چارچوب ارزیابی فرهنگی و اجتماعی فضای مجازی کشور تدوین می شود

به گزارش بوستان گفتگو، به گزارش خبرنگاران به نقل از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، پروژه تدوین چارچوب مرجع شاخص های فرهنگی و اجتماعی فضای مجازی کشور با هدف کلی تسهیل و تدقیق تحلیل و ارزیابی فرهنگی و اجتماعی فضای مجازی کشور به مجری گری پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در دست اجرا قرار گرفت.

چارچوب ارزیابی فرهنگی و اجتماعی فضای مجازی کشور تدوین می شود

دکتر مریم طایفه محمودی مجری این پروژه در این باره گفت: به منظور شناسایی شاخص های فرهنگی- اجتماعی فضای مجازی کشور و تشکیل مجموعه ای ساختارمند از حوزه ها، ابعاد، شاخص ها و مؤلفه های فرهنگی- اجتماعی فضای مجازی و در راستای نیل به تحقق فرهنگ مطلوب اسلامی و ایرانی، طراحی و تدوین یک چارچوب مرجع راهنما ضروری است که با کمک این چارچوب، نحوه خوشه بندی و قرارگیری اجزا در کنار یکدیگر و شاکله مطلوبی از شاخص های فرهنگی- اجتماعی فضای مجازی مشخص خواهد شد.

وی اضافه کرد: در این راستا پروژه تدوین چارچوب مرجع شاخص های فرهنگی و اجتماعی فضای مجازی کشور که توسط مرکز ملی فضای مجازی کشور تعریف شده، توسط پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات اجرا می شود.

محمودی تاکید کرد: هر محتوای بارگذاری شده بر بستر فضای مجازی را می توان از منظرهای مختلفی مانند سوگیری ذهنی فرد در ارائه محتوا و مضمون محتوا مورد بررسی قرار داد و در رابطه با هریک موارد متعددی را مد نظر قرار داد. بدین منوال، نوآوری پروژه مذکور را می توان در مصورسازی پیام نهفته در مضمون یک محتوا در شرایط سوءگیری ذهنی خاص، خلاصه کرد.

وی گفت: بر مبنای متدولوژی مورد نظر، تا این قسمت از فعالیت در مجموع 830 نمونه محتوا که همگی متعلق به سال 1399 بوده و از سه شبکه اجتماعی استخراج شده اند، در 5 قلمرو فردی، خانوادگی، قومیتی، جامعه، ملی و بین المللی و با تفکیک موضوعی مشتمل بر 8 دسته تفریح و سرگرمی، الهیات و اعتقادات دینی، هنر، فرهنگ و هویت، اقتصاد و تجارت، بهداشت و سلامت، علم و فناوری و حقوقی و سیاسی، مورد بررسی قرار گرفتند.

به گفته وی، بر مبنای نتایج حاصل، در خصوص نمونه مورد بررسی، بیشتریت محتواها (24.9 درصد) با سوءگیری ذهنی مبتنی بر اعتراض یا گلایه ارائه شده اند و به لحاظ مضمون نیز بیشتر محتواهای مورد بررسی (35.8 درصد)، حاوی مضمون صداقت و عدالت باوری بوده اند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1400 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1701

به "چارچوب ارزیابی فرهنگی و اجتماعی فضای مجازی کشور تدوین می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چارچوب ارزیابی فرهنگی و اجتماعی فضای مجازی کشور تدوین می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید