بچه ها را با کتاب های علمی آشنا کنید!، از تاریخ زنان فیلسوف معاصر تا فیزیک و فلسفه

به گزارش بوستان گفتگو، خبرنگاران جلال پیکانی: شرایط محیطی در کیفیت و کمیت کتاب خوانی تأثیر بسیار دارد. بعضی ­ها از این شرایط بیشتر متأثر می ­شوند و بعضی ­ها کمتر. اما کسانی هستند که تحت هر شرایطی همچنان کتاب خواندن را به مثابه یکی از اجزاء برنامه خود حفظ می ­کنند. برای تعطیلات عید این کتاب ها را برای هر دو دسته پیشنهاد می ­کنم.

بچه ها را با کتاب های علمی آشنا کنید!، از تاریخ زنان فیلسوف معاصر تا فیزیک و فلسفه

در سال ­های اخیر روانشناسی تکاملی به برجسته­ ترین و چالش­ برانگیزترین حوزه علوم انسانی تبدیل شده است. به نظر می­ رسد در آینده این حوزه میان رشته ­ای اهمیتی به مراتب بیشتر پیدا خواهد نمود. کتاب روانشناسی تکاملی اثر دیوید باس، دانشمند سرشناس این حوزه، با ترجمه آرش حسینیان کتابی است عالی برای آشنایی با چارچوب کلی روانشناسی تکاملی. احتمالاً خواندن این کتاب زلزله ­ای در فکر شما ایجاد خواهد نمود.

در قرن بیستم کتاب­ هایی با موضوع رنج، به خصوص پس از وقوع بحران های اجتماعی فراگیر، بسیار مطلوبیت پیدا می ­کنند. کتاب جامعه ­شناسی رنج اثر احمد غلامی کتابی است که از منظر جامعه ­شناختی به ماهیت رنج در اثر مدرن می ­پردازد. این کتاب به وسیله انتشارات احسان اندیشه منتشر شده است.

مدتهاست که روانشناسی و روانکاوی به سپهر سیاست نیز راه یافته­ است و کتاب های خوبی در این زمینه منتشر شده است. کتاب زیست روانی قدرت اثر جودیت باتلر و ترجمه پرویز شریفی و لیلا طورانی، از برترین ­های این حوزه به شمار می ­آید. این کتاب را گام نو منتشر نموده است.

سرنوشت شوروی به دلایل متعدد برای کتاب­خوان های ایرانی موضوعی است مجذوب کننده. کتاب فروپاشی شوروی اثر مایرا ایمل و ترجمه فاطمه شاداب از نشر ققنوس یکی از جدیدترین و برترین های این قلمرو است. اگر از همین ناشر کتاب تصفیه ­های گسترده استالینی اثر نوح برلاتسکی و ترجمه شهربانو صارمی را نیز کنار آن قرار دهید، لذت­تان کامل خواهد شد.

آیان واقعاً فیلسوفان زن هم داریم؟ بله که داریم، کافی است کتاب تاریخ زنان فیلسوف معاصر از الن وایت با ترجمه مریم نصر اصفهانی را بخوانید. این کتاب به وسیله نشر کرگدن منتشر شده است.

در حوزه ادبیات، نمایشنامه فردریک یا تئاتر بولوار از اشمیت اریک امانوئل با ترجمه شهلا حائری از نشر قطره از نمایشنامه های محبوب این روزهاست.

کتاب فیزیک و فلسفه از برنارد دسپانیا و ترجمه رسول رکنی زاده برای علاقمندان این قلمرو میان رشته ای اثری است فوق العاده. این کتاب افق دید ما را نسبت به هر دو قلمرو و نیز اهمیت این مطالعه میان رشته ای و دستاوردهای آن بسیار می گشاید. این اثر به طور تعیین به نتایج و لوازم فلسفی مهم ترین نظریه های فیزیکی می پردازد.

رمان مغازه جادویی از جیمز آر.دوتی و ترجمه شبنم سلطان پور در عین اینکه رمانی است پرفروش، اثری ارزشمند نیز به شمار می ­آید. این رمان ترکیبی است از زندگی نامه، روانکاوی، رمان، دستورالعمل موفقیت و ...؛ و این ترکیب و درهم آمیختگی در مجذوب کنندهیت آن اثری مضاعف دارد.

بچه­ ها را نباید فراموش کنیم. بچه ها ما باید از همان کودکی با کتاب های خوب انس بگیرند. در این زمینه بسیار مطلوب است که بچه ها از همان آغاز با اهمیت علم آشنا شده و به سمت روینمودهای علمی تمایل پیدا بکنند.

مجموعه 12 جلدی دانستنی­ های علمی برای بچه ها اثر گروه نویسندگان و ترجمه امیر صالحی و رضوان دزفولی از نشر قدیانی برای آغاز کار خیلی خوب است. در همین زمینه کتاب تو کجای این جهانی اثر جیسون چین و ترجمه آناهیتا حضرتی از انتشارات پرتغال نیز قابل ذکر است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 1 فروردین 1402 بروزرسانی: 1 فروردین 1402 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 2323

به "بچه ها را با کتاب های علمی آشنا کنید!، از تاریخ زنان فیلسوف معاصر تا فیزیک و فلسفه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بچه ها را با کتاب های علمی آشنا کنید!، از تاریخ زنان فیلسوف معاصر تا فیزیک و فلسفه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید