چه زمانی کووید 19 به خط خاتمه می رسد؟

به گزارش بوستان گفتگو، در ابتدای پاندمی این تصور وجود داشت که این ویروس با توجه به انتقال تنفسی، مثل هر ویروس تنفسی دیگر با گرمتر شدن هوا از نفس می افتد و به خواب تابستانی خواهد رفت؛ با افزایش بیماری در جوامع مختلف، مردم بیشتر با بیماری آشنا شدند و به همین دلیل در مراحل مقدماتی به مراکز درمانی مراجعه کردند و میزان مرگ ومیر نسبت به ابتدای همه گیری کاهش یافت.

چه زمانی کووید 19 به خط خاتمه می رسد؟

البته دسترسی راحت تر به داروها و معین شدن داروهای مؤثر بر این بیماری نیز بی تاثیر نبود. تجربه ثابت نموده است در زمان هایی که قوانین بازدارنده و محدودکننده با جدیت اعمال می گردد، موج بیماری تا حدی مهار می گردد ولی به محض آسودگی مردم از کاهش موارد بیماری، مجددا رعایت پروتکل ها به فراموشی سپرده می گردد و به همین دلیل است که تا به امروز سه موج کووید 19 در کشور گزارش شده که متاسفانه منجر به داغدارشدن تعداد زیادی از خانواده ها شده است.

استفاده از تجهیزات فردی از همان روز های اول پاندمی به عنوان مهم ترین عامل پیشگیری از شیوع بیماری معرفی گردید؛ متاسفانه کماکان درصد استفاده از ماسک در شهرهای عظیم کم است و تعداد قابل توجهی از مردم نحوه استفاده صحیح از آن را نمی دانند.

مسافرت های زیاد جاده ای و ازدحام افراد در مراکز خرید و رستوران ها نیز مزیدبرعلت شده که کنترل چرخش ویروس با موققیت کامل همراه نباشد.

در کنار دستورالعمل های بهداشتی، شاید تنها راه عملی کنترل بیماری واکسیناسیون همگانی باشد که با توجه به فراوری محدود آن در جهان در خوشبینانه ترین حالت تا انتها سال 1400 عملیاتی می گردد بنابراین در حال حاضر تنها راه مبارزه با ویروس، اجرای سختگیرانه قوانین محدودکننده است.

دکتر علیرضا فاطمی - متخصص بیماری های عفونی / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1574

به "چه زمانی کووید 19 به خط خاتمه می رسد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه زمانی کووید 19 به خط خاتمه می رسد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید