فروش بنای مکعبی قرن پنجم زواره بدون نظر کارشناس میراث

به گزارش بوستان گفتگو، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، فروش بنای مکعبی قرن پنجم زواره بدون نظر کارشناس میراث اجرا شده است.

فروش بنای مکعبی قرن پنجم زواره بدون نظر کارشناس میراث

از وبسایت وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی دیدن نمایید.

قضیه چیست؟

مهدی مشهدی اظهار کرد: قلعه سنگ بست از قدیم به افرادی ارث رسیده است و آنها حدود یک دانگ این بنا را با هدف حفظ بنا به میراث فرهنگی هدیه می دهند ولی، متأسفانه اداره کل میراث فرهنگی این افراد را الزام به سند ننموده است.

وی با بیان اینکه اداره میراث فرهنگی در سالهای گذشته بازسازی هایی را در این بنای تاریخی با هزینه حدود 200 تا 300 میلیون انجام داده، اضافه نمود: این قلعه تاریخی در قرن پنجم هجری بنا شده و در بافت تاریخی و ثبت ملی شهر زواره قرار گرفته است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اردستان با بیان اینکه در چند روز گذشته فردی اقدام به خریداری سه و نیم دانگ این قلعه بدون نظر کارشناسی میراث فرهنگی می نماید، گفت: اداره میراث فرهنگی نسبت به قیمت گذاری این قلعه اعتراض نموده و پیگیر موضوع چگونگی نحوه واگذاری این بنای تاریخی است.

مشهدی با بیان اینکه اداره میراث فرهنگی شهرستان در ابتدا با توجه به برگه صلح نامه ای که دارد اقدام به صدور سند یک دانگ خود می نماید، گفت: هدف اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حفظ این بنای تاریخی است و حتی از سرمایه گذار بخش خصوصی هم استقبال می نماید.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بنا به لحاظ استحکام بخشی به مرحله ای رسیده که خطر تخریب و ریزش ندارد، گفت: با هماهنگی که با دادگاه زواره صورت گرفته، قرار است مالکان این بنای تاریخی هرگونه اقدامی را که بخواهند انجام دهند با هماهنگی اداره میراث فرهنگی شهرستان باشد.

قلعه سنگ بست از نمادهای تاریخی زواره است که در بافت تاریخی شهر قرار گرفته است. این قلعه از بزرگترین و مستحکم ترین قلعه های کشور پس از قلعه الموت بوده که در قرن پنجم هجری قمری بدست ابوعلی دهدار زواره ای بنا شده است.

بیشتر بخوانیدقلعه الموت | پایگاه حکومت حسن صباح و ترویج عقاید اسماعیلیه

این قلعه به صورت مکعبی شکل بنا شده و در زوایای آن چهار برج استوانه ای شکل به چشم می خورد و برفراز آن صندلی دیده بانی بوده که نیروها دورتادور حصار شهر را تحت مراقبت و کنترل داشته اند و فضای درونی این قلعه در دو طبقه به صورت چهار صفه ای است.

وی یادآورشد، گفته می گردد در اوایل قرن هفتم هجری، هجوم مغولان به شهر زواره به بهانه تخریب این قلعه مستحکم بوده است.

شهر تاریخی زواره با وسعتی حدود 340 هکتار در قسمت شرقی استان و در فاصله 120 کیلومتری اصفهان و در دل کویر مرکزی ایران قرار گرفته است و حتی بسیاری زواره را به جاذبه های کویری و گردشگریش می شناسند. این قلعه دفاعی سال 1381 با شماره 6144 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

منبع: همگردی
انتشار: 6 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1189

به "فروش بنای مکعبی قرن پنجم زواره بدون نظر کارشناس میراث" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروش بنای مکعبی قرن پنجم زواره بدون نظر کارشناس میراث"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید