه خلیج فارس وجود دارد. طی سالیان گذشته این کشور ها در راستای ایجاد انگیزه برای پرستاران کشور های دیگر در تلاشند تا با جذب پرستاران مهاجر از کشور های دیگر، فقدان نیروی پرستار را به برترین شکل جبران نمایند. نتیجه این ایجاد انگیزه، افزایش مهاجرت پرستاران بوده که طی این دوسال، مهاجرت بسیار بیشتر از قبل شده است.

رازانی گفت: مهمترین راه حل برای جلوگیری از مهاجرت پرستاران ایجاد انگیزه و توجه به مطالبات جامعه پرستاری است، برای مثال یکی از مهمترین کار هایی که باید به آن توجه گردد، مسئله تبدیل شرایط پرستاران است. این در شرایطی است که نیرو های طرحی، شرکتی، قراردادی و 89 روزه در انتظار استخدام به سر می برند و در مقابل دولتمردان قول تسهیل شرایط استخدام را داده اند تا نیرو ها از بلاتکلیفی در بیایند، ولی تا به امروز هیچ اتفاق مثبتی انجام نشده است.

مسئول آموزش سازمان نظام پرستاری یادآوری کرد: استخدام پرستاران بر اساس استاندارد ها هم یکی از مواردی است که در صورت عملی شدن می تواند به صورت قابل ملاحظه ای از مهاجرت پرستاران پیشگیری کند یا در بحث تعرفه گذاری که در آن پرستاران به مقدار خدماتی که ارائه می دهند و زحمت و رنجی که متحمل می شوند انتظار دریافت یک درآمد درخور و شایسته را از دولت دارند و سالهاست منتظر تصویب صد در صدی مسئله تعرفه گذاری هستند.

بیشتر بخوانید

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 23 مهر 1400 بروزرسانی: 23 مهر 1400 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1923

به "مهاجرت پرستاران ایرانی به کشورهای حاشیه خلیج فارس، تبدیل شرایط نیروهای پرستارای در دستور کار قرار گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهاجرت پرستاران ایرانی به کشورهای حاشیه خلیج فارس، تبدیل شرایط نیروهای پرستارای در دستور کار قرار گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید