واکنش روسیه به استقرار موشک های آمریکا در آسیا

به گزارش بوستان گفتگو، کنستانتین کوساچف رئیس کمیته شورای فدراسیون در امور بین الملل اظهار داشت که روسیه پاسخ مناسبی به استقرار موشک های بالدار زمین پایه آزمایش شده آمریکا در اروپا و یا آمریکا خواهد داد.

واکنش روسیه به استقرار موشک های آمریکا در آسیا

به گزارش اسپوتنیک، وی در ادامه گفت: هر کجا که این سیستم های موشکی آمریکا مستقر شوند، در آسیا و یا اروپا، آن ها به خاک روسیه خواهند رسید، از اینرو برای کشور روسیه یک خطر و تهدید مستقیم هستند. بدین ترتیب این برنامه پیامدهایی برای کشورهایی که این سیستم موشکی در آنجا مستقر خواهند شد و برای خود آمریکا دربرخواهد داشت.

اجرای پیمان منع گسترش موشک های هسته ای میانبرد از تاریخ دوم اوت متوقف شد. این پیمان استفاده از موشک ها با برد از 500 تا 5500 کیلومتر را ممنوع می کرد. آزمایشات موشک ها درتاریخ 18 اوت توسط آمریکا انجام شد.

پیمان منع موشک های هسته ای میان برد که پیمان بین ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی برای حذف موشک های میان بُرد و کوتاه بُرد است پیمانی است که در سال 1987 میلادی بین ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی (و پس از فروپاشی شوروی با روسیه) امضا شد. این پیمان در واشنگتن، بین رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا رونالد ریگان و دبیر کل حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی میخائیل گورباچف در 8 دسامبر 1987 امضا شد. مجلس سنای ایالات متحده آمریکا این پیمان را در 1988 میلادی تصویب کرد. این پیمان در 1 ژوئن 1988 اجرایی شد.

پیمان منع موشک های هسته ای میان برد همه موشک های هسته ای و متعارف و سکوهای پرتاب آن ها را تا فاصله 500 تا 1000 کیلومتر (کوتاه برد) و 1000 تا 5500 کیلومتر (میان برد) از میان برد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در 21 اکتبر 2018 بیان کرد که به دلیل نقض مکرر این پیمان توسط روسیه، آمریکا از پیمان مذکور خارج خواهد شد. در 1 فوریه 2019 میلادی ایالات متحده به طور رسمی از این پیمان خارج شد. روسیه نیز روز بعد به همین اقدام دست زد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 323

به "واکنش روسیه به استقرار موشک های آمریکا در آسیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش روسیه به استقرار موشک های آمریکا در آسیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید