برنامه ریزی برای برطرف مشکل آبگرفتگی 7 نقطه تهران ، طراحی حوضچه زباله گیر در خیابان پیروزی

به گزارش بوستان گفتگو، معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران از وجود 7 نقطه آبگرفتگی با سرمنشأ فعالیت های عمرانی در سطح شهر تهران در بارندگی های اخیر اطلاع داد

برنامه ریزی برای برطرف مشکل آبگرفتگی 7 نقطه تهران ، طراحی حوضچه زباله گیر در خیابان پیروزی

به گزارش بوستان گفتگو، صفا صبوری دیلمی در این باره گفت: در روز اول بارندگی با حضور در مرکز کنترل ترافیک این 7 نقطه مشاهده شد و بلافاصله به همراه معاونان و شهرداران مناطق از این نقاط آبگرفتگی بازدید به عمل آمد.

وی با اشاره به میدان آزادی به عنوان یکی از نقاط آب گرفتگی اظهار کرد: پیمانکار طرح نهایی میدان آزادی انتخاب شده و درحال تجهیز کارگاه است. این طرح از سال گذشته آغاز شده اما طرح موقت آن در روز سه شنبه به اتمام رسید. درحال حاضر آب از یک جهت دیگر منحرف شده تا در زمان بارندگی، سرریز نگردد.

معاون فنی و عمران شهرداری تهران در خصوص آب گرفتگی بزرگراه امام علی(ع) نیز بیان نمود: داخل دو لوله 1200 واقع در این بزرگراه، زباله انباشت شده بود که در روز گذشته زباله ها تخلیه و بتن ریزی و ترمیم کانال انجام شد. آبگرفتگی تونل امیرکبیر نیز ناشی از مشکل بزرگراه امام علی(ع) است.

صبوری دیلمی در خصوص یکی دیگر از نقاط آبگرفتگی تهران مطرح نمود: نهری در محدوده پل های کاروانسرای سنگی وجود دارد که این نهر از لجن پر شده بود. درحال حاضر نهر روباز شده و نیروهای منطقه 21 درحال کار هستند.

وی در خصوص زمان تکمیل پروژه های برطرف آبگرفتگی معابر در زمان بارش، گفت: تکمیل تعدادی از پروژه ها نیازمند زمان طولانی تری نسبت به بقیه است. برای مثال پروژه میدان آزادی 6 ماه دیگر تکمیل می گردد اما طرح موقت آن سه شنبه شب اجرا شده است و پروژه تقاطع بزرگراه امام علی(ع)-پیروزی نیز تا چند روز آینده به اتمام خواهد رسید.

معاون شهردار تهران از طراحی حوضچه زباله گیر در خیابان پیروزی اطلاع داد و گفت: این حوضچه بلافاصله بعد از طراحی نصب خواهد شد. آب برای عبور از خیابان پیروزی به سمت بزرگراه امام علی(ع) از یک منهول عمودی 9 متر پایین می رود و سپس 700 متر افقی رو به جلو حرکت می نماید و در نهایت وارد کانال می گردد. باید یک حوضچه زباله گیر نصب گردد که قبل از ورود آب به کانال 9 متری، زباله ها جمع آوری شوند.

وی با تأکید براینکه اقدامات لایروبی و پاکسازی کانال ها و نهرها به صورت مداوم درحال انجام است، بیان نمود: موضوع آبگرفتگی معابر وابسته به چند عامل است. در هفته گذشته در بعضی از روزها 20 میلی لیتر بارندگی در کمتر از دو ساعت داشتیم. اگر این 20 میلی لیتر بارندگی در مدت زمان 24 ساعت صورت می گرفت. آبگرفتگی معابر اتفاق نمی افتاد.

وی شرح داد: شهر براساس مقدار مشخص بارش (براساس استادانداردهای بین المللی) ساخته می گردد. برای مثال خیابان حافظ باید یک مقدار مشخص آب را عبور دهد؛ حال اگر باران بیشتر از این مقدار ببارد، آب وارد خیابان خواهد شد.

معاون شهردار تهران ادامه داد: براساس آیین نامه موجود شهر باید برای سیلاب 25 ساله ایمن گردد. اگر سیلاب با دوره بازگشت 200 ساله رخ دهد، شهر زیرآب می رود. در سیل سال 1366 در دربند، دوره بازگشت سیل 140 ساله است درصورتیکه رودخانه دربند ظرفیت سیل 140 ساله را ندارد و آب وارد خیابان می گردد. کانال دربند برای سیل با دوره بازگشت 25 ساله طراحی شده است.

صبوری دیلمی گفت: اگر یک نهر با حداکثر ظرفیت کار کند در هنگام بارش بیش از ظرفیت، نهر سرریز خواهد شد و تنها باید اقدامات بحران انجام گردد. اما در خصوص دیگر اگر بارش کمتر از ظرفیت نهر باشد و نهر لایروبی نشده باشد، مقصر ما هستیم. از ابتدای سال به تکرار ، رودخانه کن لایروبی شده است. آیا بارش های اخیر موجب سرریز این رودخانه شده است؟ خیر.

براساس گزارش شهرنوشت، معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران با بیان اینکه نهرهای کوچک موجود در خیابان های شهر برای بارش با ظرفیت کم طراحی شده اند، گفت: طبیعی است که با بارش بیش از اندازه آب وارد خیابان می گردد و این اتفاق در کل کشورها طبیعی قلمداد می گردد. اگر هم قرار باشد که نهرها بزرگتر طراحی شوند، کل خیابان های شهر به نهر تبدیل خواهند شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 578

به "برنامه ریزی برای برطرف مشکل آبگرفتگی 7 نقطه تهران ، طراحی حوضچه زباله گیر در خیابان پیروزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه ریزی برای برطرف مشکل آبگرفتگی 7 نقطه تهران ، طراحی حوضچه زباله گیر در خیابان پیروزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید