اولین دوره خوانش معاصر از متون کلاسیک در هنر فردا

به گزارش بوستان گفتگو، به گزارش خبرنگاران (ایبنا)،به نقل از روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری هنرفردا، در این دوره که با هدف آشنایی شرکت کنندگان با متون ماندگار نثر و نظم و ایجاد ارتباط میان محتوای این آثار با زندگی امروز برگزار می گردد، چهار کتاب شاهنامه، تاریخ بیهقی، خمسه حکیم نظامی گنجوی و منطق الطیر عطار نیشابوری مورد بحث و آنالیز قرار خواهند گرفت.

اولین دوره خوانش معاصر از متون کلاسیک در هنر فردا

ابوالفضل خطیبی درباره شاهنامه ، محمد دهقانی درباره تاریخ بیهقی، مهدی محبتی درباره منطق الطیر و مریم مشرف درباره خمسه نظامی صحبت خواهند کرد. این کارگاه در 16 جلسه برگزار می گردد و هرکتاب در چهار جلسه مورد تحلیل قرار خواهد گرفت.

ابوالفضل خطیبی، شاهنامه پژوهش و پژوهشگر ادبی، در جلسات شاهنامه خوانی جدا از آن که به فردوسی و هنرش، یعنی کتاب شاهنامه می پردازد، نگاهی خواهد داشت به جامعه عصر او و بعلاوه رمز و راز جاودانگی این اثر سترگ. تاثیر شاهنامه برشاعران ونویسندگان ایرانی از شروع تا امروز، هویت ایرانی در شاهنامه، نقالی و بیت های الحاقی از دیگر عناوین جلسات شاهنامه خوانی خواهد بود.

محمد دهقانی، پژوهشگر و منتقد ادبی نیز با مروری کلی بر تاریخ ایران در زمانه بیهقی، به اهمیت اجتماعی، سیاسی و فرهنگی این کتاب خواهد پرداخت. در این جلسات بعلاوه چند بخش مهم تاریخ بیهقی روخوانی و تحلیل خواهد شد.

جایگاه عطار در عرفان ایرانی، شیوه درست برخورد با آثار عطار، هفت وادی عطار و ارتباط آن با انسان معاصر و نقد و تحلیل شکل و محتوای منطق الطیر از موضوعاتی است که مهدی محبتی، عرفان پژوه و پژوهشگر ادبی در جلسات منطق الطیر مورد بحث قرار خواهد داد.

مریم مشرف، پژوهشگر و استاد ادبیات فارسی نیز در جلسات خمسه نظامی، با اشاره به مفهوم عدالت و بنیان های جامعه عدالت محور در اندیشه های نظامی به تحلیل نگاه نظامی به مساله قدرت و جامعه می پردازد. نظامی و روانشناسی عشق، بحثی در اطوار عشق و احوال عاشقان در خسرو وشیرین و لیلی و مجنون، تقابل پارسایی و اروتیسم در هفت پیکر، جایگاه زن در داستان ها و شگردهای قصه گویی عطار از دیگر عناوین این جلسات خواهد بود.

علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا انجام ثبت نام می توانند با شماره 02188881092 تماس حاصل فرمایند و یا به نشانی اینترنتی http://arttomorrow.org مراجعه نمایند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 23 فروردین 1401 بروزرسانی: 23 فروردین 1401 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 2109

به "اولین دوره خوانش معاصر از متون کلاسیک در هنر فردا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین دوره خوانش معاصر از متون کلاسیک در هنر فردا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید