نشست کارشناسی ایران و اروپا سه شنبه در بروکسل

به گزارش بوستان گفتگو، نشست کارشناسی ایران، سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا درباره اینستکس فردا (سه شنبه) در بروکسل برگزار خواهد شد.

نشست کارشناسی ایران و اروپا سه شنبه در بروکسل

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، نشست کارشناسی ایران، سه کشور اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه) و اتحادیه اروپا درباره اینستکس (سازو کار تبادلات تجاری سه کشور اروپایی با ایران) فردا (سه شنبه) در بروکسل برگزار خواهد شد.

در این نشست پر فیشر رئیس اینستکس و نهاد متناظر ایرانی آن سازوکار ویژه تجارت و تامین اقتصادی ایران و اروپا به مدیرعاملی علی اصغر نوری حضور خواهند داشت.این نخستین نشست با حضور روسای دو نهاد است.

گفتنی است نهم اردیبهشت ماه رئیس اینستکس جلسه ای با صاحبان صنایع و رؤسای شرکت های بازرگانی انگلیس در لندن داشت و حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در انگلیس در توئیتی با اشاره به این نشست به نقل از فیشر نوشت که با وجود چالش های موجود، اینستکس با جدیت به دنبال انجام اولین تبادل تجاری با همتای ایرانی خود در سریع ترین زمان ممکن است. (اینجا بخوانید)

راب مک ایر سفیر انگلیس در تهران نیز در صفحه توئیترش درباره این نشست نوشت: پر فیشر، رئیس اینستکس در حال سخنرانی در این مورد برای تعداد قابل توجهی از بازرگانان بریتانیایی است. علاقه نسبت به این سازوکار قوی است و همه تلاش ها به سمت عملی کردن آن می باشد.

به گزارش فارس، سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس روز پنجشنبه 11 بهمن ماه 1397 سازوکار اقتصادی ویژه اروپا برای بهره مندی ایران از مزایای اقتصادی برجام را رسما ثبت کردند. پاریس میزبان کانال اقتصادی است و پر فیشر بانکدار آلمانی هم مسئولیت آن را بر عهده دارد. انگلیس هم رئیس هیأت نظارت است و از هر کدام از این کشورها هم یک نفر از وزارت امور خارجه حضور دارند و دیگر کشورهای اروپایی هم می توانند به این سه کشور بپیوندند.

سه وزیر خارجه اروپایی در بیانیه مشترکی که همان روز صادر شد اعلام کردند: فرانسه، آلمان و انگلیس، در راستای تعهد راسخ و تلاش های ادامه دار خود برای حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که به تأیید قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت رسیده، ایجاد ابزار پشتیبان مبادلات تجاری را اعلام می کنند. این ابزار، کانال ویژه ای برای تسهیل تجارت مشروع بین عاملان اقتصادی اروپا و ایران است.

براساس این بیانیه مشترک؛ ابزار پشتیبان مبادلات تجاری با تمرکز بر روی ضروری ترین بخش ها برای مردم ایران - از قبیل اقلام دارویی، کالاهای پزشکی و کالاهای کشاورزی و غذایی- از تجارت مشروع با ایران حمایت خواهد کرد. این سازوکار در درازمدت قصد دارد به روی فعالان اقتصادی از کشورهای ثالث که مایل به تجارت با ایران هستند گشوده شود و سه کشور اروپایی کماکان نحوه دستیابی به این هدف را بررسی می کنند.

ثبت نهاد متناظر اینستکس در ایران

به گزارش فارس، شرکت سازوکار ویژه تجارت و تامین اقتصادی ایران و اروپا نهاد متناظر اینستکس به مدیر عاملی علی اصغر نوری در تاریخ دوم اردیبهشت در تهران به ثبت رسید.

انجام کلیه معاملات تجاری مذکور در قانون تجارت از جمله خرید، فروش، صادرات و واردات، ارائه خدمات تسویه و پرداخت به کلیه صادرکنندگان و واردکنندگان اعم از حقیقی و حقوقی و همچنین به بانک های داخلی و خارجی و نهادهای دولتی، گشایش حساب اعتبار اسنادی، تسهیلات و اعتبارات ریالی و ارزی، ضمانت نامه ها و حواله جات، تأمین اقتصادی کوتاه مدت و بلندمدت نزد بانک ها، مؤسسات اعتباری و شرکت های داخلی و خارجی، اخذ و اعطای کنندگی به کلیه بانک ها و شرکت های داخلی و خارجی و ... از جمله فعالیت های این نهاد است.(بیشتر بخوانید)

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 26 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 215

به "نشست کارشناسی ایران و اروپا سه شنبه در بروکسل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست کارشناسی ایران و اروپا سه شنبه در بروکسل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید