میوه هایی که سرشار از فیبر هستند و شما خبر ندارید

به گزارش بوستان گفتگو، برای فواید فیبر تقریبا نمی توان پایانی متصور شد؛ از پایین نگه داشتن کلسترول خون گرفته تا قند خون متعادل، کنترل وزن و سلامت هاضمه. زنان زیر 50 سال باید روزانه 25 گرم فیبر غذایی دریافت نمایند که این رقم برای آقایان 38 گرم در روز است و بعد از 50 سالگی این رقم کاهش پیدا می نماید. تحقیقاتی که در آمریکا صورت گرفته نشان می دهد که آن ها روزانه 15 گرم از این ماده مورد احتیاج برای بدن یعنی معادل 40 تا 60 درصد اندازه ضروری روزانه را دریافت می نمایند. این درحالی است که تقریبا تمام متخصصان تغذیه بر سر ضرورت مصرف کافی آن برای حفظ سلامت هم عقیده اند.

میوه هایی که سرشار از فیبر هستند و شما خبر ندارید

خب برترین راه برای جا دادن این ماده در برنامه غذایی چیست؟ بر خلاف باور همیشگی تان باید بگوییم دانه ها برترین منبع تامین این ماده نیستند و میوه ها و سبزیجاتی وجود دارند که فیبر نان نسبت به فیبر آن ها بسیار ناچیز است. به همین خاطر تا دیر نشده یخچال را با این میوه ها پر کنید.

چه میوه هایی فیبر مناسبی دارند؟

انبه

در هر یک عدد انبه تقریبا 5.4 گرم فیبر وجود دارد به همین علت این میوه به عنوان یکی از منابع خوب تامین این ماده شناخته شده است. به طور کلی هر چه میوه ای خوش آب و رنگ تر باشد فیبر بیشتری در دل خود جا داده است.

گلابی

گلابی میوه ای است که برای درست کردن کمپوت، مربا، انواع دسر، نوشیدنی ها و غذاهای فصلی زیاد استفاده می گردد. هر گلابی 5.5 گرم فیبر دارد و همین موضوع کافی است که آن را به بالای لیست خریدها اضافه کنید.

تمشک

تمشک از آن دسته میوه هایی است که از قدیم به داشتن فواید و خواص غذایی زیاد معروف بوده است. پس تمشک را هم به بالای لیست اضافه کنید چرا که تقریبا 60 گرم تمشک 3.8 گرم فیبر دارد.

انار

انار در هر غذا و دسر و شیرینی یک عنصر خوب و مفید است و از لحاظ داشتن فیبر، آن هم به اندازه زیاد استثنایی درمورد آن وجود ندارد. هر یک عدد انار دارای 11 گرم فیبر است.

سیب

هر یک عدد سیب حدود 4.4 گرم فیبر دارد. این میوهء بهشتی هم یکی از منابع خوب و سرشار از فیبر محسوب می گردد اما به شرطی که حتما آن را با پوست بخورید زیرا که بیشتر فیبر سیب در پوست آن اندوخته شده است.

خرمالو

به خرمالو لقب میوه خدایان داده اند. این میوه می تواند در کنار سایر مواد غذایی یک تعادل خوب در ارزش غذایی چیزهایی که می خورید ایجاد کند. درمیان میوه هایی که فیبر بالایی دارند هر عدد خرمالو دارای 6 گرم فیبر است.

انجیر

انجیر هم از آن میوه های خوش آوازه از لحاظ ارزش غذایی است که هر 100 گرم آن 2.9 گرم فیبر دارد. یعنی یک انجیر بزرگ تقریبا 10 درصد احتیاج روزانه شما را تامین می نماید.

توت فرنگی

توت فرنگی هم مانند سایر توت ها یا بهتر است بگوییم مثل تمام میوه هایی که تا اینجا قرار شد در راس لیست خریدتان قرار دهید از میوه های غنی محسوب می گردد و پیدا کردن آن در هر فصلی کار سختی نیست. هر 100 گرم توت فرنگی حدود 2 گرم فیبر دارد و همین علت خوبی است برای اضافه کردن این میوهء شیرین و دلپذیر به برنامه غذایی تان.

منبع: کتاب کاله
انتشار: 18 شهریور 1401 بروزرسانی: 18 شهریور 1401 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 2234

به "میوه هایی که سرشار از فیبر هستند و شما خبر ندارید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میوه هایی که سرشار از فیبر هستند و شما خبر ندارید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید