ثبت نفس های یک ستاره تازه متولد شده توسط هابل

به گزارش بوستان گفتگو، ایسنا نوشت: هابل یک تصویر از رد گازهای ابرنواختری موسوم به Herbig-Haro ثبت نموده است که از دل ستاره جوان به بیرون می جهند و اصطلاحاً رد شلیک اسلحه یک ستاره تازه متولد شده را به تصویر می کشد.

ثبت نفس های یک ستاره تازه متولد شده توسط هابل

تلسکوپ فضایی هابل یک پدیده دیگر را در فضا به تصویر کشیده است. این رصدخانه فضایی پیروز به ثبت تصویر رد بیرون جهیدن گازهای یک ستاره تازه متولد شده در فاصله حدود 1000 سال نوری از زمین شده است.

اجرام هربیگ-هارو

در یک تصویر جدید که در وب سایت ناسا منتشر شد، تلسکوپ هابل ساختارهای فضایی عجیب و غریبی را که به عنوان اجرام هربیگ-هارو شناخته می گردد و قسمت های روشنی از گاز در نزدیکی ستارگان تازه متولد شده هستند، شکار نموده است.

پنج مورد از این اجرام را می توان در نقطه آبی رنگ بالای مرکز تصویر در نزدیکی ستاره میزبان SVS 13 مشاهده کرد.

فاصله SVS 13 و یکی از این اجرام به نام HH7 حدود 20 هزار برابر فاصله زمین تا خورشید است.

این اجرام از مرکز ستارگان به بیرون شلیک می شوند و سرعت آنها به 150 هزار مایل در ساعت می رسد و در نهایت طی چند 10 هزار سال ناپدید می شوند. این ممکن است زمان زیادی به نظر برسد، اما در شرایط کیهانی اتفاق نسبتاً سریعی محسوب می گردد.

آژانس فضایی اروپا گفت: اجرام هربیگ-هارو هنگامی شکل می گیرند که فواره های گازی یونیزه شده توسط یک ستاره جوان شلیک گردد و با ابرهای گازی و گرد و غباری در سرعت بالا برخورد کند. اجرام هربیگ-هارو قابل مشاهده در این تصویر، جای هیچ حرف دیگری را باقی نگذاشته اند و هنگامی تشکیل شده اند که فواره های ستاره تازه متولد شده SVS 13 با ابرهای اطراف خود برخورد نموده است. این برخوردها پنج توده درخشان نوری را ایجاد نموده است.

ستاره ها و تلسکوپ هابل

مطالعه تولد، زندگی و مرگ ستارگان به ستاره شناسان یاری می نماید تا بیشتر در خصوص تکامل ستارگان و نحوه شکل گیری کهکشان ها شناخت پیدا نمایند.

ستاره ها تنها آسمان را نورانی نمی نمایند. آنها همچنین مواد خام را فراوری می نمایند که زندگی را ممکن می سازد. اگر زندگی فرازمینی وجود داشته باشد، احتمالاً در یک سیاره در حال چرخش به دور یک ستاره خواهد بود.

تلسکوپ هابل به دستیابی به اکتشافات مهم در خصوص این اجرام یاری نموده است.

اخترشناسان سال گذشته میدان های مغناطیسی در ستون های آفرینش را شناسایی کردند که نشان می دهد چگونه ستارگان می توانند از فروپاشی توده های گازها که توسط میدان های مغناطیسی کند می گردد، شکل بگیرند. ستون آفرینش یکی از محبوب ترین تصاویر گرفته شده توسط هابل است.

ستون های آفرینش(Pillars of Creation) که به نام ستون های آسمان نیز از آن یاد می گردد، تصویری شناخته شده است که توسط تلسکوپ هابل از خرطوم فیل هایی واقع در سحابی عقاب گرفته شده است. این خرطوم فیل ها از گازهای میان اختری و ذرات کیهانی تشکیل شده اند و در فاصله 7000 سال نوری از زمین قرار دارند.

دلیل این نام گذاری این است که گاز و ذره کیهانی در حال آفرینش ستاره های جدید هستند و در عین حال نور ستارگان تازه تشکیل شده ای که در نزدیکی قرار دارند در حال فرسایش آن ها هستند. این تصویر در اول آوریل 1995 گرفته شد و سایت Space.com آن را به عنوان یکی از 10 تصویر رجحان که توسط هابل گرفته شده انتخاب کرد.

5656

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 28 خرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 171

به "ثبت نفس های یک ستاره تازه متولد شده توسط هابل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت نفس های یک ستاره تازه متولد شده توسط هابل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید