طرز تهیه فالوده شیرازی به 4 روش آسان، بازاری و خوشمزه

به گزارش بوستان گفتگو، در میان انواع فالوده سنتی ایرانی، فالوده شیرازی یکی از محبوب ترین فالوده ها است و کمتر کسی دست رد به آن می زند. پالوده شیرازی یا فالوده شیرازی سنتی در اصل از رشته های نشاسته درست می گردد. این رشته ها را، هم می توانید به صورت آماده تهیه کنی و هم خودتان در خانه به روش های ساده با چرخ گوشت، آبکش و ماسوره درست کنید. افزودن انواع چاشنی ها به فالوده شیرازی هم به سلیقه خودتان بستگی دارد. در این مقاله از در به چند روش طرز تهیه فالوده شیرازی با قیف و ماسوله، چرخ گوشت، رشته آماده نودل و آبکش، به همراه نکات تهیه و خوشمزه شدن فالوده شیرازی اصیل خواهیم پرداخت.

طرز تهیه فالوده شیرازی به 4 روش آسان، بازاری و خوشمزه

مواد لازم برای تهیه فالوده شیرازی با نشاسته گندم

مواد اولیهمیزان مورد احتیاج
نشاسته گندم300 گرم
شکر1 لیوان فرانسوی دسته دار
آب4 لیوان فرانسوی دسته دار
گلاب4 قاشق غذاخوری
لیمو ترش شیرازی یا آبلیمو1 عدد
شربت آلبالوبه میزان دلخواه برای سرو فالوده شیرازی

مقدار کالری فالوده شیرازی در 100 گرم: حدود 150 کیلوکالری

مدت زمان آماده سازی مواد: 2 تا 3 ساعت

مدت زمان مورد احتیاج برای پخت فالوده شیرازی: 50 دقیقه

مراحل طرز تهیه فالوده شیرازی ساده بدون رشته آماده

برای درست کردن فالوده ساده شیرازی می توانید از وسایل ساده ای برای فرم دادن نشاسته فالوده بهره ببرید. در ادامه روش تهیه فالوده شیرازی با نشاسته گندم مرحله به مرحله را به ترتیب زیر دنبال کنید.

مرحله اول: شربت فالوده شیرازی را درست کنید

برای آغاز کار، شربت فالوده شیرازی خانگی را درست کنید و اجازه دهید چند ساعت بماند تا جا بیفتد و آماده گردد. برای این کار، در یک قابلمه 2 لیوان دسته دار فرانسوی آب (مهم نیست سرد باشد یا ولرم) و 1 لیوان دسته دار شکر را بریزید. قابلمه را روی شعله گاز بگذارید و صبر کنید آب آغاز به گرم شدن و جوشیدن کند تا دانه های شکر ذوب شوند. سپس حرارت را کم کنید و اجازه دهید آب و شکر، کمی غلیظ شوند.

در صورت تمایل می توانید شکر را از فروشگاه های به روش های و اینترنتی بخرید.

مرحله دوم: گلاب را اضافه کنید

وقتی شربت قوام گرفت و کمی کشدار شد، گلاب را اضافه کنید. حدود 3 دقیقه دیگر صبر کنید تا شربت کمی دیگر بجوشد و بعد شعله زیر قابلمه را خاموش کنید. قابلمه را در دمای محیط بگذارید تا کمی از دما بیفتد. سپس شربت را در یک ظرف استیل یا سینی مسطح فر بریزید (ظرفی که رسانای خوبی برای دما باشد، مناسب است) و در فریزر بگذارید. بهتر است ظرفتان عمق کمی داشته باشد تا زودتر یخ بزند.

برای خرید گلاب می توانید به روش های اینترنتی و حضوری از فروشگاه های اقدم کنید.

مرحله سوم: شربت فالوده را هم بزنید

شربت را باید به مدت 2 تا 3 ساعت در فریزر بگذارید. اگر شربت از قبل به میزان کافی غلیظ نشده باشد یا ظرف عمق زیادی داشته باشد، دیرتر یخ می زند. هر 30 دقیقه یک بار، ظرف را از فریزر بیرون بیاورید و با قاشق هم بزنید. دوباره شربت را در فریزر بگذارید و نیم ساعت بعد دوباره آن را هم بزنید. این کار را تا وقتی انجام دهید که شربت، شکل پودر یخ بگیرد.

مرحله چهارم: نشاسته و آب را بجوشانید

در فاصله ای که شربت را استراحت می دهید، در یک قابلمه 1 لیوان دسته دار دیگر از آب را بریزید و نشاسته را به آن اضافه کنید. نشاسته و آب را هم بزنید تا کاملا نشاسته در آب حل گردد. بهتر است آب، ولرم یا سرد باشد تا نشاسته گلوله نگردد. بعد از حل شدن نشاسته در آب، قابلمه را روی حرارت بگذارید.

مرحله پنجم: نشاسته و آب را تفت دهید

وقتی مخلوط آب و نشاسته گندم، آغاز به حباب زدن از اطراف کرد، 1 لیوان دسته دار فرانسوی دیگر، آب اضافه کنید و هم بزنید. اجازه دهید دوباره نشاسته و آب، آغاز به جوشیدن نمایند. در این مدت، به طور مداوم، مخلوط را هم بزنید تا نشاسته روی حرارت تفت بخورد.

این کار باعث می گردد طعم خام نشاسته گندم گرفته گردد ولی نشاسته ته نگیرد. شعله را روی حالت ملایم تنظیم کنید و حدود نیم ساعت مواد را هم بزنید تا مواد سفت شوند و خودشان را بگیرند.

مرحله ششم: وسایل فرم دادن نشاسته را آماده کنید

وقتی نشاسته خودش را گرفت، شعله را خاموش کنید. در یک کاسه میزانی یخ و آب سرد بریزید. سر قیفی که می خواهید با آن نشاسته ها را فرم دهید، ماسوره چمن بزنید و محکم کنید. سپس نشاسته را در قیف بریزید.

مرحله هفتم: نشاسته فالوده را فرم دهید

سر قیف را داخل مخلوط آب و یخ بگذارید و قیف را فشار دهید. نشاسته به صورت رشته های نازک از سر ماسوره خارج می گردد و داخل آب سرد می ریزد و می بندد. همه مایه نشاسته را به همین شکل از قیف خارج کنید و یکی، دو دقیقه صبر کنید تا نشاسته ها خودشان را بگیرند.

مرحله هشتم: نشاسته ها را در شربت بریزید

بعد از سفت شدن نشاسته ها یا رشته های فالوده، شربت فالوده را که در فریزر گذاشته بودید و شکل پودر یخی گرفته است، از فریزر بیرون بیاورید. رشته ها را با چنگال یا دست تمیز، از ظرف آب و یخ بیرون بیاورید و در شربت یخی بریزید. با قاشق مخلوط یخ و رشته ها را هم بزنید تا یخ روی رشته ها را بپوشاند. دوباره ظرف مخلوط شربت یخ زده و رشته های فالوده را در فریزر به مدت نیم ساعت دیگر بگذارید.

مرحله آخر: فالوده شیرازی را سرو کنید

در آخرین مرحله، وقتی فالوده شیرازی آماده شد، آن را از فریزر بیرون بیاورید و کمی هم بزنید. فالوده را در ظرف های سرو بریزید. یک لیمو را قاچ کنید و هسته های آن را بگیرید. سپس لیمو را روی فالوده ها بچکانید. اگر می خواهید فالوده شیرازی با شربت آلبالو () سرو کنید، از شربت آماده یا شربت خانگی آلبالو، چند قاشق روی فالوده ها بریزید. فالوده را شیرازی را سرد سروکنید.

شربت آلبالو و آبلیمو را به روش های خرید حضوری و اینترنتی از فروشگاه های زنجیره ای می توانید تهیه کنید.

طرز تهیه فالوده شیرازی به روش های دیگر

روش تهیه فالوده شیرازی با رشته چینی یا نودل برنج چینی

یک روش راحت و سریع برای تهیه فالوده شیرازی این است که به جای درست کردن رشته های نشاسته و فرم دادن آنها، از رشته های آماده نودل برنج چینی بهره ببرید. در این روش، شربت فالوده را مثل روش اول، درست نموده و در فریزر آماده کنید تا پودری گردد.

سپس رشته های نودل را در آب جوش بریزید و یک ربع، بجوشانید تا رشته ها نرم شوند. رشته ها که نرم شدند، آنها را در مخلوط آب سرد و یخ بریزید تا خودشان را بگیرند. بعد این رشته ها را در مایه شربت فالوده که آماده شده است، بریزید و هم بزنید.

می توانید چند دقیقه دوباره این رشته ها و شربت را در فریزر بگذارید تا بیشتر سفت شوند. می توانید بلافاصله هم فالوده شیرازی با رشته نودل را سرو کنید. فالوده ها را در ظرف سرو بریزید و روی آن را با شربت دلخواه یا آبلیموی تازه بریزید و سرو کنید

روش تهیه فالوده شیرازی با آبکش در خانه

یکی دیگر از روش های ساده درست کردن فالوده شیرازی خانگی، استفاده از آبکش با سوراخ های ریز برای فرم دادن رشته های فالوده است. در این روش دیگر احتیاجی به قیف و ماسوره ندارید، کافی است مانند روش اول، شربت و نشاسته فالوده شیرازی را درست کنید.

سپس در یک قابلمه، آب و یخ بریزید و روی آن آبکش بگذارید. نشاسته را در آبکش بریزید تا مایه نشاسته از سوراخ ها رد گردد و داخل آب و یخ بریزد. با پشت قاشق نشاسته داخل آبکش را فشار دهید و هم بزنید تا اگر گلوله ای در نشاسته است، باز گردد. این کار را تا تمام شدن نشاسته ها انجام دهید.

وقتی کل نشاسته ها از آبکش بیرون آمدند، در آب سرد، فرم گرفتند، آنها را از آب خارج نموده و در مایه شربت بریزید و هم بزنید. به مدت نیم ساعت، شربت و فالوده را در فریزر بگذارید و بعد با آبلیمو یا شربت دلخواه سرو کنید.

روش تهیه فالوده شیرازی با چرخ گوشت

یکی دیگر از روش های متداول برای طرز تهیه فالوده شیرازی، استفاده از چرخ گوشت برای فرم دادن رشته های نشاسته است. در این روش، شربت و مایه فالوده را مانند روش اول، درست کنید. روی چرخ گوشت، سری با سوراخ ریز بگذارید و چرخ گوشت را ببندید.

زیر دهانه چرخ گوشت هم یک ظرف یا قابلمه حاوی آب و یخ بگذارید. نشاسته فالوده را در چرخ گوشت بریزید و آن را روشن کنید. نشاسته ها از سوراخ های چرخ گوشت بیرون می آیند و در ظرف آب و یخ می ریزند و شکل رشته ای می گیرند. این رشته ها را از ظرف بیرون بیاورید و در شربت فالوده بریزید.

حالا رشته ها و شربت یخ زده را هم بزنید و در فریزر بگذارید تا بیشتر خودشان را بگیرند. سپس فالوده شیرازی با شربت آلبالو یا آبلیمو را سرو کنید.

فوت و فن های خوشمزه شدن فالوده شیرازی اصیل

غلظت نشاسته فالوده چقدر باید باشد؟

نشاسته را باید به قدری حرارت دهید که کشدار گردد ولی ته نگیرد. وقتی غلظت نشاسته به غلظت رسید، می توانید آن را از روی حرارت بردارید

علت شل شدن فالوده چیست؟

  • اگر نشاسته به میزان کافی سفت نگردد، وقتی در مخلوط آب و یخ می ریزید، خودش را نمی گیرد یا خیلی دیر می بندد.
  • مخلوط آب و یخ باید کاملا سرد باشد تا نشاسته ها به محض اینکه در مجاورت این سرما قرار می گیرند، سفت شوند.
  • به میزان کافی، مخلوط شربت و رشته های فالوده را در فریزر بگذارید تا سفت شوند.

چرا شربت فالوده یخ نمیزنه؟

علت یخ نزدن شربت فالوده این است که قبل از اضافه کردن گلاب به شربت، شربتتان به میزان کافی قوام پیدا ننموده و غلیظ نشده است. شربت باید حالت کشدار و فنری پیدا کند و بعد گلاب را اضافه کنید.

تفاوت فالوده شیرازی و یزدی چیست؟

هر دو فالوده از نظر ظاهری با هم شبیه هستند. اما فالوده یزدی با شیره انگور و سیاه دانه سرو می گردد و روی فالوده شیرازی معمولا آبلیموی تازه ریخته می گردد، گاهی اوقات شربت آلبالو، شربت زعفران یا شربت های رنگی و دلخواه دیگر هم به عنوان چاشنی فالوده شیرازی استفاده می گردد.

محصولات مرتبط

سرکه سفید 3000 گرم بیژن

94,900 تومان 95,900 تومان 1% تخفیف

آبلیمو 500 گرمی مهرام

65,900 تومان 67,000 تومان 2% تخفیف

شکر 1 کیلویی سوییشو

36,800 تومان 37,400 تومان 2% تخفیف

شربت آلبالو 780 گرمی شیشه ای شادلی

71,900 تومان 91,000 تومان 21% تخفیف

عرق کاسنی 750 گرمی مادلین

33,900 تومان 39,500 تومان 14% تخفیف

گلاب پت 430 گرمی ربیع

74,900 تومان 79,500 تومان 6% تخفیف

منبع: افق کوروش
انتشار: 15 تیر 1403 بروزرسانی: 15 تیر 1403 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 2416

به "طرز تهیه فالوده شیرازی به 4 روش آسان، بازاری و خوشمزه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه فالوده شیرازی به 4 روش آسان، بازاری و خوشمزه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید