نکاتی که دخترها و پسرها باید در مراسم خواستگاری بدانند

به گزارش بوستان گفتگو، مراسم خواستگاری برای دخترها و پسرهای جوانی که قصد ازدواج دارند، به منظور شناخت بیشتر یکدیگر بسیار اهمیت دارد. بنابراین دانستن نکاتی در این زمینه برای کسانی که در این موقعیت قرار می گیرند خالی از لطف نیست.

نکاتی که دخترها و پسرها باید در مراسم خواستگاری بدانند

به گزارش بوستان گفتگو، فرشته سادات شجاعی مشاور و روانشناس بالینی در گفت وگو با بوستان گفتگو، درباره اهمیت شباهت خانواده های زوجین به یکدیگر برای ازدواج، اظهار کرد: شب خواستگاری کم از صبح پادشاهی نیست! خواستگاری رفتن مهم ترین قرار زندگی شماست.

وی با بیان اینکه خواستگاری نقطه مهم ترین تغییر در جهت زندگی است، جهتی که می تواند همراه خوشبختی باشد یا نباشد، بیان نمود: معلوم است که نمی توان انتظار داشت دو طرف در این شب به شناختی دقیق و کافی از هم برسند، اما به هر حال بعضی اطلاعات را باید همان شب به دست آورد. گاهی اشتباه های ناخواسته در شب خواستگاری می تواند سرنوشت دختر و پسری را تغییر دهد.

شجاعی با اشاره به اینکه هر دو طرف و خانواده های آن ها باید معیارهای مشترکی داشته باشند، گفت: خانواده های طرفین باید در زمینه های مختلف در یک سطح قرار گیرند و هم شأن یکدیگر باشند. به این منظور دختر و پسر و خانواده های آن ها باید از همان ابتدای آشنایی و شاید حتی در شب خواستگاری به نکته هایی توجه کنند و سوال هایی را از هم بپرسند.

این روانشناس با بیان اینکه هر دو خانواده باید از نظر اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در یک رده باشند، افزود: در موضوع زیبایی ظاهری هم توصیه می شود دختر و پسر از نظر ظاهری تا حدودی در یک سطح باشند؛ به این معنا که یکی از آن ها خیلی زیبا و دیگری زشت یا یکی خیلی چاق و درشت هیکل و دیگری ضعیف و کوچک نباشد، البته مهم این است که دو طرف همدیگر را بپسندند و نظر دیگران در این میان مطرح نیست.

وی با تأکید بر اینکه دختر و پسر باید به بلوغ روانی و پختگی عاطفی رسیده باشند، ادامه داد: آن ها باید از نظر روانی برای ازدواج آماده باشند. در این صورت دعوا، درگیری و قهر کمتری بین همسران رخ می دهد و در صورت بروز اختلاف نظر نیز با یکدیگر گفت وگو می کنند.

شجاعی با تأکید بر تشابه ارزش های اخلاقی و مذهبی دختر و پسر، گفت: هر دوی آن ها باید به ارزش هایی مانند راستگویی یا ظلم نکردن به دیگران، به یک اندازه اعتقاد داشته باشند. چهارچوب اعتقادی و ایدئولوژیک آن ها نیز باید مشابه باشد، در این راستا دختر و پسر می توانند از یکدیگر مثلاً درباره نوع پوشش خانم ها بپرسند.

این روانشناس افزود: افراد زیادی هستند که پیش از ازدواج درباره اعتقادات و حساسیت های این چنینی با هم گفت وگو نکرده اند و با خود گفته اند: بعد از ازدواج اصلاح می کنم یا او را تغییر می دهم، اما بعد از ازدواج قرار نیست هیچ یک از دو طرف تغییر کند. دختر و پسر هر انتظاری که از یکدیگر دارند باید قبل از ازدواج با هم در میان بگذارند.

وی با بیان اینکه سطح تحصیلی دختر و پسر باید تناسب داشته باشد، ادامه داد: اگر فاصله بین مدرک تحصیلی آن ها زیاد باشد، احتمال اینکه دچار مشکل شوند و همدیگر را درک نکنند، وجود دارد. ضمن اینکه اگر سطح تحصیلات دختر بالاتر باشد، ممکن است مرد احساس حقارت کند.

شجاعی با اشاره به اینکه دختر و پسر بهتر است اختلاف سنی فاحشی نداشته باشند، گفت: مناسب ترین حالت این است که پسر بین 5 تا 8 سال از دختر بزرگ تر باشد، البته بیان این نکته به این معنا نیست که حتماً باید چنین شرایطی وجود داشته باشد. حال اگر دو نفر با هم توافق داشته باشند، این اختلاف می تواند کمتر باشد یا حتی دختر از پسر بزرگ تر باشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1116

به "نکاتی که دخترها و پسرها باید در مراسم خواستگاری بدانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی که دخترها و پسرها باید در مراسم خواستگاری بدانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید