چگونه از اُمیکرون در امان باشیم؟

به گزارش بوستان گفتگو، تهران (پانا) - قریب به یک ماه از اعلام رسمی شناسایی سویه جدیدی از کرونا در آفریقای جنوبی می گذرد و تنها ظرف همین مدت کوتاه 85 کشور اعلام کردند که این جهش را در مرزهای خود شناسایی کردند. در ایران نیز روز گذشته با اعلام رسمی وزارت بهداشت مشخص شد بالاخره پای این جهش از کرونا به ایران هم باز شده است.

چگونه از اُمیکرون در امان باشیم؟

به گزارش ایسنا، امیکرون سویه ای تازه از کرونا با خواستگاهی از آفریقای جنوبی است که هنوز اطلاعات پیرامون آن به اندازه سویه های قبلی کرونا همچون دلتا کامل نیست؛ اما فعلا این سویه هم نگران کننده خوانده شده است و همه متخصصین بر قدرت سرایت بالای آن تاکید دارند تا جایی که دکتر کمال حیدری-معاون بهداشت وزارت بهداشت به ایسنا گفته است: اطلاعات در مورد امیکرون تازه است و قدرت سرایت آن به روایتی 3 و به روایتی دیگر 5 برابر سویه دلتا است؛ اما اینکه بیماری زایی و کشندگی آن چگونه است، باید گفت تا الان اطلاعات می گویند بیماری زایی و کشندگی این جهش کمتر از نوع قبلی است اما سرعت انتشار بیشتری دارد.

در واقع همین قدرت سرایت بالا سبب شده است که متخصصین نسبت به بروز پیک بعدی کرونا با این جهش هشدار دهند تا جایی که دکتر پیام طبرسی- عضو کمیته کشور کرونا تاکید کرده است: اُمیکرون می تواند طی 17 روز تبدیل به سوش غالب شود.

بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت سرعت رشد امیکرون از بقیه انواع جهش ها بیشتر است، تا به امروز چندین مورد افزایش انفجاری از امیکرون دیده شده و هرجا امیکرون شناسایی شده تعداد موراد ابتلا افزایش پیدا کرده است و احتمالا قدرت سرایت بالاتری در مقایسه با سویه دلتا خواهد داشت.

چه کنیم که از امیکرون در امان بمانیم؟

- در اولین فرصت واکسن بزنید و دوره واکسیناسیون خود را تکمیل کنید.

- فاصله فیزیکی را رعایت کنید.

- از ماسک استفاده کنید.

- از رفتن به مکان های شلوغ اجتناب کنید.

- تهویه مناسب برقرار کنید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 9 خرداد 1401 بروزرسانی: 9 خرداد 1401 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 2150

به "چگونه از اُمیکرون در امان باشیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه از اُمیکرون در امان باشیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید