اولین حضور الماس بیک آتامبایف در دادگاه

به گزارش بوستان گفتگو، رئیس جمهور پیشین قرقیزستان در رابطه با پرونده آزادی غیرقانونی عزیز باتوکایف تحت اسکورت امنیتی از بازداشتگاه موقت خود به دادگاه منتقل شد.

اولین حضور الماس بیک آتامبایف در دادگاه

به گزارش گروه بین الملل بوستان گفتگو، تاکنون، آتامبایف که پس از حمله دو روزه به اقامتگاهش در کوی تاش خود را تسلیم مقامات امنیتی نموده بود، قاطعانه از رفتن از بازداشتگاه خود به دادگاه امتناع می ورزید. وکلای وی شرح دادند که به دلیل مواد موجود در قانون، مقامات قضایی نمی توانند از زور علیه فرد بازداشت شده استفاده نمایند، و سرویس امنیتی مجری احکام نیز اجازه انتقال وی به دادگاه را ندارند.

به این ترتیب، طبق گفته وکلا، رئیس جمهور سابق می تواند تا زمانی که بخواهد در بازداشتگاه خود بماند. با این حال، هنگامی که همکار سیاسی آتامبایف، نخست وزیر سابق ساپار ایساکوف (که درگیر پفراینده دیگری است) نیز سعی کرد که از مراجعه به دادگاه امتناع ورزد، تحویل اجباری وی به دادگاه بلافاصله انجام شد.

وکیل وی، سرگئی سلساریِف گفت که تحویل روز گذشته آتامبایف به دادگاه نیز اجباری بوده است. با این حال، به گفته وکیل، رئیس جمهور سابق از خود مقاومتی نشان نداد. در نهایت این جلسه خیلی کوتاه خاتمه یافت: فرایند محاکمه تا 6 دسامبر به تعویق افتاد، زیرا طرفین خواهان وقت بیشتر برای رسیدگی و آشنایی با پفراینده شدند.

به دلیل تحریم از جانب آتامبایف برای حضور در جلسات دادگاه، آغاز آنالیز پفراینده ای که 19 نفر درگیر آن بودند، برای مدت طولانی عقب افتاد. جلسات دادرسی مقدماتی در غیاب آتامبایف برگزار گردید، اما آنالیز اساسی در غیاب وی دیگر امکان پذیر نبود. در 15 نوامبر، آغاز فرایند رسیدگی به پفراینده مجددا به تعویق افتاد - اعلام شد که این مساله به دلیل بیماری یک متهم دیگر پفراینده، مدیر سابق مرکز ملی خون شناسی عبدالحلیم رحیم جان اُف بوده است.

یکی از وکلای رئیس جمهور سابق ضمیر جوشف گفت، رئیس جمهور پیشین قرقیزستان الماس بیک آتامبایف حضور خود در دادگاه را به دلیل عدم تمایل به قرار دریافت تحت شرایط ناخوشایند و زور توسط اسکورت های جوان شرح داد.

به گفته جوشِف، در 29 نوامبر آنها جوانان کم سن و سال را به سلول وی آوردند. آتامبایف متوجه شد که اگر از رفتن به دادگاه امتناع ورزد، آنها علیه یک فرد مسن از زور استفاده خواهند کرد. رئیس جمهور سابق تجدید نظر نموده، تصمیم گرفت مقاومت نکند: او نمی خواست نگهبانان را در موقعیت ناخوشایند استفاده از زور قرار دهد. با این وجود، وی هنوز قصد شرکت در دادگاه را ندارد.

قاضی در جلسه روز گذشته با این مساله که آتامبایف و 19 متهم دیگر، مشاور سابق رئیس اداره امور جزائی کشور، کالی بِک کاچکینالیف، فرصتی برای آشنایی با مواد پفراینده نداشته اند، موافقت کرد. بنابراین، آنالیز آن تا 6 دسامبر به تعویق افتاد. جوشِف گفت: قبل از این تاریخ، کاچکینالیف باید با مواد پفراینده آشنا گردد، اما آتامبایف این کار را نخواهد نمود. او مانند گذشته از شرکت در دادگاه امتناع خواهد ورزید.

وکیل دوم آتامبایف سرگئی سلِساریف نیز اظهارات مشابهی را ارائه داد. وی گفت: حضور آتامباف در دادگاه غیرقانونی است. آتامبایف انسانیت را به کارکنان مرکز بازداشت کمیته دولتی امنیت ملی نشان داده و موافقت کرد که در کار آنها دخالت نکند، تا مجازات نشوند. سلِساریف تأکید کرد که رئیس جمهور سابق در دادگاه حتی به یک سؤال هم پاسخ نداد، از جمله سؤالاتی درباره اطلاعات شخصی.

آتامبایف در چندین پفراینده به طور هم زمان متهم شده، اما پفراینده باتوکایف اولین پفراینده ای است که دادگاه به آن رسیدگی خواهد نمود. عزیز باتوکاف در سال 2013 بر اساس اسناد و مدارک مربوط به یک بیماری لاعلاج از زندان آزاد شد. او بلافاصله به وطن اصلی خود در چچن پرواز کرد. خیلی زود معین شد که اسناد پزشکی جعلی بوده، اما مقامات قرقیزستان نتوانستند باتوکایف را بازگردانند. در سال 2013 ، هیچ کس به دلیل فرار این فرد مجازات نشد. تحقیقات در خصوص این پفراینده در بهار سال 2019 ، با مساله برداشتن مصونیت قانونی از آتامبایف (که با رئیس جمهور جدید سورنبای جین بیک اوف در منازعه بود) از سر گرفته شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 26 دی 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 633

به "اولین حضور الماس بیک آتامبایف در دادگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین حضور الماس بیک آتامبایف در دادگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید