بگویند صاحبان 1500 هزار میلیارد تومان بودجه، کدام شرکت های دولتی هستند؟

به گزارش بوستان گفتگو، رئیس مجلس با انتقاد از جزییات نامشخص اختصاص 60 درصد بودجه عمومی کشور به شرکت های دولتی گفت: خب بگویند این شرکت ها چه کسانی هستند؟

بگویند صاحبان 1500 هزار میلیارد تومان بودجه، کدام شرکت های دولتی هستند؟

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، محمدباقر قالیباف در نشست هیات های عالی نظارت استانی ششمین دوره انتخابات شورا های اسلامی با اشاره به مسائل شورا های اسلامی گفت: رهبر معظم انقلاب در مباحث مفصل تبیین فرمودند که دشمن شماره یک ما آمریکا است و برای مبارزه با این دشمن باید کار کنیم، از طرفی آنچه مانع کار ما است، نخست دیوان سالاری و دیگری سوءمدیریت در کشور است.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه اضافه کرد: ما امروز در مجلس قانون تصویب می کنیم، اما به دلایل مختلف نمی توان نظارت دقیقی بر اجرا داشت یا مانع از عدم اجرا شد، زیرا نظام بروکراسی اسب سرکشی شده که هیچکس صاحب آن نیست.

چرخه 60 ساله دیوان سالاری در کشور

وی با اشاره به چرخه 60 ساله دیوان سالاری که بین همه دستگاه های مختلف وجود دارد، اظهار کرد: متاسفانه افرادی وارد چرخه نظام اداری و استخدام های چندگانه می شوند و پس از 30 سال خدمت، 3 دهه دیگر به صورت غیرمستقیم با همین سیستم در ارتباطند. به این صورت که در قالب قانون های ایجاد صندوق های مختلف، تعاونی های کارکنان یا ... بکارگیری این افراد به صورت کارشناس در سطوح مختلف تعریف شده و حاکمیت دیوان سالاری بر این چرخه سوار است. صد ها مورد هم از این دست افراد در دستگاه های مختلف، بخش خصوصی، نهاد های عمومی غیردولتی و ... وجود دارد.

وی اضافه کرد: به همین دلیل یکی از موضوعاتی که به ام الفساد در کشور ما تبدیل شده، تمرکزگرایی است، متاسفانه همه چیز در جغرافیای مرکزی تهران متمرکز شده و ما می خواهیم از تهران راه حل همه مسائل و بودجه را به سایر بخش ها و استان ها تزریق کنیم، به همین دلیل منابع در جای خود هزینه نمی شود.

ابهامات بودجه شرکت های دولتی

رئیس مجلس با اشاره به بررسی لایحه بودجه 1400 در مجلس گفت: واقعیت این است که 2 هزار و 460 هزار میلیارد تومان مجموع بودجه عمومی کشور است. اما از این مقدار، رقمی بالغ بر هزار و 500 میلیارد تومان (بیش از 60 درصد بودجه) به صورت یکجا به عنوان بودجه شرکت های دولتی کنار گذاشته شده است؛ خب بگویند این شرکت ها چه کسانی هستند و جزئیات این بودجه چیست؟

وی اضافه کرد:، اما بودجه عمومی هم خودش چهار پنج خزانه دارد، جایی براساس تبصره 14 و جایی براساس تبصره 16 برای بانک ها و ... تعیین می شود و در نهایت فقط مسئولیت تقسیم حقوق ها باقی می ماند! و شاید حداکثر 100 هزار میلیارد تومان در بخش عمرانی پول پیدا شود! این اشکالات و نقیصه ها به دلیل تمرکز گرایی است.

در سال های گذشته بیشترین بی توجهی ها از طرف مجلس به شورا ها شده است

رئیس قوه مقننه اضافه کرد: ما باید مسائل موضوعی و آنچه که از جنس تصدی گری است را از تمرکز رها و در اختیار سطح دیگر تصمیم گیری نظیر شورا های اسلامی شهر و روستا قرار دهیم؛ بنابراین ما طبق اصول قانون اساسی باید به شورا ها توجه کنیم، زیرا در این سال ها بیشترین بی توجهی ها از طرف مجلس به شورا ها شده است.

شورا های محلی باید به مجلس های محلی تبدیل شوند

وی با تاکید بر اصلاح قانون شورا ها در مجلس اظهار کرد: قیم شوراها، مجلس است. از جهت حکمرانی ما با یک مجلس نمی توانیم برای کشور تصمیم گیری کنیم. تصمیمات باید در دو مجلس اتخاذ شود؛ همانطور که در قانون اساسی نیز دیده شده است، بنابراین شورا های محلی باید به مجلس های محلی تبدیل شوند تا تصدی گری ها به آن ها واگذار و فقط تولی گری ها در دولت و مجلس مرکزی انجام گیرد.

قالیباف تاکید کرد: هر کاری که جزء امور حاکمیتی است، باید در اختیار مجلس مرکزی باشد و امور خدماتی و کار های مرتبط با زندگی مردم به شورا ها واگذار شود.

قالیباف با بیان این که شورا ها بزرگترین فرصت برای اداره حکومت هستند که متاسفانه به بزرگترین تهدید تبدیل شده اند، تاکید کرد: شورا ها باید مبنای تصمیم ها و اقدامات در سطح محلی و منطقه ای باشند و باید ساختار نظارتی براین شورا ها نیز شکل بگیرد. به عنوان نمونه دیوان محاسبات طبق قانون امکان نظارت مالی بر شورا ها را ندارد، لذا ما باید در مجلس دیوان دیگری شکل دهیم تا سالانه بر مصوبات شورا ها نظارت کند و کار تفریغ بودجه شورا ها را انجام دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: براساس آمار کمّی حدود 123 هزار نفر در شورا ها فعالیت می کنند، لذا مفاسدی که در این مجموعه رخ داده با توجه به پراکندگی در کشور، نسبت به سایر مجموعه ها به مراتب کمتر است.

نباید انتخابات محلی را ملی کنیم

قالیباف با بیان اینکه برای نظارت دقیق بر انتخابات، نباید انتخابات محلی را ملی کنیم گفت: برگزاری همزمان انتخابات شورا ها به عنوان محلی ترین انتخابات کشور با انتخابات ریاست جمهوری به عنوان سیاسی ترین انتخابات، موجب بروز یک نگاه سیاسی به انتخابات شورا ها شده، لذا ما نباید شورا ها را به سیاسی ترین انتخابات کشور گره بزنیم، از این رو با اصلاح قانون می توانیم فرصت برگزاری انتخابات شورا ها را افزایش دهیم.

وی تاکید کرد: انتخابات شورا ها باید به صورت تخصصی برگزار شود و در طی اصلاح قانون، اختیاراتی به شورا ها دهیم تا از تبدیل شورا های شهر به شورا های شهرداری جلوگیری شود. قانون شورا ها نیز با مشورت کارشناسان دانشگاهی، مرکز پژوهش های مجلس و نخبگان باید اصلاح شود.

وی اضافه کرد: البته اگر اصلاحات لازم برای ششمین دوره انتخابات لحاظ نشد، ایرادی ندارد چرا که این قانون باید به طور اساسی و تخصصی اصلاح شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی شرح داد: یکی از مهمترین رسالت های مجلس یازدهم، تفکیک امور محلی از ملی است که در این رابطه باید طرح اصلاح قانون انتخابات شورا ها تهیه شود، زیرا منجر به اصلاح دیوان سالاری از طریق نظام حکمرانی و تفکیک کار ملی و محلی منطبق بر قانون اساسی است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 اسفند 1399 بروزرسانی: 5 اسفند 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1552

به "بگویند صاحبان 1500 هزار میلیارد تومان بودجه، کدام شرکت های دولتی هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بگویند صاحبان 1500 هزار میلیارد تومان بودجه، کدام شرکت های دولتی هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید