هر وعده مصرف تنباکوی قلیان معادل نیکوتین موجود در 70 نخ سیگار است

به گزارش بوستان گفتگو، ایرنا/معاون بهداشت رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره با بالابودن مقدار نیکوتین در قلیان گفت: هر وعده مصرف تنباکوی بدون طعم قلیان معادل نیکوتین موجود در 70 نخ سیگار است.

هر وعده مصرف تنباکوی قلیان معادل نیکوتین موجود در 70 نخ سیگار است

عباسعلی درستی با ابراز نگرانی از اینکه مصرف و اقبال به مصرف فلیان در میان خانواده های ایرانی روز به روز در حال توسعه است، افزود: این در حالی است که خطرات قلیان کشیدن در جامعه به خوبی تبیین و تشریح نمی شود تا آحاد مردم بدانند که آثار سوء هر وعده یک ساعته استفاده از قلیان 100 تا 200 برابر بیشتر از مصرف یک نخ سیگار است.

وی اظهار کرد: افراد با کشیدن قلیان دود ناشی از سوختن تنباکو را استنشاق می کنند و به داخل ریه های خود می فرستند که بسیار مضر است، اما با این حال استفاده از آن در سراسر دنیا به ویژه در منطقه مدیترانه شرقی رو به افزایش است و جوانان بیشتر به سمت کشیدن قلیان روی می آورند به گونه ای که طی سال های اخیر استفاده از قلیان در بین جوانان در این منطقه و ایران نسبت به سیگار محبوبیت بیشتری پیدا کرده است.

درستی با بیان این که استفاده از قلیان بسیار اعتیاد آور است، یادآور شد: اوقات فراغت از جمله مسائلی است که به قوی ترین شکل ممکن با مصرف قلیان در بین نوجوانان و جوانان ارتباط دارد و بیشتر افراد برای تفریح و پر کردن زمان فراغت خود اقدام به مصرف قلیان می کنند، در حالی که بسیاری از نوجوانان و جوانان مصرف کننده قلیان از زیان های عمل خود آگاه نیستند و حتی جنبه های فیزیولوژیک و عصبی آن هم برایشان اهمیتی ندارد.

وی با ابراز تاسف از اینکه طی سال های اخیر مصرف قلیان در میان دختران به شدت افزایش یافته است، اظهار داشت: اکنون 15 درصد از جوانان کشور به طور مستمر قلیان مصرف می کنند که به دلیل دسترسی آسان به آن، احتمالا سراغ دیگر مواد دخانی هم خواهند رفت.

درستی ادامه داد: بر اساس بررسی های انجام گرفته، یکی از علل مصرف قلیان در بین پسران ارتباط صمیمانه بـا دوسـتان سیگاری و در گروه دختران هم تفریح و تفریح است و پر کردن اوقات فراغت، بیکاری، علاقه داشتن به مصرف قلیان، حفظ روابط همبستگی با دوستان، رفع خستگی و در دسترس بودن قلیان و باور به این که دود قلیان کمتر از دود سیگار ضرر دارد، از دیگر علل مصرف قلیان در بین نوجوانان و جوان می باشد.

وی با بیان این که قبح مصرف قلیان در فرهنگ ایرانی از بین رفته است، گفت: اکنون جوانان و نوجوانان به راحتی در کنار خانواده از قلیان استفاده کنند و حتی خانواده هایی که نسبت به مصرف سیگار فرزندان خود حساسیت دارند، با قلیان مخالفتی ندارند و در نتیجه عواملی چون ارزانی نسبی، دسترسی آسان و نداشتن فعالیت های آموزشی برای مقابله با قلیان، بر مساعد شدن شرایط استفاده از قلیان در کشور دامن زده است.

وی درباره خطرات استفاده از قلیان بر سلامت افراد، گفت: تنباکوی قلیان حاوی سموم زیادی از جمله مونوکسیدکربن، فلزات سنگین و مواد شیمیایی ایجاد کننده سرطان است که حتی پس از عبور از آب هم وجود دارد و این سموم باعث بروز بیماری های ریوی، سرطان، بیماری های قلبی و سایر بیماری ها می شوند.

درستی با بیان این که زغال و خاکستر زغالی که برای داغ کردن تنباکو در قلیان استفاده می شود، حاوی سموم با مقادیر بالای مونوکسید کربن، فلزات و مواد شیمیایی مولد سرطان هستند، اظهار کرد: دود دست دوم قلیان ترکیبی از دود تنباکو و دود حاصل از سوختن زغال است و در نتیجه برای افرادی که آن را استنشاق می کنند، به ویژه بچه ها خطرات جدی دارد.

منبع: همگردی
انتشار: 16 مرداد 1400 بروزرسانی: 16 مرداد 1400 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1846

به "هر وعده مصرف تنباکوی قلیان معادل نیکوتین موجود در 70 نخ سیگار است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر وعده مصرف تنباکوی قلیان معادل نیکوتین موجود در 70 نخ سیگار است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید