سران اتحادیه اروپا بالاخره بر سر یاری اقتصادی کرونایی توافق کردند

به گزارش بوستان گفتگو، رهبران اتحادیه اروپا امروز پس از یک نشست ناآرام که تقریبا 5 روز به طول انجامید، به یک توافق تاریخی بر سر طرح محرک مالی برای اقتصاد های صدمه دیده از کرونا رسیدند.

سران اتحادیه اروپا بالاخره بر سر یاری اقتصادی کرونایی توافق کردند

با ما سفر کنید و با تور ارزان اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران به نقل از رویترز، رهبران اتحادیه اروپا امروز پس از یک نشست ناآرام که تقریبا 5 روز به طول انجامید، به یک توافق تاریخی بر سر طرح محرک اقتصادی برای اقتصاد های صدمه دیده از کرونا رسیدند.

این توافق راه را برای کمیسیون اروپا هموار کرد تا میلیارد ها یورو در بازار سرمایه به نفع 27 کشور عضو افزایش دهد که این همبستگی در تقریبا چندین دهه از ادغام اروپا بی سابقه است.

چارلس میشل، رئیس این نشست این مصالحه و سازش را یک لحظه مهم خواند.

بسیاری هشدار داده بودند که اگر این نشست شکست بخورد در بحبوحه شیوع کرونا، ادامه حیات این بلوک پس از سال های بحران اقتصادی و جدایی اخیر انگلیس با تردید روبرو خواهد شد.

خبر این توافق، ارزش یورو را به بالاترین رقم در 4 ماه گذشته برابر با 11470 دلار رساند.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه که با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان از این توافق حمایت می کردند، آن را واقعاً تاریخی خواند.

رهبران اروپایی امید دارند که 750 میلیارد یورو (857.33 میلیارد دلار) یاری اقتصادی و بودجه مرتبط 1.1 تریلیون یورو در سال 2021-2017 به بدترین رکود این قاره از زمان جنگ جهانی دوم که پس از شیوع کرونا و تعطیلی اقتصاد ها رخ داد، یاری کند.

اما در این کلوپ 27 عضوی که همه حق وتو دارند، همچنان احتمال گسست در سراسر این بلوک وجود دارد که احتمالا تصمیم گیری های اتی در خصوص پول را به تاخیر بیندازد، زیرا کشور های ثروتمندتر شاقتصادی در برابر یاری به کشور های فقیرتر جنوبی مقاومت می نمایند.

هلند، رهبری گروهی از کشور های موسوم به مقتصد را دارد که شامل اتریش، سوئد، دانمارک و فنلاند است. این کشور های اصرار دارند یاری به ایتالیا، اسپانیا و دیگر کشور های حاشیه دریای مدیترانه که از شیوع کرونا صدمه دیده اند باید بیشتر به صورت وام باشد نه به صورت یاری های غیر بازپرداخت.

مارک رات، نخست وزیر هلند در حالی که رابطه گرم خود با همتای ایتالیاییش، جوزپه کونته را توصیف می کرد، گفت: درگیری هایی وجود داشت، اما همه بخشی از بازی بود.

اختلافات در یک شنبه شب بالا گرفت به طوریکه ماکرون از دست دیپلمات های مقتصد عصبانی شد و نخست وزیر لهستان آن ها را کشور های خسیس و خودخواه خطاب کرد.

به گزارش فارس، نشست اتحادیه اروپا در بروکسل قرار بود تنها دو روز به طول انجامد، اما مذاکرات به روز دوشنبه نیز کشیده شد و تا شب امروز ادامه یافت.

این درحالی است که به نظر می رسد، مانع اصلی توافق بر سر بسته یاری اقتصادی اتحادیه اروپا پول نبوده باشد، بلکه یک جنگ بر سر حاکمیت سیاسی است.

گانترام ولف، مدیر موسسه مطالعاتی بروگل در بروکسل به یورونیوز گفت: مسئله در خصوص پرداخت یا دریافت 5 یا 10 میلیارد بیشتر یا کمتر از سوی کشوری نیست. مسئله واقعا در خصوص نفوذ به سیاست های ملی است که من فکر می کنم، اجتناب ناپذیر است.

منظورم این است که زمانی که شما پول مشترک دارید، مجبورید در سیاست های ملی نفوذ کنید و این آن چیزی است که واقعا در معرض خطر واقع شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1226

به "سران اتحادیه اروپا بالاخره بر سر یاری اقتصادی کرونایی توافق کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سران اتحادیه اروپا بالاخره بر سر یاری اقتصادی کرونایی توافق کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید