انجام پژوهش های کاربردی جهت جلوگیری از مخاطرات طبیعی آینده

به گزارش بوستان گفتگو، دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نامه ای به رؤسای دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور بر لزوم تشکیل کارگروه های تخصصی در راستای شناسایی آسیب های ناشی از سیل تاکید کرد و انجام پژوهش های کاربردی جهت جلوگیری از مخاطرات طبیعی آینده را ضروری دانست.

انجام پژوهش های کاربردی جهت جلوگیری از مخاطرات طبیعی آینده

به گزارش بوستان گفتگو، اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در متن این نامه خطاب به رؤسای دانشگاه ها و پژوهشگاه ها آمده است:

چنانکه مستحضرید کشور ایران به دلیل شرایط اقلیمی و زیست محیطی در معرض بروز حوادث طبیعی، همچون زلزله و سیل، واقع شده است. متأسفانه در روزهای اخیر هم وطنان عزیز شاهد رخداد سیل ویرانگر در چندین استان کشور بوده اند. با توجه به این موضوع، موارد ذیل از اهمیتی ویژه برخوردار است:

1. با عنایت به پیامدهای ناگوار این نوع حوادث در زندگی و مناسبات اجتماعی ضروری است دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور در اسرع وقت با هماهنگی و مشارکت دستگاه های اجرایی متولّی کارگروه هایی تخصصی تشکیل دهند تا آسیب های ناشی از سیلاب اخیر را شناسایی، دلایل آن را با بررسی ها و پژوهش های میدانی استخراج و راهکارهای جلوگیری از آن را پیشنهاد کنند.

2. انتظار می رود با توجه به اهمیت رعایت استانداردها و اصول علمی در حوزه های شهرسازی، معماری، آبخیزداری، کشاورزی، مهار آب های سرگردان، مدیریت منابع آب و سفره های زیرزمینی، مدیریت شهری، ایمنی سازه های هوایی و دریایی در اسرع وقت با همکاری دستگاه های مسئول، پژوهش های کاربردی صورت پذیرد و راهکار های جلوگیری از مخاطرات طبیعی آینده طرح شود.

3. شناسایی و ارتقای روش های مدیریت بحران در چنین شرایطی با توجه به تجارب عظیم حاصل از حوادث طبیعی از امور مهم و بررسی و بازنگری دقیق مسئله و بهبود آن ضروری است.

4. همکاری با کلیه سازمان های مسئول و فعال در حوزه های مهندسی، کشاورزی و علوم انسانی برای از بین بردن آثار سو حوادث طبیعی، به ویژه برطرف کردن تأثیرات مخرّب آن بر جامعه و روان انسان ها ضروری است.

5. استفاده از توانمندی های استادان، کارکنان و دانشجویان، به ویژه تشکل های دانشجویی فعال، از جمله کانون های هلال احمر، برای کمک و التیام زخم های ناشی از سیل در مناطق آسیب دیده ضرورت دارد.

با عنایت به موارد یادشده از کلیه دانشگاه های مستقر در مناطق آسیب دیده از سیلاب اخیر انتظار دارد در مأموریت های منطقه ای خود نتیجه پژوهش های علمی کارگروه های مربوطه را در قالب گزارش مدوّن به مسئولان استانی و دستگاه های اجرایی مرتبط ارائه و نسخه ای از آن را برای پیگیری به معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارسال کنند.

همچنین از دیگر دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور انتظار می رود ضمن ارتباط با دانشگاه های مناطق آسیب دیده با پشتیبانی و مشارکت کامل در تشکیل کارگروه ها، توان پژوهشی و تخصصی آنان را ارتقا دهند و به مسئولیت ملی خود عمل کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 196

به "انجام پژوهش های کاربردی جهت جلوگیری از مخاطرات طبیعی آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انجام پژوهش های کاربردی جهت جلوگیری از مخاطرات طبیعی آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید