نگاهی به دنا اتوماتیک و مهم ترین ویژگی های این خودرو

به گزارش بوستان گفتگو، دنا اتوماتیک نام محصول جدید شرکت ایران خودرو است که با توجه به صحبت های مدیران این شرکت به زودی راهی بازار خواهد شد. به نظر می رسد که مسئولان این شرکت قصد دارند با تولید خودروی دنا اتوماتیک بر تعداد اعضای خانواده دنا بیافزایند. با توجه به ادعاهای مطرح شده به نظر می رسد این خودروی سواری تا انتها امسال به بازار بیاید.

نگاهی به دنا اتوماتیک و مهم ترین ویژگی های این خودرو

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

خبرنگاران | سرویس خودرو - دنا اتوماتیک را نمی توان یک خودروی کاملا جدید نامید. چرا که این خودرو در عمل همان خودروی دنا پلاس توربو است که به یک جعبه دنده اتوماتیک مجهز شده است. موضوعی که مدیران شرکت ایران خودرو نیز بر آن صحه گذاشته اند و تجهیز خودروی دنا پلاس توربو به جعبه دنده اتوماتیک را گامی در جهت کنار زدن رقبا توصیف کرده اند.

بنابر ادعای مدیران این شرکت جعبه دنده اتوماتیک این خودرو ساخت پانچ بلژیک است و هم اکنون مراحل تست فنی خود را پشت سر می گذارد. البته این صحبت ها چند ماه قبل و در زمانی مطرح شد که خبر از تحریم های جدید بر علیه ایران به گوش نمی رسید. حال باید منتظر ماند و دید که برنامه های تولید مدل اتوماتیک خودروی دنا پلاس توربو به کجا خواهد انجامید.

با تولید این محصول جدید تعداد اعضای خانواده دنا به عدد چهار افزایش خواهد یافت. مدتی پس از تولید خودروی دنا نسخه جدیدی از آن با پسوند پلاس به بازار آمد که از امکانات و قابلیت های بیشتری نسبت به مدل پایه بهره می برد. سپس نوبت به خودروی دنا پلاس توربو رسید تا با بهره بردن از همان امکانات موجود در خودروی دنا پلاس، تنها به یک موتور توربوشارژ مجهز گردد. حال محصول جدید ایران خودرو یعنی مدل اتوماتیک دنا تمامی این موارد را با یک جعبه دنده اتوماتیک در اختیار خریداران قرار خواهد داد.

مشخصات فنی خودروی دنا اتوماتیک

همان گونه که به آن اشاره شد مهمترین تفاوت موجود میان خودروی دنا اتوماتیک و خودروی دنا پلاس توربو در جعبه دنده اتوماتیک و دستی آنها خلاصه می گردد. بنابراین این دو خودرو در سایر بخش های فنی خود تفاوت ویژه ای با یکدیگر ندارند. در واقع مدل اتوماتیک خودروی دنا نیز مانند مدل توربوی دنده دستی آن از وجود یک موتور 4 سیلندر و 16 سوپاپ مدل EF7 TC بهره می برد. موتوری با بهره مندی از گنجایش 1650 سی سی که به خصلت توربو شارژ مجهز است. از همین رو توان خروجی موتور به کار رفته در مدل اتوماتیک خودروی دنا نسبت به نسخه های تنفس طبیعی این خودرو بسیار بهینه تر خواهد بود.

وجود این موتور بهینه موجب شده است تا توان خروجی خودروی دنا اتوماتیک رقمی معادل 150 اسب بخار با احتساب 5500 دور در دقیقه باشد. حداکثر گشتاور تولید شده توسط موتور این خودرو نیز رقمی برابر با 215 نیوتن متر با احتساب 2200 تا 4800 دور در دقیقه است. این اعداد و ارقام مسما نسبت به خودروی دنا پلاس بیشتر است. به این دلیل که حداکثر توان خروجی خودروی دنا پلاس رقم 113 اسب بخار بوده و حداکثر گشتاور خروجی آن نیز رقمی معادل 115 اسب بخار با احتساب 5500 دور در دقیقه است.

از همین رو می توان انتظار داشت که شتاب صفر تا صد مدل اتوماتیک خودروی دنا هم بهتر از شتاب خودروی دنا پلاس دنده دستی باشد. شتاب صفر تا صد خودروی دنا پلاس توربو هم اکنون حدود دو ثانیه بهتر از خودروی دنا پلاس بوده و انتظار می رود این اختلاف در مدل اتوماتیک این خودرو نیز مشاهده گردد.

بنابراین در شرایطی که خودروی دنا پلاس در مدت زمانی حول و حوش 13 تا 14 ثانیه از حالت سکون و سرعت صفر به سرعت صد کیلومتر در ساعت دست می یابد، این رقم در مدل اتوماتیک خودروی دنا احتمالا مابین 10 تا 11 ثانیه خواهد بود.

اگرچه موتور به کار رفته در مدل توربوی خودروی دنا نسبت به موتور موجود در خودروی دنا پلاس تغییر کرد، اما سایر مشخصات فنی این دو خودرو کم و بیش مشابه با یکدیگر است. این در حالی است که سایر بخش های خودروی دنا پلاس توربو نظیر سیستم ترمز آن نیز می توانست نسبت به خودروی دنا پلاس بهبود یافته و بهینه تر گردد. با این حال این اتفاق در مدل توربوی خودروی دنا رخ نداد.

به نظر می رسد که این شرایط در مدل اتوماتیک خودروی دنا نیز به همین ترتیب وجود داشته باشد و تغییر چندانی در مشخصات فنی این خودرو صورت نگیرد. حال آن که انتظار می رود توان سایر بخش های فنی این خودرو با توجه به جعبه دنده اتوماتیک جدید به کار رفته در آن بهینه گردد.

همچنین در صورت عدم بهینه سازی میزان مصرف سوخت در مدل اتوماتیک خودروی دنا، رقم مربوط به میزان مصرف سوخت این خودرو در حالت چرخه ترکیبی مشابه با مشخصات خودروی دنا پلاس توربو و حدود 7.9 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلوتر مسافت خواهد بود.

به هر حال این امید وجود دارد که در این محصول جدید شاهد بهینه سازی قطعات قدیمی به کار رفته در آن و بهبود توان فنی باشیم. سایر مشخصات فنی خودروی دنا اتوماتیک را هم می توانید در قالب جدول زیر از نظر بگذرانید. اگرچه بسیاری از این مشخصات هنوز به طور صد در صد قطعی نیستند، اما کاملا محتمل است که در نسخه نهایی این خودرو شاهد وجود آنها باشیم.

مشخصات فنی خودروی دنا اتوماتیک
طول خودرو4559 میلی متر
عرض خودرو1720 میلی متر
ارتفاع خودرو 1460 میلی متر
فاصله موجود میان دو محور خودرو2671 میلی متر
وزن خودرو1262 کیلوگرم
نوع موتور خودروEF7 TC توربو شارژ
تعداد سیلندر4 سیلندر
تعداد سوپاپ16 سوپاپ
گنجایش موتور خودرو1650 سی سی
حداکثر توان خروجی موتور خودرو150 اسب بخار در 5500 دور در دقیقه
حداکثر گشتاور تولیدی موتور خودرو215 نیوتن متر در 2200 دور در دقیقه
نوع جعبه دنده خودروجعبه دنده اتوماتیک
شتاب صفر تا صد خودرو10 تا 11 ثانیه
حداکثر سرعت قابل دست یابی خودرو205 کیلومتر در ساعت
گنجایش مخزن سوخت خودرو60 لیتر
میزان مصرف سوخت در حالت چرخه ترکیبی7.9 لیتر یه ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت
استاندارد آلایندگی خودرویورو 4

امکانات و قابلیت های خودروی دنا اتوماتیک

بنا به ادعای مسئولان شرکت ایران خودرو، خودروی دنا اتوماتیک علاوه بر بهره مندی از یک جعبه دنده اتوماتیک، آپشن های بیشتری را هم نسبت به نسخه دنده دستی آن ارائه خواهد داد. البته هنوز به هیچ کدام از این آپشن ها اشاره نشده است. با این حال به نظر نمی رسد که امکانات به کار رفته در این خودرو تفاوت چندانی با قابلیت های موجود در خودروی دنا پلاس توربو داشته باشد.

به هر حال این گونه به نظر می رسد که همان امکانات و قابلیت های به کار رفته در خودروی دنا پلاس توربو در مدل اتوماتیک خودروی دنا نیز وجود خواهد داشت. این قابلیت ها را می توانید در ادامه متن پیش رو به صورت فهرست وار مشاهده کنید.

 • برخورداری از نمایشگر تصویری که از پخش فایل هایی با فرمت های مختلف پشتیبانی می کند و از قابلیت جی پی اس برخوردار است
 • مجهز بودن فرمان خودرو به کلیدهای کنترل سیستم صوتی، هندزفری موبایل و سیستم کروز کنترل برخورداری سیستم صوتی خودرو از بلندگوهای جلو و عقب
 • امکان پاسخ دادن به تلفن همراه از طریق قابلیت بلوتوث
 • بهره مندی از سیستم های مکمل ABS و EBD برای تضمین ثبات و پایداری خودرو
 • مجهز به قفل مرکزی با ریموت رادیویی
 • وجود سیستم ضد سرقت ایموبیلایزر
 • برخورداری از سیستم هشدار دهنده مرکزی هوشمند که ورود غیر مجاز را اعلام می کند
 • بهره مندی از سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک
 • وجود کانال تهویه برای سرنشینان ردیف عقب خودرو
 • برخورداری از چهار کیسه هوای ایمنی که شامل کیسه هوای ایمنی مربوط به راننده و سرنشین صندلی جلو به همراه کیسه های هوای ایمنی جانبی می گردد
 • بهره مندی از تودوزی مخمل
 • وجود آینه های جانبی برقی که به شکل اتوماتیک از قابلیت تا شوندگی برخوردار بوده و به راهنما مجهز هستند
 • وجود شیشه های ضد اشعه خورشید یا سولار در خودرو
 • برخورداری از شیشه بالابر برقی برای درهای جلو و عقب خودرو که به آنتی ترپ و پاور ویندوز مجهز هستند
 • مجهز به سان روف برقی
 • بهره مندی از چراغ جلوی ال ای دی و لامپ طرح نئون
 • وجود چراغ روشنایی در روز، چراغ مه شکن در بخش عقب و جلوی خودرو، چراغ نقشه خوان، چراغ خطر سوم و چراغ روشنایی فضای پایین پا که روی درهای جلوی خودرو تعبیه شده است
 • برخورداری از سنسور دنده عقب
 • وجود صندلی برقی برای راننده که از قابلیت هشت حرکته برخوردار بوده و در چهار محور مختلف افقی، عمودی، زاویه نشیمن گاه و پشتی صندلی قابل تغییر و تنظیم است
 • مجهز به دوربین دید عقب
 • وجود صندلی برقی برای سرنشین جلو که از قابلیت شش حرکته برخوردار بوده و در سه محور افقی، زاویه نشیمن گاه و پشتی صندلی قابل تنظیم است
 • بهره مندی از سیستم کنترل بخار بنزین
 • وجود فرمان چرمی با دوخت قرمز، زیرپایی موکتی با آرم توربو و نوار قرمزرنگ در کنار تغییر یافتن طرح دسته دنده به همراه گردگیر آن با دوخت قرمز

سوای موارد یاد شده به نظر می رسد که قرار است سیستم ترمز این خودرو در بخش جلوی آن به صورت دیسکی قابل خنک شدن و در بخش عقب هم به صورت دیسکی طراحی گردد.

مشخصات ظاهری

پیش از این می دانستیم که دو خودروی دنا پلاس و مدل جدیدتر آن یعنی دنا پلاس توربو از نظر مشخصات ظاهری تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. در واقع هر دوی این محصولات مدل فست لیفت شده ا از خودروی سمند به شمار می فرایند. با توجه به این موضوع که خودروی دنا اتوماتیک تنها قرار است جعبه دنده دستی خودروی دنا پلاس توربو را با نسخه ا اتوماتیک تعویض کند، می توان سر و شکل ظاهری آن را هم مشابه با خودروی دنا پلاس توربو دانست.

نمای جلو

در نمای جلوی این خودرو چراغ هایی مشاهده می گردد که گیراتر از چراغ های خودروی سمند هستند. در فضای مابین این دو چراغ نیز بخش جلو پنجره این خودرو به چشم می خورد که حالت مشبک مانند آن تقریبا قرینه حالت مشابه در سپر این خودرو است. کاپوت این خودرو نیز در دو بخش کناری خود اندکی قوس دارد. خصلتی که توانسته است این بخش از خود رو را اندکی از حالت یکنواخت خارج کند.

نمای کناری

در نمای کناری خودروی دنا اتوماتیک، که به احتمال فراوان کاملا مشابه با نمای کناری خودروی دنا پلاس توربو خواهد بود، تفاوت های موجود با خودروی سمند کمتر از سایر نماها است. یکی از این تفاوت ها در وجود خط حجم دهنده واقع در نمای کناری خودروی دنا تعریف می گردد. خطی که البته از نظر نوع و کیفیت طراحی اندکی بلاتکلیف جلوه می کند.

نمای عقب

تفاوت های موجود با خودروی سمند در نمای عقب خودروی دنا اتوماتیک نیز به خوبی قابل مشاهده است. طراحی بخش هایی از این نما نظیر چراغ های عقب و همچنین صندوق عقب این خودرو به طور کامل با خودروی سمند متفاوت بوده و جزییات بیشتری را نسبت به آنها بازتاب می دهد. چراغ های این خودرو در یک سو از لبه های نرم برخوردار بوده و در سوی دیگر از خطوط تیز بهره گرفته اند. صندوق عقب آن نیز سر و شکل بسیار بهتری نسبت به خودروی سمند دارد.

نمای داخلی

نمای داخلی دنا اتوماتیک به مدد وجود نمایشگر لمسی اندکی متفاوت با نمای داخلی بسیاری از خودروهای ساخت داخل خواهد بود. با این حال این خودرو به لحاظ نوع طراحی داشبورد تفاوت خاصی را با سایر محصولات ایرانی بازتاب نمی دهد. اندکی بعید به نظر می رسد که نوع طراحی فضای داخل کابین این خودرو تفاوت چندانی با خودروی دنا پلاس داشته باشد. با این حال امید می رود که طراحان این خودرو دستی به سر و روی آن بکشند و حداقل برخی جزییات ظاهری ریز را نسبت به سایر محصولات دنا تغییر دهند.

در مجموع از همین حالا می توان نسبت به این موضوع خاطرجمع بود که عمده تفات های دنا اتوماتیک با دنا توربو پلاس در مشخصات ظاهری این دو خودرو نمود نخواهد یافت.

قیمت خودروی دنا اتوماتیک

در زمان معرفی خودروی دنا اتوماتیک اعلام شد که این خودرو قرار است با قیمتی حدود 65 میلیون تومان به بازار عرضه گردد. این در حالی است که در آن زمان قیمت خودروی دنا پلاس توربو رقمی مابین 53 میلیون تومان تا 59 میلیون تومان بود. اما در حال حاضر و در لحظه نوشته شدن این مطلب نسخه صفر کیلومتر خودروی دنا پلاس توربو با قیمتی حدود 119 میلیون تومان در بازار آزاد معامله می گردد.

بر این اساس بعید به نظر می رسد که سران شرکت ایران خودرو بر سر قول خود باقی بمانند و خودروی دنا اتوماتیک را با همان قیمتی که وعده داده بودند به بازار عرضه کنند. چرا که هم اکنون دو خودروی دنا و دنا پلاس به ترتیب با متوسط قیمتی در حدود 74 میلیون تومان و 97 میلیون تومان در بازار آزاد خرید و فروش می شوند. به همین دلیل برای یافتن آگاهی از امکانات، قیمت و تاریخ عرضه دقیق مدل اتوماتیک خودروی دنا باید صبر و حوصله بیشتری به خرج داد.

منبع: setare.com
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1580

به "نگاهی به دنا اتوماتیک و مهم ترین ویژگی های این خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به دنا اتوماتیک و مهم ترین ویژگی های این خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید