رودخانه های 14 شهرستان خراسان رضوی طغیان کرد

مشهد - خبرنگاران - مدیر رودخانه ها و سواحل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: رودخانه های 14 شهرستان این استان بر اثر بارشهای شدید هفته های اخیر طغیان کرده و سیلابی شده اند.

رودخانه های 14 شهرستان خراسان رضوی طغیان کرد

محمدرضا صادقی فر روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران رودخانه های شهرستانهای مشهد، طرقبه شاندیز، چناران، تربت حیدریه، سبزوار، داورزن، قوچان، نیشابور، تربت جام، گناباد، کلات، درگز، خواف و کاشمر را از جمله این رودخانه ها نام برد.

وی طول رودخانه های اصلی استان خراسان رضوی را 28 هزار و 603 کیلومتر بیان نمود و افزود: در حال حاضر مطالعات مربوط به حریم و بستر چهار هزار و 306 کیلومتر از این میزان مورد بررسی قرار گرفته است.

وی گفت: 2 هزار و 770 هکتار از اراضی بستر این رودخانه ها طی سالهای گذشته بازگشایی شده که اگر بازگشایی بستر رودخانه کشف رود مشهد در سالهای اخیر انجام نمی شد، طغیان این رودخانه بر اثر بارندگیهای شدید در نوروز امسال موجب حوادثی مانند حادثه سیل شیراز می شد.

صادقی فر گفت: از سوی دیگر عملیات رفع تصرفات در بستر رودخانه های طرقبه شاندیز هم طی سالهای گذشته قابل توجه بود اما با توجه به روان آب ها و بارندگی های شدید در این شهرستان که طی 6 روز به 70 میلیمتر رسید، شاهد سیلابی شدن رودخانه ها بودیم.

وی افزود: این استان از جایگاه خوبی در زمینه رفع تصرفات بستر رودخانه ها برخوردار است بطوریکه یک چهارم بازگشایی های بستر رودخانه ها در کشور طی چند سال گذشته متعلق به خراسان رضوی بوده است.

وی گفت: مقدار رفع تصرف بستر و حریم رودخانه ها در استان خراسان رضوی طی سالهای 96 و 97 به ترتیب 500 و 305 هکتار گزارش شده است که سهم بسیار در کشور را به خود اختصاص می دهد.

براساس اعلام دفتر مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی، خسارات وارده بر اثر آبگرفتگی و سیلاب ناشی از بارندگی های شدید در این استان تاکنون 2 هزار و 49 میلیارد ریال برآورد شده است که مربوط به حوزه های کشاورزی، تاسیسات زیربنایی و تخریب منازل مسکونی شهری و روستایی است.

براساس پیش بینی اداره کل هواشناسی خراسان رضوی ریزش باران که از چند روز گذشته در این استان شدت گرفته است تا روزهای پایانی هفته جاری ادامه دارد.

3027 / 6053

منبع: ایرنا
انتشار: بروزرسانی: 13 تیر 1398 شناسه مطلب: 197

به "رودخانه های 14 شهرستان خراسان رضوی طغیان کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رودخانه های 14 شهرستان خراسان رضوی طغیان کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید