سابقه مصرف سیگار در 30درصد از مبتلایان به سرطان

به گزارش بوستان گفتگو، یک متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی با اعلام این مهم که مصرف دخانیات شانس ابتلا به سرطان در افراد را بیشتر می نماید، گفت: در بیش از 30 درصد افراد مبتلا به انواع سرطان ها سابقه مصرف سیگار وجود دارد.

سابقه مصرف سیگار در 30درصد از مبتلایان به سرطان

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، به نقل از انجمن کلینیکال آنکولوژی، دکتر حمیدرضا دهقان منشادی متخصص رادیوتراپی آنکولوژی با بیان این مهم که مصرف دخانیات شانس ابتلا به سرطان در افراد را بیشتر می نماید، گفت: قبل از هر چیز مقدار مصرف دخانیات است که این شانس را تغییر می دهد، و نسبت مصرف سیگار (pack/year)، بر اساس تعداد سال های مصرف به تعداد پاکت های سیگاری که یک فرد در روز مصرف می نماید محاسبه می گردد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران بیان داشت: اگر فرد به مدت 10 سال روزی یک پاکت سیگار مصرف نموده باشد این نسبت به صورت 10 بسته بر سال تعریف می گردد، هرچقدر این عدد افزایش پیدا کند شانس ابتلا به سرطان هم بیشتر می گردد؛ که با پایین آمدن سن مصرف دخانیات به ویژه سیگار، این نگرانی وجود دارد که تعداد افراد بیشتری در ادامه عمر خود به شاخص 10 بسته بر سال در مصرف سیگار برسند، در این شرایط دور از انتظار نیست که ابتلا به سرطان در کشور طی سال های آینده افزایش پیدا کند.

دهقان منشادی در مورد شرایط ابتلا به سرطان در کشور نسبت به دیگر کشور ها و تاثیر مصرف دخانیات برآن گفت: بروز سرطان های مختلف در کشور ما کمتر از کشور های پیشرفته است، اما سرعت رشد سرطان در کشور با توجه به جمعیت، بیشتر از کشور های پیشرفته است و نکته مهم این است که جمعیت ما در حال سالمند شدن است و احتمال بروز سرطان در جمعیت کهنسال بیشتر بوده و طبیعتاً مصرف سیگار این مقدار را افزایش می دهد.

وی با اعلام اینکه سرطان ریه اولین سرطان شایعی است که مستقیماً به مصرف سیگار ربط داشته و حدود 75 درصد مبتلایان به سرطان ریه سابقه مصرف سیگار دارند، گفت: سرطان حنجره دومین سرطان شایع مرتبط با مصرف سیگار است، و 70 درصد کسانی که به این سرطان مبتلا شدند سابقه مصرف سیگار داشته و مبتلایان به سرطان زبان و دهان تا حدود 50 الی 60 درصد سابقه مصرف سیگار یا شبه دخانیات را دارند، بعلاوه مبتلایان به سرطان معده و مثانه تا 50 درصد سابقه مصرف سیگار در آن ها مشاهده شده است.

دکتر دهقان ادامه داد و گفت: موارد کمتر شایع ابتلا به سرطان های مری و کولورکتال است، سرطان های دهانه رحم و پوست هم می توانند مرتبط با مصرف سیگار باشند، اما مقدار ارتباط آن ها با دخانیات معمولاً کمتر از 30 درصد است. البته سرطان های خون مثل CLL و CML هم مقدار بالایی ارتباط با مصرف سیگار و دخانیات دارند. با این وجود می گردد گفت اگر مجموع این سرطان ها را در نظر بگیریم می توانیم متوجه شویم در بیش از 30 درصد افراد مبتلا به انواع سرطان ها سابقه مصرف سیگار وجود دارد.

این متخصص رادیوتراپی و آنکولوژی، با اشاره به این موضوع که قطع مصرف سیگار می تواند احتمال ابتلا به سرطان را کاهش دهد بیان داشت: اگر فردی مصرف سیگار را ترک کند، اگرچه همچنان سوابق مصرف در بیمار شدن فرد موثر است، اما مطالعات اخیر نشان داده یک بهبودی در تاثیر این سوابق برای بیمار نشدن افراد بوجود می آید. یعنی اگر کسی 10 سال متوالی سیگار کشیده باشد، چنانچه 10 سال متوالی ترک سیگار کند، سابقه تاثیرگذار مصرف دخانیات در فرد برای ابتلا به بیماری کم می گردد.

وی در ادامه گفت: نکته حائز اهمیت این است که حتی قطع مصرف سیگار در زمان درمان باز هم یاری نماینده به بهبود است، چرا که مصرف سیگار حین درمان اثر بخشی درمان را به شدت پایین آورده و کاهش می دهد.

این متخصص آنکولوژی با اشاره به سیاست گذاری های سلامت به ویژه درخصوص سرطان بیان داشت: اگر به صورت مالی سود فراوری سیگار و مالیاتی که از فراوری آن به دست می آید و بعد هزینه ای که تمام دولت ها در کشور های مختلف به صورت مستقیم و غیر مستقیم برای درمان سرطان انجام می دهند را آنالیز کنیم متوجه می شویم دولت ها هزینه بالایی را برای فراوری دخانیات پرداخت می نمایند، گویی که آن ها برای ابتلا افراد به سرطان سوبسید پرداخت می نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 تیر 1401 بروزرسانی: 21 تیر 1401 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 2189

به "سابقه مصرف سیگار در 30درصد از مبتلایان به سرطان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سابقه مصرف سیگار در 30درصد از مبتلایان به سرطان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید