ایغوره های چین؛دردسر تازه ترکیه

به گزارش بوستان گفتگو، ایسنا نوشت: وزیر بهداشت ترکیه گفت، کوشش های اپوزیسیون ترکیه برای محکوم کردن چین به خاطر رفتارش با مسلمانان اویغور احتمالا به کوشش های انکارا برای خرید واکسن های کووید 19 سینوواک لطمه زده است.

ایغوره های چین؛دردسر تازه ترکیه

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به نقل از میدل ایست آی، این بیانیه فخرالدین کوجا، وزیر بهداشت ترکیه نخستین اذعان غیرمستقیم دولتش است دال بر اینکه جنجال ها بر سر رفتار دولت پکن با اویغورها که یک گروه اقلیت مسلمان ترک زبان محسوب می شوند، احتمالا تاثیری بر تامین واکسن کووید 19 سینوواک چین برای مردم ترکیه داشته است.

کوجا در سخنرانی تلویزیونی گفت: آنهایی که امروز سوال می پرسند چه اتفاقی برای واکسن های چینی افتاد و این واکسن ها کجا ماندند، در گذشته کوشش نموده اند تا روابط ما با چین را نابود نمایند. نمی توان بگویم که آنها پیروز شدند اما بدون شک آنها به روابط میان پکن-آنکارا لطمه وارد کردند.

اگرچه چین و ترکیه توافق نامه ای درخصوص 100 میلیون دوز واکسن چینی کووید 19 امضا نموده اند اما کوجا هفته گذشته تایید کرد که پکن به خاطر سیاست اولویت بندی واکسیناسیون داخلی، هنوز دومین محموله 50 میلیون دوزی وعده داده شده را ارسال ننموده است.

اپوزیسیون ترکیه ضمن محکوم کردن این اظهارات کوجا تاکید کردند که وی با این اظهارات رفتار پکن با اقلیت اویغور را به عنوان یک مساله کوچک که قابل اغماض است، کم اهمیت جلوه داده است.

نحوه برخورد با اویغورها همیشه یکی از دغدغه های ناسیونالیست های ترکیه بوده است.

علی رغم گزارش دیدبان حقوق بشر در سال 2018 میلادی مبنی بر بازداشت خودسرانه گسترده، شکنجه، تلقین سیاسی اجباری و نظارت گسترده بر مسلمانان اویغور در منطقه سین کیانگ، چین بارها هر گونه بدرفتاری با اویغورها را رد نموده است.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 7 تیر 1400 بروزرسانی: 7 تیر 1400 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1774

به "ایغوره های چین؛دردسر تازه ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایغوره های چین؛دردسر تازه ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید