چین نسبت به مداخله خارجی در ونزوئلا هشدار داد

به گزارش بوستان گفتگو، وانگ یی، وزیر امور خارجه چین روز جمعه نسبت به مداخله در امور داخلی ونزوئلا و اعمال تحریم علیه این کشور هشدار داد و با بیان این که درس تاریخ شفاف است گفت: نباید مسیر فاجعه آمیز گذشته را تکرار کرد.

چین نسبت به مداخله خارجی در ونزوئلا هشدار داد

به گزارش یورونیوز، این دیپلمات ارشد دولت چین اضافه نمود: دولت چین تا به حال بارها نسبت به عدم مداخله کشورهای دیگر در امور داخلی ونزوئلا و تحت فشار قرار دادن نیکلاس مادورو رییس جمهوری این کشور هشدار داده است. پکن از تداوم گفتگوهای مسالمت آمیز برای رسیدن به راهکار سیاسی میان دولت و مخالفان به منظور تضمین امنیت مردم و ثبات ونزوئلا حمایت می نماید

دخالت خارجی و تحریم ها موجب می گردد قانون جنگل حاکم گردد

اغلب کشورهای غربی خوان گوایدو، رهبر مخالفان در ونزوئلا را به عنوان رییس جمهوری خودخوانده دوره انتقال به رسمیت شناخته اند. ایالات متحده آمریکا نیز اعلام نموده تحریم های بیشتری علیه ونزوئلا وضع می نماید، تحریم هایی که این بار به ویژه بانک هایی را هدف قرار داده که از دولت مادورو حمایت می نمایند.

وزیر امور خارجه چین در یک نشست خبری در پاسخ به اینکه آیا دولت چین مادورو را به رسمیت می شناسد یا اینکه با مخالفان ارتباطی برقرار نموده است یا نه، گفت: استقلال و حاکمیت کشورهای آمریکای لاتین باید محترم شناخته گردد. تصمیم در مورد امور داخلی هر کشوری باید توسط مردم همان کشور اتخاذ گردد. دخالت خارجی و تحریم ها تنها وضعیت تنش را تشدید نموده و موجب می گردد تا قانون جنگل حاکم گردد.

با تور چین سفر کنید

تنش چین و آمریکا در آمریکای لاتین

جان بولتون، مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا ماه گذشته خواهان همکاری با السالوادور برای مقابله با توسعه یغماگرانه چین در منطقه شده بود. السالوادور کوچکترین و پرتراکم ترین کشور منطقه آمریکای مرکزی است.

از سوی دیگر، وانگ یی، وزیر امور خارجه چین می گوید: پیشرفت قابل توجه در روابط چین و کشورهای آمریکای لاتین هیچ کشور ثالثی را هدف قرار نداده است. روابط میان دو طرف انتخابی درست بر پایه منافع مشترک بلند مدت بوده و نباید تحت تاثیر مداخلات قرار گیرد.

وام در برابر نفت

پکن از جمله کشورهایی است که حمایت خود از دولت نیکلاس مادورو را دریغ ننموده است. چین در یک دهه گذشته در قالب وام در برابر قراردادهای نفتی، 50 میلیارد دلار به دولت ونزوئلا وام داده است. البته چین با رویکرد انرژی مورد احتیاج برای اقتصاد رو به رشد خود را تضمین نموده است.

چین در عصر حاضر حضور فعال تری در آمریکای لاتین دارد، حضوری که موجب نگرانی آمریکا شده است. واشنگتن در مقابله به مثل با پکن، روابط تجاری و سیاسی خود را با تایوان گسترش داده است.

نقض چین واحد با نزدیک شدن ترامپ به تایوان

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا پیش از این پیش نویس قانونی را امضا نموده بود که بر اساس آن سیاستمداران آمریکایی می توانند به جزیره تایوان سفر نمایند و مقام های بلندپایه تایوان هم می توانند در آمریکا با مقام های این کشور دیدار نمایند. این اقدام آمریکا با انتقاد چین همراه شده است. چین از آمریکا می خواهد تا به سیاست چین واحد احترام بگذارد.

پکن بر چین واحد متشکل از هنگ کنگ، ماکائو و تایوان تاکید دارد. ایالات متحده سال 1979 میلادی این خواست پکن را به رسمیت شناخته است. با این حال برنامه های اقتصادی چین در کشورهای آمریکای لاتین و کوشش آمریکا برای نزدیک شدن به تایوان بر روابط سیاسی و تجاری دو کشور سایه افکنده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 136

به "چین نسبت به مداخله خارجی در ونزوئلا هشدار داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین نسبت به مداخله خارجی در ونزوئلا هشدار داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید