18 گونه جدید از حشرات آبزی شناسایی شدند

به گزارش بوستان گفتگو، جاوید ایمانپور، عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان پیروز به شناسایی 18 گونه جدید از حشرات آبزی شد.

18 گونه جدید از حشرات آبزی شناسایی شدند

به گزارش گروه دانشگاه بوستان گفتگو، به نقل از دانشگاه گیلان، جاوید ایمانپور، عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان، پیروز به شناسایی 18 گونه جدید از حشرات آبزی شد.

ایمانپور نمین، عضو هیئت علمی گروه شیلات دانشگاه گیلان طی تحقیقی دو ساله، به همراه تیمی بین المللی؛ متشکل از اساتیدی از آکادمی علوم و دانشگاه بوهمیای جنوبی جمهوری چک، موزه تاریخ طبیعی اشتوتگارت آلمان، موزه تاریخ طبیعی اوکراین و اصغر عبدلی از دانشگاه شهیدبهشتی، اولین چک لیست حشرات یک روزه Ephemeroptera را در ایران تهیه کرده و پس از مطالعات سیستماتیک، مولکولی و اسکن الکترونی پیروز به شناسایی و گزارش تعداد 18 گونه جدید از ایران شد که حاصل آن در مجله معتبر Zookeys 749: 87-123 (2018) به چاپ رسیده است.

این مطالعه در سال های 1396 و 1397 اجرا شده و شامل بررسی پارامتر های فیزیکی- شیمیایی و نمونه برداری از لارو حشرات راسته یک روزه ها در تعداد 38 رودخانه و جویبار در استان های گیلان و اردبیل بود. یکی از این گونه های شناسایی شده به نام Procloeon capsicum که فقط در شمال ایران مشاهده شده است نیز در این چک لیست به طورکامل توصیف شده است.

لازم به ذکراست، این همکاری بین المللی همچنان ادامه دارد و نمونه برداری در استان های مازندران، گلستان، همدان، کردستان، کرمانشاه، لرستان و خوزستان نیز اجرا شده است. بررسی نمونه های تهیه شده همچنان ادامه دارد و با توجه به تنوع زیستی بسیار غنی ایران؛ به ویژه در بخش حشرات آبزی، احتمال شناسایی گونه های جدیدی که در هیچ نقطه ای از جهان مشاهده نشده اند نیز وجود دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 آبان 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 431

به "18 گونه جدید از حشرات آبزی شناسایی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "18 گونه جدید از حشرات آبزی شناسایی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید