افزایش هزینه مصرف برق برای مشترکان پرمصرف

به گزارش بوستان گفتگو، مصوبه نو برقی دولت که با هدف اصلاح مصرف برق در بخش خانگی ابلاغ شده، از ابتدای بهمن ماه اجرا می گردد و بر اساس آن مشترکان پرمصرف که حدود 25 درصد از مشترکان برق بخش خانگی هستند، مشمول افزایش هزینه های مصرف برق خواهند شد.

افزایش هزینه مصرف برق برای مشترکان پرمصرف

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، یکشنبه پنجم دی ماه در جلسه هیئت دولت، اعضای دولت به استناد قانون هدفمند کردن یارانه ها و در اجرای حکم مندرج در بند (ی) تبصره (8) قانون بودجه سال 1400 کل کشور، مصوبه نو نحوه محاسبه تعرفه برق مصرفی مشترکان را مشخص کردند.

این مصوبه از ابتدای بهمن ماه در سراسر کشور اجرایی می گردد.

* یک چهارم مشترکان مشمول افزایش تعرفه می شوند

مصطفی رجبی مشهدی، مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران و سخنگوی صنعت برق در مورد نظام تعرفه گذاری صنعت برق، با بیان اینکه این مصوبه با هدف اصلاح مصرف مشترکان پرمصرف و حمایت از مشترکان با مصرف زیر الگو و در نهایت تامین برق پایدار برای همه مشترکان است، گفت: وزارت نیرو در این مصوبه در پی درآمدزایی نیست؛ حداقل 75 درصد از مشترکان برق که خوشبختانه به درستی و به صورت صحیح از برق استفاده می نمایند، مشمول افزایش تعرفه نمی شوند و تغییری را در نحوه محاسبه قبوض برق خود شاهد نخواهند بود.

* شروط دریافت مشوق ها برای مشترکان خانگی

وی اضافه کرد: علاوه براین در این آیین نامه مشوق هایی برای مشترکان خانگی در نظر گرفته است، به طوری که اگر مشترکی در ماه های گرم، مصرف خود را نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش دهد و مصرف برق آن کمتر از الگو باشد، متناسب با کاهش مصرف مشمول دریافت پاداش خواهد بود؛ علاوه بر آن تعرفه مشترکانی که مصرف آنها کمتر از 50 درصد الگوی منطقه باشند و تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی باشند رایگان محاسبه خواهد شد.

سخنگوی صنعت برق ادامه داد: الگوی مصرف مشترکان در منطقه ها مختلف هیچ تغییری نکرده است و هم اکنون الگوی مصرف برای مشترکان 200 کیلووات ساعت در ماه است.

رجبی مشهدی بعلاوه درباره حمایت از مشترکان تحت پوشش کمیته امداد وبهزیستی نیز گفت: برق مصرفی این گروه از مشترکان در صورت رعایت سقف 50 درصدی، رایگان محاسبه خواهد شد.

وی با بیان این که کشور به لحاظ جغرافیایی و شرایط جوی و دمای هوا به 5 منطقه جغرافیایی تقسیم شده است، ادامه داد: این دسته بندی و الگوهای پیشین مشخص شده به هیچ عنوان تغییر نکرده است و حتی سقف بهره مندی از پاداش ها و مشوق ها نیز تسهیل شده و در منطقه ها عادی الگوی کم مصرفی، از 80 کیلووات ساعت ماهانه که در گذشته وجود داشت، به 100 کیلووات ساعت در ماه های غیر گرم و از 100 کیلووات ساعت در ماه به 150 کیلووات ساعت در ماه های گرم افزایش یافته است.

رجبی مشهدی با اشاره به این که الگوی مصرف در منطقه ها گرمسیر 1 که شامل نوار جنوبی کشور است، در ماه های گرم 3 هزار کیلووات ساعت در ماه بود که بدون تغییر مانده است، اعلام نمود: بیش از 80 درصد از مشترکان خانگی در منطقه ها عادی قرار دارند .

* برای مشترکان پرمصرف کنتور هوشمند نصب می گردد

مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران و سخنگوی صنعت برق با اشاره به این که در این طرح برق مصرفی مشترکان تا سطح الگو با نرخ یارانه ای محاسبه می گردد، تاکید نمود: در قالب این مصوبه، مشترکان پرمصرف نیز همچنان از یارانه بهره مند می شوند؛ اما هرچه مصرف آنها افزایش یابد، اندازه بهره مندیشان از برق یارانه ای کمتر می گردد.

رجبی مشهدی بعلاوه درباره تکلیف قانونی صنعت برق برای نصب کنتورهای هوشمند نیز گفت: این کنتورها با اولویت مشترکان پرمصرف و واحدهای مسکونی که از کنتورهای اشتراکی استفاده می نمایند، در حال نصب است که براساس برنامه ریزی اجرا شده تعداد کنتورهای هوشمند نصب شده تا تابستان سال آینده به 5 میلیون دستگاه خواهد رسید.

وی امکان پایش، گزارش گیری لحظه ای اندازه و رفتار مصرفی مشترکان و امکان برنامه ریزی مصرف به وسیله مشترک را از مزایای این نوع کنتورها برشمرد.

سخنگوی صنعت برق بعلاوه با اشاره به این که اجرای مصوبه مربوط به آیین نامه نحوه محاسبه برق مصرفی مشترکان از ابتدای بهمن ماه در کشور کلید خواهد خورد، اعلام نمود: برق مصرفی دی ماه مشترکان مشمول این مصوبه نخواهد بود.

* 35 درصد برق کشور در بخش خانگی مصرف می گردد

رجبی مشهدی با درخواست از مشترکان برای توجه و دقت در اندازه برق مصرفی خود، یاداور شد: مشترکان می توانند به وسیله نرم افزار موبایلی برق من نسبت به دریافت قبض الکترونیکی برق خود اقدام و از این طریق اندازه مصرف خود را با سایر همسایه ها و همشهریان خود مقایسه نمایند.

وی بعلاوه درخصوص سهم برق خانگی از مجموع برق مصرف کشور گفت: در حال حاضر این بخش 35 درصد از مصرف برق کشور را به خود اختصاص داده است که انتظار داریم با اجرای این مصوبه، مطلع سازی مشترکان از اندازه مصارف برق و کوشش مشترکان پرمصرف برای اصلاح اندازه مصرف خود، سهم بخش خانگی کاهش یابد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 اسفند 1400 بروزرسانی: 13 اسفند 1400 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 2076

به "افزایش هزینه مصرف برق برای مشترکان پرمصرف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش هزینه مصرف برق برای مشترکان پرمصرف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید