آنفلوآنزا هم مزمن می گردد

به گزارش بوستان گفتگو، پزشکان در یک مطالعه نو تایید کردند که مبتلایان به آنفلوآنزا هم می توانند علائم طولانی مدتی شبیه به بیماری کووید مزمن داشته باشند.

آنفلوآنزا هم مزمن می گردد

به گزارش خبرنگاران، متخصصان علوم پزشکیِ دانشگاه آکسفورد پرونده پزشکی و در حال به روزشدنِ بیماران مبتلا به این دو ویروس را تجزیه و تحلیل کردند.

هر دو گروه با بیش از 100 هزار شرکت کننده در هر کدام، بیمارانی را شامل می شد که سه تا شش ماه پس از عفونت اولیه هنوز دنبال درمان بودند. علائم مزمن در هر دو بیماری تنفس غیرطبیعی، خستگی و سردرد بوده است.

پروفسور پل هریسون، یکی از متخصصان ارشد این مطالعه می گوید: بسیاری از ما که آنفلوآنزا گرفته ایم می دانیم که همواره به همان سرعتی که امیدوار بودیم یا انتظار داشتیم، خوب نمی شویم.

اگرچه نشانه هایی وجود دارد مبنی بر اینکه بیماران مبتلا به کووید مزمن بیشتر به مسائل و علائم طولانی مدت گرفتار می شوند، با این حال اختلاف نسبتا اندکی بین طولانی شدن علائم این دو بیماری در افراد مبتلا مشاهده شد.

در این آزمایش ها معین شد که حدود 42 درصد از بیماران مبتلا به کووید هنوز سه ماه بعد، نشانه های آن را دارند و در مقایسه، این رقم برای گروه مبتلا به آنفلوآنزا 30 درصد بوده است.

هرچند آمار بالاتر در بیماران مبتلا به کووید می تواند معلول این واقعیت هم باشد که مردم به علت ترس بیشتر از این بیماری، احتمالا بیشتر در پی مراقبت از پیامدهای طولانی مدت آن هستند.

متخصصان بعلاوه تاکید نموده اند این مطالعه که در مجله پلاس مدیسین (PLOS Medicine) منتشر شده، شدت علائم مزمن برای این دو بیماری را تجزیه و تحلیل ننموده است.

به گزارش ایندیپندنت، با این حال آنها می گویند: درباره این موضوع که افراد مبتلا به کووید شدید، احتمالا بیشتر به مسائل طولانی ناتوان کننده دچار می شوند، شواهد فزاینده ای وجود دارد.

متخصصان به این نتیجه رسیدند که درباره هر دو ویروس تحقیقات بیشتری احتیاج است و معتقدند که احتمالا پیش از این، علائم طولانی مدت آنفلوآنزا نادیده گرفته شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 آذر 1400 بروزرسانی: 3 آذر 1400 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1971

به "آنفلوآنزا هم مزمن می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنفلوآنزا هم مزمن می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید