چرا سگ ها استخوان را دفن می کنند؟

به گزارش بوستان گفتگو، تهران (پانا) - جویدن استخوان از تفریحات مورد علاقه سگ هاست و اگر این استخوان را خیلی دوست داشته باشند حتی ممکن است آن را دفن کنند. برای انسان ها این رفتار کمی عجیب است چرا سگ ها چنین انرژی را صرف دفن کردن دارایی با ارزش شان می کنند؟

چرا سگ ها استخوان را دفن می کنند؟

به گزارش ایسنا و به نقل از لایوساینس، تئوتی اندرسون(Teoti Anderson) مربی حرفه ای سگ ها و مشاور رفتاری در فلوریدا می گوید: دلیل اینکه سگ ها اجسام را دفن می کنند این است که می خواهند آن را برای آینده ذخیره کنند. هنگامی که نمی دانید کی دوباره غذا پیدا خواهید کرد طبیعی است که باقی مانده آن را پنهان کنید.

دفن کردن استخوان نوعی ذخیره غذا برای دسترسی های بعدی به آن است. این رفتار در بین بیشتر گونه های پرندگان و پستانداران از جمله سگ سانانی که نوادگان سگ های اهلی امروزی هستند مانند گرگ خاکستری معمول است. سگ ها غریزه دفن کردن خود را از آن ها به ارث برده اند.

گرگ ها که مهارت شکارشان معروف است در محل هایی که لاشخورها وجود دارند می مانند و طعمه خود را کاملا می خورند. اما بر طبق مقاله ای که در سال 1976 در مجله اتولوجی(Ethology) منتشر شد گاهی اوقات گرگ ها باقی مانده شکار خود را با خود می برند و در مکانی دفن می کنند. گرگ ها و سایر سگ سانان به عنوان احتکار کنندگان پراکنده شناخته می شوند، به این معنا که باقی مانده غذای خود را در مناطقی وسیع به طور پراکنده پنهان می کنند. بر طبق همین تحقیقات حتی توله های گرگ ها نیز برای پنهان کردن شکار خود از خواهرها و برادرهایشان آن را دفن می کنند پس هنگامی که سگ ها این رفتار غیرمعمول را در حیاط خانه شما انجام می دهند در حال پیروی از گرگ درونشان هستند.

بیشتر سگ ها امروزه نیازی به ذخیره غذا ندارند زیرا صاحبانشان به آن ها غذا خواهند داد اما این به آن معنا نیست که غریزه آن ها برای ذخیره کردن دیگر وجود نداشته باشد.

سزار میلان(Cesar Millan)، رفتارشناس سگ می گوید: گاهی اوقات غریزه دفن اجسام ربطی به ذخیره غذا و یا حضور لاشخورها ندارد بلکه دفن کردن می تواند روشی برای بو کشیدن و لذت بردن از اجسام مورد علاقه باشد و یا روشی برای سگ هایی بی حوصله برای شروع بازی با صاحبانشان و یا حتی راهی برای کاهش اضطراب.

برخی از نژادهای سگ علاقه بیشتری به کندن زمین دارند. مانند تریرها(terriers) که زمین را برای دفن غذا و یا بدون هیچ دلیل خاصی می کنند.

اندرسون می گوید: سگ هایی که برای شکار و یا تعقیب پرورش یافته اند اغلب به دفن کردن اسباب بازی ها، استخوان ها و خوراکی های تشویقی علاقه بیشتری نشان می دهند. پس عجیب نیست اگر یک سگ داکسهوند(Dachshund) استخوانی را زیر بالش های مبل پنهان کند. او افزود: اگر سگی غریزه دفن کردن نداشته باشد آن گاه جای نگرانی است.

برخی از سگ ها هرگاه که حس شان بگوید به سراغ مخفی گاه هایشان می فرایند. برخی دیگر تشویقی خود را پنهان می کنند و برای یک هفته به سراغش نمی فرایند گروهی قبل از انتخاب مکان نهایی برای پنهان کردن جای جایزشان را 20 بار عوض می کنند و برخی استخوان را دفن می کنند و آن را به کلی فراموش می کنند.

اگر سگی به سراغ گنج پنهان کرده خود نمی رود به این معنا نیست که جایش را فراموش کرده است. براساس مقاله ای در مجله ی(Applied Animal Behaviour Science) قدرت بویایی سگ ها 10هزار تا 100 هزار برابر انسان هاست، پس یادآوری مخفی گاهشان به ندرت برای آن ها مشکل ساز خواهد شد.

به جز استخوان دیگر چه چیزهایی را دفن می کنند؟

اندرسون می گوید: من یک بار سگی را دیدم که سنگ ها را دفن می کرد. من نمی دانم چرا این سنگ ها خاص بودند اما برای او خاص بودند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 4 اسفند 1399 بروزرسانی: 4 اسفند 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1550

به "چرا سگ ها استخوان را دفن می کنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا سگ ها استخوان را دفن می کنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید