کجا می روی آیدا عنوان های اصلی جوایز فیلم اروپا 2021 را تصاحب کرد

به گزارش بوستان گفتگو، سی و چهارمین دوره از جوایز فیلم اروپا دیشب برگزار گردید و مهم ترین جوایز مراسم به فیلم سینمایی کجا می روی آیدا؟ (Quo Vadis, Aida?) ساخته یاسمیلا ژبانیچ رسید.

کجا می روی آیدا عنوان های اصلی جوایز فیلم اروپا 2021 را تصاحب کرد

کجا می روی آیدا؟ روایتگر داستان کوشش زنی است برای نجات خانواده اش طی ماجرای مربوط به نسل کشی جنگ بوسنی که سال 1995 در واقعیت رخ داد. این اثر سینمایی برنده جایزه برترین فیلم شد در حالی که جوایز برترین کارگردانی را برای ژبانیچ و جایزه برترین بازیگر زن را هم برای یاسنا جوریچیچ بازیگر اصلی همین فیلم به ارمغان آورد.

کجا می روی آیدا؟ از جمله نامزدهای برترین فیلم بین المللی اسکار 2021 هم بود اما در آن مراسم رقابت را به فیلم دانمارکی یک دور دیگر (Another Round) باخت.

بخش دیگری از مراسم که به نوعی با نامزدهای اسکار 2021 تداخل داشت مربوط به فیلم پدر (The Father) ساخته فلوریان زلر بود. آنتونی هاپکینز که پیش از این پیروز شده بود اسکار برترین بازیگر نقش اصلی مرد را به دست آورد در مراسم جایزه فیلم اروپا هم به عنوان برترین بازیگر مرد انتخاب شد. بعلاوه جایزه برترین فیلم نامه مراسم دیشب برای فیلم نامه فیلم پدر به کریستوفر همپتون و فلوریان زلر رسید؛ درست مشابه مراسم اسکار که برای این دو اسکار برترین فیلم نامه اقتباسی را در پی داشت.

از میان فیلم های اروپایی نسبتا مطرح سال جاری که در مراسم دیشب به آن ها چندان توجهی نشد یا دست کم جوایز مهمی را به دست نیاوردند باید به تیتان (Titane) ساخته ژولیا دوکورنو برنده نخل طلای کن سال جاری، دست خدا (The Hand Of God) به کارگردانی پائولو سورنتینو، کوپه شماره 6 (Compartment No. 6) ساخته یوهو کاسمانن که همراه با فیلم قهرمان در جشنواره کن مشترکا برنده جایزه بزرگ شدند و بدترین فرد در دنیا (The Worst Person In The World) به کارگردانی یواخیم تری یر اشاره نمود که بازیگر نقش اصلی زن آن پیش از این در جشنواره کن جایزه برترین بازیگری را به دست آورده بود.

در عین حال برخی آثار که در مجموع پیش از این جلب توجه چندانی نکرده بودند در جوایز فیلم اروپا بیشتر جلب توجه کردند. در این بخش می توان به مستند انیمیشن فرار (Flee) یوناس پوهر راسموسن اشاره نمود؛ مستندی درباره مردی به نام امین که گذشته ی تا پیش از این پنهان شده خود را مربوط به فرایند فرار از کشورش روایت می نماید. این مستند هر دو جایزه برترین مستند و برترین انیمیشن را به خود اختصاص داد.

یاسمیلا ژبانیچ برنده فیلم اصلی مراسم با تصاحب این جایزه به سومین زنی تبدیل شد که تا به حال جایزه برترین کارگردانی جوایز فیلم اروپا را به دست آورده اند. او در سخنرانی پس از دریافت جایزه اش فیلمش را به زنان و مادران سربرنیتسا (محل رخ دادن وقایع فیلم) تقدیم کرد.

ژبانیچ با اشاره به اینکه در جریان درگیری های آن سال سه نسل از مردان فقط به خاطر نام هایشان کشته شدند گفت: زنان سربرنیتسا راهی برای ایجاد صلح در یک کشور ویران شده پیدا کردند. زنان همواره باید آشفتگی هایی که به وسیله مردان ایجاد شده را جمع نمایند. این جایزه را تقدیم می کنم به زنان سربرنیتسا و مادرانی که به ما آموختند چطور ویرانی را به عشق تبدیل کنیم. امیدوارم این جایزه همبستگی زنان، داستان های زنان و چشم اندازهای زنان در فیلم، سیاست و زندگی را تقویت کند.

ژبانیچ این طور ادامه داد: فیلم ها نیروی قدرتمندی به حساب می آیند که می توانند ما را دلسوز تر و خردمندتر نمایند و به ما قابلیت بیشتری برای درک پیچیدگی های زندگی ببخشند. ما وظیفه داریم حقیقت را به مخاطبان خود عرضه کنیم. گرچه ممکن است سخت باشد و سودآورترین رویکرد ممکن هم نباشد اما به داستان های پیچیده تر احتیاج داریم تا بتوانیم مخاطبان خود را برای دوران پیچیده ای که در پیش داریم آماده کنیم.

مراسم سی و چهارمین دوره از جوایز فیلم اروپا به شکلی ترکیبی برگزار گردید. در ابتدا قرار بود این مراسم در یک جشن کوچک با حضور فیزیکی مهمان ها برگزار گردد اما این برنامه به علت اوج گیری بیماری کرونا در آلمان (محل برگزاری مراسم) دچار تغییر شد. با این اوصاف مراسم با ترکیبی از حضور برخی مهمانان و مجریان به شکل فیزیکی و ارتباط آن ها با سایرین به شکل آنلاین برگزار گردید.

می توانید در ادامه لیست کامل برندگان سال جاری جوایز فیلم اروپا را بخوانید.

 • برترین فیلم اروپایی: کجا می روی آیدا؟ به کارگردانی یاسمیلا ژبانیچ
 • برترین کارگردان اروپایی: یاسمیلا ژبانیچ برای کارگردانی کجا می روی آیدا؟
 • برترین بازیگر زن اروپایی: یاسنا جوریچیچ برای کجا می روی آیدا؟
 • برترین بازیگر مرد اروپایی: آنتونی هاپکینز برای پدر
 • برترین فیلم نامه اروپایی: کریستوفر همپتون و فلوریان زلر برای پدر
 • کشف اروپا - جایزه فیپرشی: زن جوان آتیه دار به کارگردانی امرالد فنل
 • برترین فیلم کمدی اروپایی: نینجا بی بی ساخته اینگویلد سو فیلکه
 • برترین انیمیشن اروپایی: فرار ساخته یوناس پوهر راسموسن
 • برترین مستند اروپایی: فرار ساخته یوناس پوهر راسموسن
 • برترین فیلم برداری اروپایی: کریستال فورنیه برای آزادی بزرگ
 • برترین تدوین اروپایی: مخرم کابلوا برای باز کردن مشت ها
 • برترین فیلم کوتاه اروپایی: عموی من تودور به کارگردانی اولگا لوکوف نیکووا
منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 10 اسفند 1400 بروزرسانی: 10 اسفند 1400 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 2073

به "کجا می روی آیدا عنوان های اصلی جوایز فیلم اروپا 2021 را تصاحب کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کجا می روی آیدا عنوان های اصلی جوایز فیلم اروپا 2021 را تصاحب کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید