باید صدای واحدی از بخش خصوصی در حوزه انرژی شنیده شود

به گزارش بوستان گفتگو، نشست تخصصی کمیسیون انرژی اتاق ایران به صورت حضوری و آنلاین برگزار شد. در این نشست که ریاست آن را حمیدرضا صالحی به عهده داشت، ابتدا درباره مسائل حوزه انرژی و اخبار روز گفت وگو کردند. بعد از آن درباره برنامه های کمیسیون انرژی اتقا ایران در تدوین سیاست های برنامه هفتم توسعه گفت وگو شد.

باید صدای واحدی از بخش خصوصی در حوزه انرژی شنیده شود

رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران در ابتدا به مصوبه اخیر توانیر اشاره کرد؛ مصوبه توانیر به شرکت توزیع به عنوان صاحب شبکه برای فروش برق بالای 5 مگاوات از طریق بورس اجازه داده است؛ خریداران و تولیدکنندگان می توانند در بورس انرژی آن را به قیمت واقعی تبادل کنند. نکته مهم این است که اتاق ایران و کمیسیون انرژی از ابتدا بارها این موضوع را پیگیری کرده است ولی با تبصره ای که وزارت نیرو ابلاغ کرده عملاً ما به سمت واقعی سازی قیمت انرژی به آن معنا که باید، نخواهیم رفت.

بعد از آن فریدون اسعدی، عضو کمیسیون انرژی اتاق ایران از برگزاری نمایشگاه نفت، گاز و پتروشیمی در کیش گفت و اینکه در این نمایشگاه فرصت های تولید داخل نشان داده شده است.

اسعدی گفت: اما مسئله اصلی اینجاست که ما بازارهای منطقه ای را به دلیل سیاست های نادرست در حوزه انرژی و قیمت گذاری حامل های انرژی و خوراک از دست می دهیم. باید به نهاد رگلاتوری که بارهای در کمیسیون انرژی اتاق ایران به وجود و اهمیت آن اشاره شده، توجه شود ولی متاسفانه وزارت نیرو هیچ انعطافی از خود نشان نمی دهد.

بعد از آن علی شمس اردکانی از بازگشت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا به پیمان پاریس گفت؛ بازگشت آمریکا به پیمان پاریس به این معناست جرائم کنوانسیون احرایی خواهد شد. ما باید ملزم باشیم که پروتکل های حوزه زیست محیطی را رعایت کنیم. تولید co2 در دنیا با GDP ارتباط مستقیمی دارد ولی متاسفانه در ایران اینگونه نیست؛ ما بیشترین تولید گاز گلخانه ای را داریم و ارتباطی با نرخ GDP در ایران ندارد. برای همین باید قواهد و کمیته هایی برای جلوگیری از تولید گازگلخانه تشکیل شود.

بعد از آن صالحی تاکید کرد که در سفری که به جنوب ایران داشته و بازدیدی که از مجتمع های پتروشیمی داشته، آلاینده ها و شرایط مصرف غیراستاندارد را به چشم دیده است. در کمیسیون اتاق ایران کمیته کربن با همین هدف تشکیل شده و فعالیت می کند.

بعد از آن فرج معماری از مسائل بخش خصوصی گفت و اینکه بخش خصوصی همچنان نمی تواند پول خود را به کشور بازگرداند، هزینه های مبادله به دلیل واسطه ها خیلی بالاتر است و این درنهایت به ضرر تولید و اقتصاد کشور است.

او تاکید کرد: بخش خصوصی باید قبل از تصمیم گیری دولت و مجلس بتواند در فرایند و فرایند تصمیم گیری اثرگذار باشد.

بعد از آن آرش نجفی، نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران هم از تلاش اتاق ایران برای احقاق حق بخش خصوصی گفت و اینکه کمیسیون چگونه سعی می کند در حوزه انرژی اثرگذار باشد.

بعد از آن مهدی مسائلی گفت که ما تابه حال چند نامه به شرکت توانیر و وزارت نیرو فرستاده ایم و اگر قرار هست که کسی به این نامه ها پاشسخی ندهد، مکاتبات با سربرگ اتاق خیلی معنادار نیست. وزارت نیرو باید به بخش خصوصی، تشکل های بخش خصوصی جوابگو باشد.

او در ادامه از موضوع تبصره 80 بودجه سال 1356 گفت که در الحاقیه بودجه 1400 هم آمده است. ما باید این موضوع را پیگیری کنیم و این در مصوبات مجلس هم بوده است.

او تاکید کرد که با قید فوریت باید این موضوع پیگیری شود وگرنه حجم بالایی از هزینه ها از بین خواهد رفت.

بعد از آن به بخشنامه مقاطعه کاران به عنوان یکی از چالش های اصلی بخش خصوصی با سازمان تأمین اجتماعی اشاره کرد و اینکه باید کسانی که از اتاق ایران با سازمان تأمین اجتماعی گفت وگو می کنند با صدای واحد و وحدت رویه این کار را انجام دهند. کمیسیون باید این موضوع را پیگیری کند تا صدای واحدی از اتاق به بیرون برود.

بعد از آن بار دیگر رئیس کمیسیون انرژی گفت که تمام سعی ما این است که صدای واحدی از اتاق به گوش دولت و نهادهای حاکمیتی برسد. چند صدایی حتماً یکی ازر مسائل اساسی ماست و باید به سمت اجماع حداکثری پیش برویم.

او تاکید کرد: همچنین تمام تلاش ما این است که در برنامه هفتم توسعه اثرگذاری مثبتی داشته باشیم. در حال حاضر کمیته ای در اتاق ایران تشکیل شده که خیلی از کمیسیون ها عضو این کمیته هستند؛ ما سعی می کنیم اثربخشی اتاق ایران را بیشتر کنیم.

بعد از آن روح الله مهدوی گزارشی درباره چارچوب پیشنهادی بایسته های بخش انرژی در برنامه هفتم توسعه ارائه داد و در ادامه بیات راهکارهای لازم را در حوزه برق در برنامه هفتم توسعه توضیح داد.

بعد از آن علی پناهی درباره تأمین مالی در حوزه انرژی گفت که در اسناد بیشتر بانک محور است درحالی که الان شیوه های متعددی است که می توان از آن استفاده کرد. و باید استاد بالادستی جای داشته باشد.

در ادامه اسعدی از پیش نگری در موضوع هایی گفت که در فضای کسب و کار اثرگذار است. ما در کمیسیون انرژی اتاق ایران فضای کسب و کار را رصد می کنیم اما باید از بخش پارلمانی اتاق ایران هم در نشست های کمیسیون ها حضور داشته باشند تا با اطلاعات دقیق تر و با اجماع نظر در نشست های مجلس شورای اسلامی حاضر باشند.

بعد از آن صالحی تاکید کرد که ما از هیچ مطالبه مورد نظر بخش خصوصی چشم پوشی نکرده ایم.

در ادامه اسدالله قره خانی گفت که برخی از سیاست گذاری های کلان بر عهده مجلس و دولت است ما نباید به راستا سیاست گذاری کلان وارد شویم ولی باید از تمام بسترهای لازم برای پررنگ تر کردن نقش مشورتی خود بهره بگیریم.

صالحی در پایان نشست گفت که ما باید روزی محورهای اصلی که به عنوان وظیفه در دستور کار داریم حرکت کنیم. سعی کنیم نهادهای رگلاتوری را مورد توجه مسائل بخش خصوصی کرده و برای اصلاح شرایط پیشنهاد عملیاتی ارائه دهیم.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 29 اسفند 1399 بروزرسانی: 29 اسفند 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1602

به "باید صدای واحدی از بخش خصوصی در حوزه انرژی شنیده شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید صدای واحدی از بخش خصوصی در حوزه انرژی شنیده شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید