شرایط بورس، نتیجه دخالت دولت در بازار است

به گزارش بوستان گفتگو، طی هفته های اخیر ریزش های پی درپی شاخص کل بورس که تا کانال 1.1 میلیون واحد هم کاهش یافت، باعث نگرانی شدید سهامداران شد. روز گذشته حسن قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، استعفای دوباره خود را به وزیر امور اقتصادی و دارایی ارائه کرد.

شرایط بورس، نتیجه دخالت دولت در بازار است

محسن حاجی بابا رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق ایران با تأکید بر این نکته که اقتصاد با دستور، نه ضعیف می شود و نه قوی، به پایگاه خبری اتاق ایران می گوید: دخالت دولت نه تنها در بورس، بلکه در همه بازارها فاجعه است. تجربه سال های گذشته و صنایع دولتی نشان داده که هر جا دولت به قصد دخالت وارد بازاری شده، نتیجه ای جز فساد و نابودی آن عاید نشده است.

حاجی بابا با اشاره به نشستی که در اردیبهشت سال جاری با حضور رئیس سابق سازمان بورس، کنندگان مجلس و وزیر اقتصاد، برگزار شد، می گوید: در آن نشست هم تاکید کردم، اتاق ایران به عنوان مشاور سه قوه، وظیفه اعلام خطر در خصوص مسائل پیش رو را برعهده دارد. همان زمان توضیح داده شد نرخ بازدهی شرکت ها در سال 98 از نظر عملکرد اقتصادی، هیچگونه هماهنگی با نرخ سهام در تالار بورس ندارد. با وجود نرخی که آن زمان وجود داشت، شرکت هایی که سال جاری مجامع خود را برگزار می کنند، سود سهامشان حدود 1.5 تا 2 درصد خواهد بود؛ بنابراین سهامداران خرد شرکت ها، با میزان سهام مثلا 50 تا 100 میلیون تومان، مبلغی حدود 2 تا 3 میلیون تومان سود کرده اند. در حالی که بانک ها با نرخ جدید به سپرده های کوتاه مدت 8 درصد سود می دهند؛ یعنی 3 تا 4 برابر سود سهام. به این ترتیب، سهامداران خرد پس از برگزاری مجامع شرکتها، خود را مغموم می بینند و اغلب بلافاصله درصف فروش وارد می شوند.

او ادامه می دهد: کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق ایران بهمن ماه سال گذشته پیشنهاد داده بود که دولت فورا سهام عدالت را وارد بورس کند.

او ادامه می دهد: در هیچ کجای دنیا، دولتی را نمی بینیم که مردم را تشویق به سرمایه گذاری در بورس و خرید سهام کند. برای هر حرکت اقتصادی، باید اولاً انگیزه و بعدازآن منابع درست وجود داشته باشد تا مطمئن باشیم، آن حرکت فرایند منطقی را در پیش خواهد گرفت.

حاجی بابا ادامه می دهد: اتفاقات اخیر بازار سرمایه از مدت ها پیش قابل پیش بینی بود و در جلساتی که فعالان بخش خصوصی با وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس داشتند، بارها هشدار دادند که با فرایند در پیش گرفته شده به روزی خواهیم رسید که حداقل ده میلیون مالباخته در بورس وجود دارد.

او معتقد است: ریزش های بورس ادامه دار خواهد بود و راه اقتصادی درستی برای حل این مشکل وجود ندارد، مگر اینکه دولت از منابع اقتصادی خود، منابعی را برای جبران این خسارت ها اختصاص دهد.

حاجی بابا همچنین تأکید می کند: اقتصاد راهکارهای مشخص خود را دارد. وقتی واقعیت ها در اختیار مردم قرار داده نمی شود و با وعده های صوری، ارزش بازار سهام را بالا می برند، باید هم شاهد این پیامدها باشیم.

رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق ایران، علاوه بر دولت، مردم را هم مقصر اتفاقات پیش آمده در بازار سرمایه می داند که بدون داشتن علم و صرفاً از روی هیجان تصمیم به سرمایه گذاری در این بازار می کنند. حاجی بابا در همین زمینه می گوید: قبلاً اگر کسی قصد ورود به بازار سرمایه را داشت، باید یک دوره آموزشی 15 روزه را می گذراند تا حداقل ریسک خود را کاهش دهد، اما از زمانی که اعلام شد هر فردی با کد ملی می تواند وارد بورس شود، اتفاقات این روزها دور از انتظار نبود.

او می افزاید: بارها گفته ایم که سودهای مقطعی دلیل منطقی برای سودآوری در بلندمدت نخواهد بود؛ اما متأسفانه این هشدارها مانع از رفتارهای هیجانی نشده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 3 اسفند 1399 بروزرسانی: 3 اسفند 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1546

به "شرایط بورس، نتیجه دخالت دولت در بازار است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط بورس، نتیجه دخالت دولت در بازار است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید