ترخیص 600 هزار گوشی تلفن همراه از گمرک

تهران- خبرنگاران- بحث ترخیص گوشی های موبایل توقیف شده در گمرک، بحث داغ یک سال اخیر است و هر بار در خصوص آن اظهارنظری می شود، اما اقدام جدی صورت نمی گیرد. وزیر ارتباطات گفت بخش زیادی از 600هزار گوشی توقیف شده در گمرک آزاد و مابقی آن ها نیز تا سرانجام سال ترخیص خواهند شد.

ترخیص 600 هزار گوشی تلفن همراه از گمرک

به گزارش روز دوشنبه خبرنگاران، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات روز گذشته برای گزارش عملکرد وزارت ارتباطات در خصوص شبکه ملی اطلاعات به کنندگان مجلس راهی خانه ملت شد و در حاشیه آن اخباری در خصوص ترخیص گوشی های توقیفی، تشکیل کارگروه مقابله با تهدیدات سایبری آمریکا و کم فروشی اینترنت نیز ارائه داد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره 600 هزار گوشی همراه که در گمرک مانده اند، به اختلاف میان دستگاه قضا و دولت درباره آزادسازی این گوشی ها اشاره کرد و گفت: این موضوع به جلسه سران سه قوه ارجاع شد، چرا که اختلافی میان دستگاه قضا و دولت درباره آزادسازی این گوشی ها ایجاد شده بود.

جهرمی با اشاره به این که شکایت های متعددی از مردم درباره کم فروشی در اینترنت به دستش رسیده است، گفت: اگر چه گزارش های رسمی و اپراتورها این ادعا را رد کردند، اما گروهی ویژه مامور شد تا به صورت مخفیانه سرویس های اینترنتی را در نقاط مختلف کشور خریداری کرده و حجم اینترنت ارائه شده را اندازه گیری کنند. براساس گزارش تنظیم مقررات در شرکت های اینترنتی کم فروشی 5 تا 8 درصدی رخ می دهد که اسامی شرکت های متخلف اعلام شده و پول های اضافی دریافت شده به مردم باز می شود.

شکایت های مردمی صرفا به کم فروشی شرکت های اینترنتی محدود نمی شود و شکایت های مردم درباره کم فروشی در شارژ سیم کارت های اعتباری تلفن همراه، دست کمی از کم فروشی اینترنتی ندارد.

جهرمی گفت: حتی کارگروه های مخفی تشکیل شده در رابطه با این مسئله، موردی را مشاهده نکرده اند اما تحقیقات میدانی و شکایت های مردمی نشان می دهد که شارژهای اعتباری زودتر از حد معمول به انتها می رسند. به همین دلیل مردم احساس می کنند کم فروشی اتفاق افتاده، غافل از این که برخی سوءاستفاده گران تحت عنوان سرویس های ارزش افزوده شارژ آن ها را تمام می کنند.

جهرمی برای رهایی از این شکل سوء استفاده گفت: مردم باید ستاره 800 مربع (#800*) را شماره گیری کنند تا اگر ناخواسته عضو سرویس های خدمات ارزش افزوده شده اند، از آن ها خارج شوند.

**تهدیدات سایبری

وزیر دولت دوازدهم در حاشیه گزارش به کنندگان مردم، به اقدامات وزارتخانه متبوعش برای مقابله با تهدیدات آمریکا اشاره کرد و گفت: از یک سال پیش در مرکز ملی فضای مجازی کارگروهی تشکیل شد و انواع سناریوها، تهدیدات و تحریم ها در این کارگروه مورد بررسی قرار گرفت و راهکارهای لازم اتخاذ شد.

علاوه بر آن، بخشی از جلسه کمیسیون صنایع و معادن به بررسی تهدیدات و تروریسم سایبری دولت آمریکا در برابر جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با کسب و کارهای ایرانی در فضای مجازی اختصاص پیدا کرد. با یک جانبه گرایی های اخیر دولت آمریکا، فشارهایی بر این کسب و کارها تحمیل شده است. اگرچه تمام خدمات ابری های دنیا به شرکت های داخلی ارائه خدمات را متوقف کردند، اما فضای مجازی ما دچار اختلال نشد.

**قطع اینترنت در ایران

عضو کابینه دولت روحانی ادامه داد: برای قطع اینترنت سناریوهای لازم اتخاذ شد. برای موضوعات اخیر پیش آمده نیز وزارت ارتباطات راهکارهای لازم را به دستگاه های قانونی اعلام و از سوی رئیس جمهور ابلاغ شد، بنابراین به زودی ابتکارات وزارت ارتباطات در برابر تحریم ها اطلاع رسانی می شود.

آذری جهرمی با بیان اینکه با همدلی همه دستگاه های مسئول در این حوزه اهداف مورد نظر در توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور محقق شود، شرح داد: از مجلس و کنندگان محترم به جهت پیگیری های مستمر قدردانی می کنم.

علمی **9207**1485

منبع: ایرنا
انتشار: 30 تیر 1398 بروزرسانی: 30 تیر 1398 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 222

به "ترخیص 600 هزار گوشی تلفن همراه از گمرک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترخیص 600 هزار گوشی تلفن همراه از گمرک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید