روایت اکونومیست از ورود تهران به لیست شهرهای گران

به گزارش بوستان گفتگو، خبرنگاران : گزارش سالانه اکونومیست از هزینه های زندگی در سال کرونا حاکی از گرانی در اروپا و کاهش نسبی هزینه ها در آسیا است. اما این گزارش همچنین نشان می دهد تهران بیشترین تغییر رتبه را در گران شدن داشته است.

روایت اکونومیست از ورود تهران به لیست شهرهای گران

به گزارش خبرنگاران، واحد اطلاعات اکونومیست مقاله ای را منتشر نموده که در آن هزینه زندگی در شهر های دنیا ارزیابی شده است. این گزارش هزینه های زندگی در 133 شهر را با استفاده از شاخص WCOL نشان می دهد. این شاخص، هزینه زندگی در سراسر دنیا را با نظرسنجی از هزینه بیش از 160 کالا و خدمات به دست می آورد. اکنون بیش از 30 سال است که این ارزیابی در 133 شهر دنیا انجام می گردد. این تحقیق همچنین نشان می دهد که تهران بیشترین تغییر رتبه را در گران شدن داشته است.

پیشتازی پاریس و زوریخ در گرانی

پاریس فرانسه و زوریخ سوئیس به عنوان گران ترین شهرهای سال جاری در دنیا در رتبه یک به هنگ کنگ پیوستند ، در حالی که سنگاپور و اوزاکا ژاپن پس از تضعیف دلار و پاندمی ویروس کرونا به ترتیب از رتبه اول و دوم خود سقوط کردند. زوریخ و پاریس هر کدام 4 رتبه به سمت گران شدن رفتند. گروه تحقیقات اکونومیست تاکید دارد که اکثریت تغییرات در نتیجه تأثیر کووید-19 بر ارزش دلار بوده است. به عبارتی دیگر، افزایش رتبه پاریس و زوریخ برای پیوستن به هنگ کنگ در صندلی اول با افزایش ارزش یورو و فرانک سوئیس در برابر دلار آمریکا و همچنین کاهش نسبی هزینه زندگی در دو شهر آسیای اجرا شده است.

تهران و بزرگترین جهش به سمت افزایش هزینه ها

بزرگترین تغییر رتبه افزایشی اما متعلق تهران بود که به نوشته اکونومیست با تحریم های ایالات متحده 27 پله صعود کرد، و از رتبه 106 پارسال به 79 رسید. بنا به روایت اکونومیست، بیشترین افزایش قیمت در مقیاس دلار آمریکا در تهران بوده و شاخص هزینه زندگی دنیای این شهر به سبب تحریم های ایالات متحده و در نتیجه افزایش هزینه تأمین کالا شدیداً صعود نموده است.

داده های این مقاله نشان می دهد این شاخص در تهران 10 واحد افزایش یافته است. به نوشته اکونومیست اگرچه تهران ممکن است نزدیک به 30 پله صعود نموده باشد، قیمت ها در این شهر بسیار کمتر از سه شهر گران دنیا یعنی هنگ کنگ، زوریخ و پاریس است.

ریکیاویک و استانبول رو به ارزانی

در نقطه مقابل تهران پایتخت ایسلند، ریکیاویک، بیشترین سقوط هزینه زندگی را در مقایسه با کشور های دیگر داشت. شهر ریکیاویک 27 پله سقوط کرد و به رتبه 59 رسید. استانبول ترکیه نیز 15 پله سقوط کرد و به 111 رسید. این تغییرات به این معنی است که طبق ارزیابی اکونومیست هزینه زندگی در استانبول اکنون کمتر از تهران است، در حالی که سرانه فراوری ناخالص داخلی این کشور تقریباً دو برابر ایران است.

رتبه دوم تهران در گرانی رایانه شخصی

بنا به روایت اکونومیست به غیر از تنباکو، شدیدترین افزایش شاخص گرانی در گروه تفریحی بود، که شامل خریدهای متنوعی مانند هزینه غذا، کتاب، تلویزیون و رایانه شخصی بود. هزینه رایانه های شخصی یعنی لپ تاپ و کامپیوتر به طور متوسط 18.7 درصد از سال 2019 افزایش یافتند. این افزایش در نتیجه دورکاری از خانه و کاهش فراوری، تحلیل می گردد.

بیشترین هزینه برای خرید رایانه شخصی نیز در اوزاکا ژاپن و کمترین ترین در پایتخت کشور ونزوئلا، کاراکاس برآورد شده. در رتبه دوم این هزینه ها اما پایتخت ایران بازهم در گرانی ها مشاهد می گردد. این افزایش قیمت در نتیجه چالش های واردات این کالا در نتیجه تحریم ها گزارش شده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 1 دی 1399 بروزرسانی: 1 دی 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1431

به "روایت اکونومیست از ورود تهران به لیست شهرهای گران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روایت اکونومیست از ورود تهران به لیست شهرهای گران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید