فیلم کوتاه در آوردگاه جشنواره فیلم کودک

به گزارش بوستان گفتگو، تهران (پانا) - سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم های بچه ها و نوجوانان سال جاری میزبان 14 فیلم در بخش کوتاه بود.

فیلم کوتاه در آوردگاه جشنواره فیلم کودک

شامگاه گذشته مراسم اختتامیه جشنواره فیلم کودک و نوجوان برگزار گردید و برگزیدگان بخش های مختلف تعیین شدند حال می توانیم نگاهی کامل تر به بخش های این رویداد هنری داشته باشیم.

بخش فیلم های کوتاه همواره کمتر از دیگر بخش های جشنواره ها دیده می گردد اما سال جاری به واسطه اکران آنلاین جشنواره رقابتهای این بخش نیز بیشتر دیده شد.در گزارش پیش رو گفتگویی با کارگردانان این بخش جشنواره داشته ایم.

مات

سمیرا حضرتی کارگردان فیلم کوتاه مات درباره علت حضورش در جشنواره سال جاری گفت: بسیار شادم که در این جشنواره حضور دارم جشنواره کودک یکی از معتبرترین جشنواره ها است. داستان درباره زنی است که در یک دستشویی عمومی در حال کار است و خانواده اش از این ماجرا اطلاعی ندارند، یک قاچاقچی مواد مخدر از این او می خواهد تا مواد مخدر را به دست مشتری برساند،غافل ازاینکه مشتری که آن زن منتظرش است دختر خود اوست، راز هر دو به یکدیگر فاش می گردد.

او اضافه کرد: شادم که جشنواره لغو نشده اما با توجه به شرایط کرونا جای هیچ حرفی باقی نمی ماند، اما شرایطی که جشنواره هرسال داشته است با شرایط آنلاین فرق دارد؛ کاش این امکان وجود داشت که با یک سری امکانات و ایمنی ها جشنواره برگزار می شد. باز هم همین موضوع که جشنواره کنسل نشده است جای شکرش باقی است.

عوامل فیلم مات عبارتند از: کارگردان سمیرا حضرتی، تهیه نماینده حسین کاکاوند، فیلمبردار عمار باستانفرد، بازیگران: مریم قلهکی، سها پورحاتمی، آیناز موسائی، صبرا آل مهدی، پریسا الیاسی، سمیه کاکاوند، نازلی عباسی اهوازی، فیلمنامه: پریسا الیاسی، دستیار کارگردان : نگار عباسپور، صدابردار و صداگذار: سامان شهامت، تدوین، اصلاح رنگ و نور و مستر نهایی: میدیا کیاست، طراح صحنه و لباس: فائزه محمدی، طراح گریم: سمیه کاکاوند، عکاس: سپیده مستوفی، بازیگر خردسال: دایانا ولی پور، پوستر: علیرضا ربیع مقدم، مترجم: سارا حضرتی، تریلر: میدیا کیاست، مدیرفراوری: فردین اقایی، دستیاران فیلمبردار: مسلم رضوی، مجتبی نظری، علی جعفرنژاد، دستیار صحنه و لباس: نوشین مختارپور، دستیاران صدابردار: جابر انصاریان، جواد شعبانی.

گاومیش

ابراهیم اشرف پور کارگردان فیلم گاومیش درباره حضورش در جشنواره کودک گفت: درباره جشنواره کودک باید بگویم این جشنواره، جشنواره مطرحی است و فیلمسازان دوست دارد فیلمی که برای بچه ها می سازند در این جشنواره به نمایش در بیایید ، سال جاری کمی ساز و کار جشنواره فرق دارد و علاقه مندان نمی توانند با حضور در کنار هم از دیدن فیلم ها لذت ببرند و به نقد و آنالیز جشنواره بپردازند.

او گفت: این فیلم ژانر اجتماعی دارد و در واقع نشان دهنده این است که آدم ها زمانی که نیازمند می شوند دست به کاری می زنند که امکان دارد عواقب جبران ناپذیری برای آنها داشته باشد حال چه نیاز اقتصادی چه نیاز عاطفی.

اشرف پور درباره داستان فیلم گفت: پسری برای خرید تور ماهیگیری به یاری پدر خود می رود. پدر نیز در کوشش این است که بتواند خرج زندگی خود را تامین کند و این پدر دست به خلافی میزند و که با روش منفجر کردن دینامیت در آب ماهی گیری کند و این بین پسر خود را که در آب بوده میکشد و این حادثه کلیت داستان ما را تشکیل می دهد.

عوامل این فیلم عبارتند از: نویسنده و کارگردان: ابراهیم اشرف پور، تهیه نمایندگان: اسماعیل دستگرد، ابراهیم اشرف پور، بازیگران: کاظم عینعلی، حسین علیزاده، محمدطاها طرفی،علی اکبر میرداوودی، مهدی غلامحسین پور، عباس ووالشی، ادریس کرم الا، شاهین زبید، مشاور کارگردان: احسان شادمانی، مدیر پروژه: کمال مطوف، فیلمبردار: یعقوب جهانپور، تدوین: مصیب حنایی، صداگذار: بهنیا یوسفی، عرفان ابراهیمی، صدابردار: عرفان رضایی، اصلاح رنگ و نور: علیرضا احمدی، جلوه های ویژه: احسان ملازاده، دستیار کارگردان: محمد مقیسایی، مدیر فراوری: حمید صادقی، عکاس و منشی صحنه: آرش سخایی، طراح صحنه و لباس: ابراهیم اشرف پور، دستیاران فیلمبردار: فرهاد شکری، محمد شکری، ترجمه : کاوه جهانگیری، پوستر: مهدی نامداریان مجری طرح: خانه هنر ایرانیان معاصر، طراح لوگو: الهه ولایتی.

با سپاس از همراهی: حسین صابری، محمود اربابی، احمدرضا معتمدی، رسول پورقیصر، مهدی میرغیاثی، علی عظیم زاده، مهدی میر باقری، حمید دالوند، حمیدرضا برزو، لیلا دوکوهکی، زینب سادات حسینی، عادل قیصری، حسین سالاری.

کامیون

فاطمه فریدون کارگردان فیلم کوتاه کامیون در گفت وگو با خبرنگار ستاد خبری جشنواره فیلم کودک با بیان اینکه فیلم کوتاه کامیون فیلمی است که در جهانی بچه ها سپری می گردد گفت: کامیون یک فیلم داستان گو است. هنگامی که مخاطبان فیلم را می بیند ممکن است برداشت های متفاوتی داشته باشند. به نظر من هر کدام از برداشت هایی که توسط مخاطبان کشف می گردد، صحیح است.

کارگردان فیلم کوتاه کامیون درباره آنلاین برگزار گردیدن جشنواره فیلم کودک گفت: مثبت و منفی بودن این موضوع را نمی توان پیش بینی کرد. برگزاری جشنواره به صورت آنلاین برای حیات فعالیت های فرهنگی و کنترل کردن ویروس کرونا راه منطقی تری است.

فریدون ادامه داد:امیدوارم کیفیت برگزاری جشنواره به صورت آنلاین خوب باشد تا بتوانیم فرایند پیش رو را زنده نگه داریم.

کارگردان فیلم کوتاه کامیون با اشاره به اینکه ایده فیلم توسط یک کودک در ذهن اش شکل گرفته است توضیح داد:قطعا عظیم ترین جشنواره در زمینه کودک و نوجوان، جشنواره فیلم کودک است. خوشبختانه توانستم فیلم را به جشنواره برسانم همچنین از لطف هیئت داوران تشکر می کنم.

عوامل این فیلم عبارتند از: نویسنده، تهیه نماینده و کارگردان: فاطمه فریدون، بازیگران: علی علیخانی-سامیار اکبرپور-داوین جنانی و مریم حیدری، دستیار کارگردان و برنامه ریز: مانا نجاران، تدوین: شاهین سپهری، مدیر فیلم برداری: داریوش رضایی، عکاس و گرافیست: آرش وکیل زاده، صدابردار: علی فضلی، گریم: آمنه عطایی، موسیقی: ساسان ستارزاده، مجری طرح: فرزانه زینتی، طراح صحنه و لباس: فایٔزه محمدی، صداگذار: حامد حسین زاده، صلاح رنگ: فربد جلالی، دستیاران فیلم بردار: هادی قلی زاده و علیرضا پاداش.

قرنطینه

کاوه تعیین فر کارگردان فیلم قرنطینه قرنطینه با اشاره به اینکه این فیلم کوتاه به دغدغه یک کودک پنج ساله می پردازد گفت:موضوع انیمیشن قرنطینه به شرایط کرونایی و قرنطینه بچه ها می پردازد، همچنین قرنطینه یک کار مستند تجربی محسوب می گردد و بر اساس تصاویر مستند و داستانی بازسازی شده است.

وی درباره برگزاری آنلاین چشنواره فیلم کودک مطرح نمود: سال جاری به دلیل ویروس کرونا، یا مجبور به برگزار گردیدن آن با ریسک بالا بودیم و یا مجبور به برگزار نشدنش؛ اما یک راه سوم وجود داشت و آن برگزاری جشنواره فیلم کودک به صورت آنلاین بود. چاره دیگری برای برگزاری جشنواره به صورت فیزیکی نداریم و مجبور به آنلاین برگزار گردیدن آن هستیم. اقتضای جهانی امروز در عرصه ارتباطات به سمتی می رود که بالاخره چنین اتفاقی رخ می داد. کمااینکه همه مردم جهان آمادگی این ویروس را نداشتند، اما ویروس کرونا با تمام عیب هایش این حسن را دارد که یک اتفاق نو، مثل آنلاین شدن جشنواره ها را در ذهنمان رقم بزند.

تعیین فر درباره علت حضورش در جشنواره فیلم کودک اظهار داشت: موضوع این انیمیشن برای کودک است و به بچه ها ارتباط دارد، به همین دلیل انیمیشن قرنطینه را برای جشنواره فیلم کودک فرستادم.

گفتنی است که تمامی مراحل ساخت این فیلم بر عهده کاوه تعیین فر بوده است و بازیگر این فیلم نیز روژا تعیین فر است.

شهر عسل

محمد تعیین روح الامینی کارگردان فیلم کوتاه شهر عسل در گفتگویی کوتاه در خصوص فیلم خود مطرح نمود: سال ها بود که من جشنواره را دنبال می کردم و سال جاری تصمیم گرفتم که خود نیز در این جشنواره شرکت کنم مضمون کلی فیلم در خصوص جنگ از نگاه بچه ها است.

وی ادامه داد: شخصیت اصلی فیلم قصد برگزاری کنسرت در کشور ترکیه را دارد در حالیکه مردم او در حال جنگ هستند و توسط داعش محاصره شده اند.

وی اضافه کرد: این فیلم در فستیوال های داخلی و خارجی توانست نظر مخاطبان را به خود جلب کند و پنجاه حضور بین المللی داشته و 12 جایزه نیز کسب نموده است، از جمله این جوایز می توان به:

-جایزه نقره ای بهترین فیلم از جشنواره unknown film festival روسیه

جایزه بهترین فیلم از دوازدهمین جشنواره entredodos برزیل

جایزه ویژه هیئت داوران برای بازیگر نقش اول فیلم از فستیوال andaras film festival ایتالیا

جایزه بهترین فیلم از جشنواره Toronto new wave کانادا

جایزه بهترین بازیگر ازفستیوال Elba film festival ایتالیا

جایزه اول از بیست و دومین فستیوال marano ragazzi spot festival ایتالیا

جایزه بهترین بازیگر زیر شانزده سال در فستیوال corto week end. ایتالیا

جایزه بهترین فیلم کوتاه آسیا از بیست و پنجمین جشنوارهifva هنگ کنگ

این کارگردان درخصوص آنلاین برگزار گردیدن جشنواره مطرح نمود: برگزاری آنلاین جشنواره شرایطی را فراهم نموده که مخاطبان وسیع تری بتوانند آن را دنبال نمایند. همچنین شرایط برای کسانی که در شهرستان ها هستند و نمی توانند به محل برگزاری جشنواره بیایند مهیاتر شده است.

عوامل این فیلم عبارتند از: نویسنده و کارگردان محمد تعیین روح الامینی، تصویربردار:رضا قاسمی، صدابردار امیر حسین رحیم زاده، جلوه های ویژه و صداگذاری دانیال ناظر حضرتی، طراح صحنه و لباس مرضیه سادات سادات الحسینی، بازیگران حسن شادت- پریا نیکومنش، تهیه نماینده محمد تعیین روح الامینی اشاره نمود.

شوفر

رضا نجاتی کارگردان فیلم کوتاه شوفر با اشاره به اینکه تا به امروز در جشنواره فیلم کودک حضور نداشته است گفت: در حوزه کودک دو دسته فیلم وجود دارد. یکی برای کودک و دیگری با موضوع کودک است.از اینکه سال جاری در جشنواره فیلم کودک و نوجوان حضور دارم، شادم چرا که این جشنواره یکی از قدیمی ترین جشنواره های کودک است.

نجاتی با بیان اینکه فیلم شوفر مربوط به بخش عمده ای از پدران ومادران است توضیح داد:بعضی از پدر و مادرها فرزندانشان را عظیم تر از سن واقعی شان می بینند، که این موضوع می تواند ضربه بدی را کودک و نوجوان وارد کند. تماشای این فیلم خیلی از خانواده ها را مطلع می نماید.

امیدوارم شوفر ترسی در بین بچه ها ونوجوانان ایجاد کند که کارهای خطرناکی که مربوط به سن آن ها نیست را انجام ندهند.

رضا نجاتی با بیان اینکه فیلم شوفر تا به امروز فیلم پیروزی بوده است ادامه داد:این فیلم در اکران هایش پیروز بوده است و توانسته مخاطب را با خودش همراه کند، اما جشنواره سی وسوم به دلیل آنلاین برگزار گردیدنش کمی متفاوت است.

کارگردان فیلم شوفر در خصوص برگزاری آنلاین جشنواره توضیح داد:سینما به تماشاگر و نفس تماشاگرهایش نیاز دارد تا بتواند زنده بماند. شیوع برگزاری جشنواره به صورت آنلاین تجربه جدیدی است که امیدوارم به ثمر بنشیند.

رضا نجاتی علاوه بر فیلمشوفر پنج فیلم کوتاه از جمله؛ مرگ گل ها، سبک سنگین، شاخ گوزن، چندش و تریبون را کارگردانی نموده است.

از عوامل این فیلم می توان به: بازیگران: محمد امین طاهری، علی باقری، امید سلیمی، نویسنده و کارگردان: رضا نجاتی، تهیه نماینده: حسین کاکاوند، مدیر فیلمبرداری: آرمان فیاض، صدابردار: سامان شهامت، تدوین: عماد خدابخش، طراحی و ترکیب صدا: حسین قورچیان، موسیقی: پیغام آزادی، طراح گریم: امید گلزاده، طراح صحنه و لباس: بابک تحمیلی، اصلاح رنگ: فربد جلالی، منشی صحنه: زهرا خضوعی، برنامه ریز و دستیاراول کارگردان: حسان پرنده، عکاس: محمد معصومی، طراح پوستر و لوگو: سیروس سلیمی.

سیاهی

نگار نجف زاده کارگردان فیلم کوتاه سیاهی در گفتگویی کوتاه در خصوص فیلم خود مطرح نمود: این کار درمورد کودک است و ما به واسطه اینکه جشنواره مختص بچه ها است در آن شرکت کردیم. انگیزه ما از ساخت این فیلم نشان دادن جهانی بچه ها و تفاوت آن با نسل ما است. من سعی دارم اتفاقاتی را به تصویر بکشم که برای همه ملموس باشد.

وی ادامه داد: فیلم در خصوص دختری است که مادرعظیم خود را به دلایلی ندیده است. تصوری که از او دارد خانمی جوان با موهای مشکی است و او کوشش دارد که هدایایی را به مادرعظیمش تقدیم کند.

وی مطرح نمود: امیدوارم اتفاقی که لایق فیلم است برای آن بیفتد. ما سعی کردیم کار را به بهترین نحو ممکن انجام دهیم و امیدوارم مردم کار را دوست داشته باشند.

از جمله عوامل فیلم می توان به: کارگردانی و نویسندگی مشترک: خورشیدعالمی و نگار نجف زاده که بر اساس طرحی از علی عسگری و فرنوش صمدی ساخته شده است. بازیگران: فاطمه مرتاضی، گلوریا شایسته و سحر آربین، تهیه نمایندگان: کسری تهمتن ، خورشید عالمی ، مشاور کارگردان : علی عسگری ، مدیر فیلم برداری : سعید خراسانی ، تدوین : احسان واثقی ، موسیقی: نوید فشامی، صدابردار: مجید نجاتی، طراحی و ترکیب صدا: امیر محبتی، مجری طرح: شاهین حیدری، طراح گریم: مانیا محمدی، طراح صحنه: فرهاد بنویدی، مدیر فراوری: محمد عسکری، عکاس: اشکان مستی، منشی صحنه: گیتی رجبی، دستیار کارگردان: فاطمه آهی، دستیار فیلم بردار: امیرحسین بیابانی، تدارکات: امیر سلیمی اشاره نمود.

رنگین کمان

محمد خلیلی کارگردان فیلم کوتاه رنگین کمان در گفتگویی کوتاه در خصوص فیلم خود مطرح نمود: از حضور در این جشنواره بسیار شاد هستم و بیش از این نیز به عنوان فیلمنامه نویس در جشنواره شرکت نموده بودم و دوست داشتم کار کودک ارائه را بدهم، من برای مدت طولانی دغدغه بچه ها کار را داشتم و دلم می خواست برای آنها کاری انجام دهم. درنهایت این توفیق حاصل شد که فیلمنامه این کار را نوشتم.

وی در خصوص این فیلم مطرح نمود: مضمون فیلم در خصوص کودکی است که روی پل عابر پیاده گل می فروشد. خانومی از او خرید می نماید و در حین خرید دستبند طلای خود را گم می نماید. کشمکشی که بین او و کودک گل فروش به وجود می آید، مضمون فیلم ما را شکل میدهد. ژانر فیلم اجتماعی است، امیدوارم فیلم در جشنواره سال جاری دیده گردد چون این کار را از صمیم قلب انجام دادم. پرداختن به موضوع تربیت بچه ها کار و امنیت اجتماعی آنها بسیار اهمیت دارد. این فیلم هم در خصوص این موضوع است و از صمیم قلب دوست دارم مورد توجه قرار بگیرد.

وی مطرح نمود: دوست داشتم که این جشنواره به صورت حضوری برگزار می شد. چون برگزاری حضوری تاثیر گذاری خاصی دارد اما در شرایط حاضر مستدام بودن جشنواره اهمیت دارد. از عوامل برگزاری جشنواره به خصوص آقای تابش تشکر می کنم که این موضوع را پیگیری کردند تا جشنواره ماندگار بماند و به تعویق نیفتد. اما به طور کل از برگزاری آنلاین جشنواره استقبال می کنم.

وی در خاتمه مطرح نمود: از دست اندرکاران امر درخواست می کنم درخصوص انعکاس آثار کودک اعتنای بیشتری صورت بگیرد. سینمای کودک مظلوم واقع شده است. این روزها شاهد ساخت فیلم هایی نیستیم که در سینمای کودک رونق بسیار ایجاد کند. درواقع پتانسیل این کار در کشور ما وجود دارد اما نیازمند حمایت های بیشتر هستیم.

از عوامل این فیلم میتوان به: نویسنده و کارگردان و تهیه نماینده: محمد خلیلی/مدیر تصویر برداری حامد بقاییان/ تدوین علیرضا احمدی طیفکانی/ دستیار اول کارگردان ،برنامه ریزی و پخش امیر کرمی/ صدابردار ایرج نوروزی/ صدا گذار محمد مهدی جواهری زاده/ بازیگران زهره صفوی/ مانی اسلامی / محمد حسین زال فرد/ میرزا واحد رهپیمای نرگس/ دستیار اول تصویر برداری محمد محمدی/ طراح گریم آمنه کاظمی/ اصلاح رنگ فاطمه محسن زاده/ منشی صحنه وحیده تعیینی رجبی/ دستیاران تصویر برداری رضا حسنی و مصطفی خلیلی/ دستیار صدا بردار نیما نوروزی/ عکاس پرستو احمدی/ انتخاب موسیقی بابک سالک مهدی/ مدیر فراوری سید علیرضا موسوی/ مسئول تدارکات رضا نعمتی و اسماعیل خدابنده/ هنروران آرنیکا خلیلی/ امیر محمد نعمتی و محمد حسین خدابنده اشاره نمود.

دودل

محمد صادقی معلم بچه ها هنرستان کار و دانش ادیب در گفتگویی فیلم دو دل که دانش آموزان خود ساخته بودند گفت: داستان فیلم در یک هنرستان شکل می گیرد و بر اساس یک داستان واقعی است. ژانر فیلم هم کودک و نوجوان است، مضمون فیلم در خصوص کودکی است که توسط همسالان و معلمان مدرسه مورد تمسخر قرار می گیرد و چون پدرش اعتیاد به مواد مخدر دارد، تحت فشار است. حتی زمانی که صحبت از اعتیاد به میان می آید همه توجه ها را به سمت او جلب می گردد.

وی در خصوص داستان این فیلم مطرح نمود: دانش آموزان در حال بازی جرات و حقیقت هستند که کودک داستان ما جرات را انتخاب می نماید و همکلاسی ها از او می خواهند که سیگار بکشد. این نقطه عطف فیلم است و داستان بر اساس آن شکل می گیرد.

وی گفت: این فیلم حاصل کارگاه دانش آموزی است و کارگردانان آن دو دانش آموز 18 ساله هستند. حضور فیلم در جشنواره سی و سوم به تنهایی پیروزیت محسوب می گردد. نویسنده عوامل و بازیگران دانش آموز هستند و اگر فیلم دیده گردد اتفاقات خوبی می افتند.

وی مطرح نمود: جشنواره های فرهنگی عظیم جهان برگزار نشدند و بهترین راه چاره برای جشنواره فیلم کودک و نوجوان برگزاری آنلاین بود. جشنواره فیلم کودک و نوجوان قدمت زیادی دارد و بعد از جشنواره فیلم فجر معتبرترین جشنواره سینمایی محسوب می گردد. به علاوه درحوزه کودک هم حرف هایی در آسیا برای گفتن دارد. به نظر من بهترین حالت این بود که جشنواره ادامه دار باشد. امیدوارم برگزاری آنلاین جشنواره در سال های آینده هم در کنار برگزاری حضوری وجود داشته باشد.

از جمله عوامل این فیلم می توان به: تهیه نماینده: هنرستان کاردانش ادیب منطقه تبادکان مشهد، نو یسنده و کارگردان: سبحان نصیری و علیرضا حسین زاده، تصویر: حسن یگانه، صدا: احسان غدیر پناه، تدوین: مرتضی رضاپور، بازیگران: محمد علی الماسی، علی آقابیگی، علی موسیقیدان، سیدعباس حسینی.

جبران می کنم

جمال احمدی کارگردان جبران میکنم در گفتگویی کوتاه درخصوص فیلم خود مطرح نمود: ما مدت زیادی روی خاطرات آقای احمدیان؛ راوی دفاع مقدس، کار کردیم. فیلمی هم که ساخته شده، برشی از خاطرات او است که در دوران نوجوانی در دفاع مقدس حضور داشت .

وی ادامه داد:حضور نوجوان ها در فضای دفاع مقدس برای ما جذاب بود. این موضوع قصه های بسیاری دارد که تا به امروز به آن توجه نشده است. نوجوانانی در آن دوران بودند که نامی از آن ها نیست اما کارهای عظیمی انجام داده اند. اصفهان از این دست آدم هایی که حماسه آفریدند، کم نداشت.

وی مطرح نمود: اصلی ترین مخاطب این فیلم گروه سنی کودک و نوجوان است. نوجوانان نسل امروز اطلاع چندانی از نوجوانان حاضر در دفاع مقدس ندارند و این نشان می دهد که ساخت فیلم در خصوص این موضوع می تواند برای این گروه سنی جذاب باشد. بعد از این فیلم ارتباط موثری میان نوجوانان و فیلمسازی پیدا کردیم که می توانند ادامه دار باشد، مخاطب نوجوان برای ما ارزشمند است در واقع مهم ترین مخاطب سینمای قصه گو هم این گروه سنی است.

این کارگردان مطرح نمود: ژانر فیلم دفاع مقدس است. امیدواریم که فیلم دیده گردد و نظر داوران را جلب کند. ما این فیلم را برای ارتباط با نوجوانان نسل جدید ساخته ایم.

وی در خاتمه در خصوص آنلاین برگزار گردیدن جشنواره گفت: کرونا روال عادی زندگی را بهم زده اما تجربه جدیدی است. این اولین حضور ما در جشنواره فیلم کودک و نوجوان است که مصادف با آنلاین بودن آن شده است. این موضوع باعث می گردد که ما بتوانیم با مخاطب وسیع تری ارتباط برقرار کنیم و این فرصت خوبی برای ما است. ما شاد هستیم که در همچین سالی فیلم مان در جشنواره حضور پیدا می نماید.

از عوامل این فیلم می توان به: نویسنده و کارگردان: جمال احمدی ،تهیه نمایندگان: اشرف شاهحسینی پیغام تاجی، فیلمبردار: یاسر زمانی، تدوین: حجتالله معراج - نیکو روستایی، صدابردار: مهران ثابتیفرد، صداگذار: طاهر پیشوایی، طراح صحنه: اشرف شاهحسینی، اجرای صحنه و لباس: احمد مارانی - محمد امیدی، برنامهریز: حمید مقدس، طراح چهرهپردازی: سعید موذنی، طراح جلوههای بصری: سعید شهریاری، طراح پوستر: علی جزینی، بازیگران: پوریا عابدینی - خلیل حیدریصدر - علی علی محمدی و... اشاره نمود.

آنتی ویروس

مجیدرضا دهقانی تفتی کارگردان فیلم کوتاه آنتی ویروس در گفتگویی کوتاه در خصوص فیلم خود مطرح نمود: ژانر فیلم آنتی ویروس اجتماعی و در حوزه کودک و نوجوان است. مضمون آن در خصوص کرونا بوده و به ماجرای مادرعظیمی می پردازد که دوست دارد نوه خود را ببوسد اما به دلیل کرونا محدودیت دارد.

وی ادامه داد: این اولین حضور من در جشنواره فیلم کودک و نوجوان است. شاید بچه ها فیلم را دوست داشته باشند چون می توانند با آن همزادپنداری نمایند.

وی مطرح نمود: کرونا بسیاری از مراسمات و برنامه ها را تحت تاثیر قرار داد، به گونه ای که موضوع بعد از کرونا هم ادامه دار خواهد بود. امیدوارم این جشنواره فرصتی گردد تا کارهای بعدی راحت تر ساخته شوند و فرایند ساخت فیلم های بعدی ساده ترگردد.

عوامل این فیلم کوتاه می توان به: تهیه نماینده، نویسنده، تصویربردار صدابردارو کارگردان: مجیدرضا دهقانی تفتی، بازیگران: بی بی زهرا عیوقی تفتی، یاسمن دهقانی تفتی، سرمایه گذار و دستیار کارگردان: سعیده السادات حسینی، تدوین: سعید سلمان روغنی، صداگذاری و انتخاب موسیقی: سعیده السادات حسینی اشاره نمود.

امروز هم نه

مرجان اسماعیلی کارگردان فیلم کوتاه امروز هم نه در گفتگویی کوتاه در خصوص فیلم خود مطرح نمود:فیلم امروز هم نه به مسئله خانواده کاردرمان می پردازد، کارهایی که در این مدت دیدم بیشتر درمورد کادر درمان و فشاری که روی آن ها وجود دارد، بود اما در آشنایان ما پرستاری وجود داشت که من شاهد سختی هایی که خانواده او متحمل شده اند بوده ام، ایده فراوری این فیلم از اینجا شکل گرفت و ساخته شد.

وی ادامه داد: درواقع من می خواستم به موضوع خانواده به خصوص بچه هایی بپردازم که والدین آنها درگیری مستقیمی با این مسئله به واسطه شغلشان دارند. زمانی که با مادر عظیم بچه ای که مادرش پرستار بود صحبت می کردم از بی قراری ها و دلتنگی های کودک می گفت. به همین واسطه من آغاز به نوشتن فیلمنامه کردم و نتیجه کار فیلم امروز هم نه بود. مضمون فیلم در خصوص بچه هایی است که فشار دوری و اضطراب ناشی از دور شدن از خانواده را تحمل می نمایند است.

وی در نهایت مطرح نمود: فیلم در ژانر اجتماعی ساخته شد و امیدوارم که کار دیده گردد، طبیعتاً برگزاری آنلاین جشنواره شور و هیجانی که هر سال دارد را نخواهد داشت اما آنچه اهمیت دارد سلامتی است.

از جمله عوامل و بازیگران این فیلم می توان به: نویسنده و کارگردان: مرجان اسماعیلی تصویربردار: آرش خلاق دوست دستیار تصویربردار: حمید قطب جلوه های ویژه بصری: محمد لطفعلی تدوین: امید توتونچی بازیگران: فرزان جلالی. فاطمه شکری. محمد حسین بلوکات و سارا والیانی.دستیار کارگردان و مدیر فراوری: رضا کشاورز طراح صحنه و لباس: جواد ذکاوت صدابردار: حمید یارند پور صدا گذار : حسین ابراهیمی مدیر تدارکات: انسیه نقاشان تهیه نماینده : محمدرضا خرمندان اشاره نمود.

از خودگذشته

مهدی فریدی کارگردان فیلم کوتاه از خودگذشته در گفتگویی کوتاه در خصوص فیلم خود مطرح نمود: این فیلم حماسی است و به موضوع کرونا و قهرمان های اطراف ما می پردازد. این فیلم در خصوص جانبازانی است که سالیان سال است که سخت نفس می کشند. در واقع فیلم تلنگری است به کسانی که امروز گلایه می نمایند که مدام ماسک بر صورت دارند اما هستند کسانی که پیش از کرونا همواره ماسک بر صورت داشتند.

وی ادامه داد: من علاقه مندم که در ژانر کودک کار کنم. این کار در شرایط سختی فراوری شده است و از دو لوکیشن برای فیلمبرداری استفاده کردیم. درمجموع کسانی که کار را دیدند دوست داشتند و امیدوارم این کار از نگاه مخاطبان نیز دیده گردد.

وی در آخر مطرح نمود: کمی نگران دیده شدن و استقبال فیلم هستم اما در هر حال تفاوتی نمی نماید که جشنواره آنلاین باشد یا نباشد.

از عوامل این فیلم می توان به: نویسنده و کارگردان: مهدی فریدی، بازیگران: مجتبی شجاعی زاده، محمد حسن اسفندیاری. ملیکا سادات تقوی، ریحانه اسفندیاری، بازیگر خردسال: النا شجاعی، مدیر تصویر بردار: بهروز طاهری، دستیاران: حمید عبدی، محمد کاقتصادی، صدا بردار:علیرضا کیخواه، تدوین: مسعود محمدی، صدا گذار: امیر حسین خوش خوان، مدیر فراوری : حمید فریدی، جلوه های بصری: کامبیز طاهری، گریمور: هانیه محمدی، موسیقی: حسام الدین سراج، فاضل جمشیدی، تهیه نماینده: مهدی فریدی.

آب سرد

هادی کیانی فلاورجانی کارگردان فیلم کوتاه آب سرد در گفتگویی کوتاه در خصوص فیلم خود مطرح نمود: فیلم آب سرد را به صورت تجربی ساختم. داستان فیلم از اینجا شکل گرفت که پرنده ای قصد داشت تا از آب سردکنی آب بخورد اما نمی توانست. خشکسالی و کمبود آبی که در منطقه وجود داشت من را به این فکر انداخت که راجع به این موضوع تحقیق کنم. پرنده ها تا پیش از تخریب محیط زیست منطقه در خارج از شهرها زندگی می کردند که این معضل باعث شد آن ها به درون شهرها بیایند.

وی ادامه داد: دخترم به پرنده ای که می خواست از آب سردکن آب بخورد، یاری می کرد و در واقع نگاه بچه ها به این مسئله برای من جالب بود، ژانر فیلم مستند داستانی است. وی در خصوص جشنواره نیز مطرح نمود: بسیار شاد هستم که جشنواره سال جاری برگزار گردیده است چون تنها آرزوی ما فیلمسازان دیده شدن فیلم مان است. امیدوارم که بچه ها پیغام فیلم را درک نمایند چون این موضوع برای من اهمیت دارد.

از عوامل این فیلم می توان به: کارگردان: هادی کیانی فلاورجانی،ناظر کیفی: محمودکیانی فلاورجانی،تصویربردار: حافظ یاوری، طراح صحنه: زهره قاسمی، بازیگران: آتوساکیانی فلاورجانی و محمدرضاشجاع، مدیرفراوری: مهدی کیانی فلاورجانی، تدوین: سیده فاطمه رجبی، برنامه ریز: جوادکیانی فلاورجانی، صدابردار: تعیین یاوری،پشتیبانی: دانیال کیانی فلاورجانی، مجری طرح:مرحوم مهدی جعفرزاده، تدارکات: محسن اله دادیان، هماهنگی: جعفر کیانی، حمل ونقل: حبیب قاسمی، پذیرایی: اکبر اله دادیان اشاره نمود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 19 آذر 1399 بروزرسانی: 19 آذر 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1405

به "فیلم کوتاه در آوردگاه جشنواره فیلم کودک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلم کوتاه در آوردگاه جشنواره فیلم کودک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید