چه خبر از پنجره صدور مجوز چاپ و نشر کتاب؟

به گزارش بوستان گفتگو، به گزارش خبرنگاران فارس نوشت: هفتم دی ماه سال گذشته بود که آیین افتتاح سامانه پنجره واحد نشر با همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور وزیر ارشاد برگزار گردید.

چه خبر از پنجره صدور مجوز چاپ و نشر کتاب؟

جهت دریافت مشاوره خدمات قیمت طراحی کاتالوگ a3 از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

براساس این گزارش، این پنجره قرار بود طی این مدت تسهیلاتی برای اخذ مجوز ارائه کند و راستا را تسریع کند. هدف اصلی آن: تبادل و اشتراک داده ها، استانداردسازی فراوری خدمات مشترک و تسهیل خدمات برای ذی نفعان مشترک بود. از این رو در مراسم رونمایی از آن سیدعباس صالحی وزیر ارشاد گفته بود دو استان هنوز به این حلقه متصل نشده اند که در طول اجرا ملحق خواهند شد.

او گفته بود: امروز در پرتو هم افزایی نهادی، اقدامی صورت گرفت و شابک، فیپا و مجوز کتاب همزمان و همپا پیش می فرایند. این از اقداماتی است که پیش از انعقاد تفاهم نامه شروع شده است؛ به طوری که تا به امروز در این سامانه 4 هزار درخواست از 400 ناشر ثبت شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تسهیل در خدمت، تسریع در خدمت، صحت، دقت و اعتماد بیشتر به داده ها را از فواید این راه اندازی این سامانه عنوان نمود و شرح داده بود: این مهم با هماهنگی سه ضلع اصلی اعم از سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانه کتاب اتفاق افتاده و گامی برای تسهیل خدمات به ناشران است.

* بازشدن پنجره صدور مجوز چاپ و نشر کتاب به روی همه استان ها

حالا پس از گذشت نزدیک به هشت ماه از راه اندازی این سامانه با محمدجواد مرادی نیا، مدیر اداره کتاب گفت وگویی در این باره انجام شد. وی درباره پیوستن استان ها به این حلقه گفت: در حال حاضر تمام استان های کشور به سامانه اتصال دارند، اما بر اساس مصوبه هیات نظارت ، 10 استان پرکار که تعداد ناشران قابل توجهی دارند، اختیار آنالیز و صدور مجوز کتاب دارند: استان های آذربایجان شرقی،گیلان، خراسان رضوی،کرمان، قم، خوزستان، یزد، فارس، اصفهان و همدان.

* ثبت روزانه بین 180 تا 200 درخواست مجوز کتاب در سامانه

وی در پاسخ به این سوال که روزانه چند درخواست در سامانه ثبت می گردد، گفت: روزانه بین 180 تا 200 درخواست مجوز کتاب در سامانه ثبت می گردد.

مرادی نیا درباره اینکه چه خدماتی در راستای تفاهم نامه ارشاد با کتابخانه ملی ارائه می گردد، عنوان نمود: سامانه از اواخر سال 97 فعال شده و دائما در حال ارتقا است. از جمله آن که ناشران اکنون برای ثبت درخواست مجوز کتاب به جای ورود به سه سامانه وزارت ارشاد، خانه کتاب و کتابخانه ملی، فقط وارد سامانه صدور مجوز کتاب وزارت ارشاد شده و درخواست خود را ثبت می نمایند. در این سامانه صدور فیپا و شابک نیز همزمان با صدور مجوز کتاب انجام می گردد که در وقت ناشران صرفه جویی قابل توجهی صورت می گیرد.

مدیر اداره کتاب گفت: تشکیل پفراینده در سامانه برای متقاضیان پروانه نشر و انجام بیشتر امور ناشران از سامانه نیز از برنامه های در دست اجراست که با هدف حذف رفت و آمدهای غیرضروری و حذف کاغذ و صرفه جویی در وقت صورت می گیرد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 3 مهر 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1246

به "چه خبر از پنجره صدور مجوز چاپ و نشر کتاب؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه خبر از پنجره صدور مجوز چاپ و نشر کتاب؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید