نقش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پروژه های گردشگری در جنگل ها بیشتر شود

به گزارش بوستان گفتگو، سرپرست مناطق نمونه و زیرساخت های گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: باید اراده ای شکل گیرد که نقش این وزارتخانه در پروژه های گردشگری در جنگل ها بیشتر شود.

نقش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پروژه های گردشگری در جنگل ها بیشتر شود

به گزارش خبرنگار بوستان گفتگو، نشست سرمایه گذاران مناطق نمونه گردشگری عصر امروز 7 مهر 1398 در سالن فجر وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار گشت.

علیرضا ارجمندی، سرپرست مناطق نمونه و زیرساخت های گردشگری در این نشست با اشاره به تعامل خوب بخش خصوصی و دولتی در مناطق نمونه گردشگری اظهار کرد: انجمن مناطق نمونه گردشگری در این سال ها از رشد و ثبات خوبی برخوردار بوده و این جلسات با همکاری این انجمن برگزار می شود که انشاءالله بتوانیم مسائل و موانع بخش جنگلی را در این خصوص مرتفع کنیم.

او افزود: انجمن سرمایه گذاران مناطق نمونه گردشگری از دولت انتظاراتی دارد که باید در نظر گرفته شود و دولت نیز از انجمن برای رفع موانع و مسائل انتظارات متقابلی دارد. باید در یک راستا برای توسعه مناطق نمونه گردشگری تلاش کنیم. همچنین برای پالایش مناطق نمونه از انجمن کمک می خواهیم تا به جایگاه خود به لحاظ تعداد و پروژه ای برسد. نظارت و پیشنهادهای سازنده ای از انجمن وجود دارد و گزارش این نظارت باید ارائه شود تا بتوانیم شاهد حرکات جدید و فعالیت های سازنده ای در این خصوص باشیم.

ارجمندی با اشاره به ضرورت برگزاری این جلسات برای رفع مسائل مربوط به مناطق نمونه گردشگری در جنگل ها شرح داد: قرار بر این است تا رئیس سازمان جنگل ها را دعوت کنیم تا مسائل و مسائل را با حضور ایشان حل و فصل کنیم. ما 20 منطقه نمونه گردشگری داریم اما سازمان جنگل ها متولی است و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نقش ناچیزی در این میان دارد. باید اراده ای شکل گیرد که نقش این وزارت در پروژه های گردشگری در جنگل ها بیشتر شود. این وزارتخانه متولی پروژه های گردشگری در جنگل هاست و باید قوانین و مقررات خود را دارا باشد. در واقع باید توافق و تعامل معقول بین سازمان جنگل ها و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شکل گیرد.

او با بیان اینکه متاسفانه اکنون سه منطقه گردشگری گرفتار مشکل با سازمان جنگل ها شده و در انتظار فسخ هستند، تاکید کرد: باید با یک خرد جمعی راهکار ای برای این مسائل پیدا کنیم و پیشنهادهایی در این خصوص داریم که باید جمع بندی و ارائه شوند. به عنوان نمونه در کتابچه طرح باید از رویکرد حفاظتی به گردشگری تجدیدنظر شود و با توجه به قراردادی که با سرمایه گذاران بسته می شود، پیشنهاد دادیم که این قرارداد مورد تجدید نظر قرار گیرد. قرارداد فعلی یک طرفه است و باید حقوق سرمایه گذار و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به نوعی در آن دیده شود. در بحث نظارت، تصمیم گیری و انتخاب سرمایه گذار و... باید وزارت میراث فرهنگی دخیل باشد.

ارجمندی با تاکید بر نادیده دریافت اعیانی ها در سرمایه گذاری ها گفت: یکی از مسائلی که شاید اجحاف به سرمایه گذار در این قراردادها باشد، این است که گاه برای اعیانی ها صدهامیلیارد سرمایه گذاری می شود ولی سازمان جنگل ها فسخ قرارداد می کند و همه آنها از بین می رود. ما خواستار این هستیم که سازمان جنگل ها برای اعیانی هایی که ساخته می شوند، یک سند بدهد تا احقاق حق برای سرمایه گذار انجام شو د. قراردادهای فعلی نافی حق اعیانی و سرمایه گذار است.

او افزود: همچنین از مسائلی که در قرارداد مطرح است و اعتقاد داریم باید معین شود این است که رضایت سازمان جنگل ها همیشه باید در نظر گرفته شود. تخلف از مقررات سازمان جنگل ها جایز نیست اما سلیقه ای بودن تصمیم ها زمینه سوءاستفاده را فراهم می کند. توصیه ما این است که معیارها معین باشد و بقیه باید بتوانند بر اساس این معیارها قضاوت کنند.

سرپرست مناطق نمونه و زیرساخت های گردشگری در پایان با بیان اینکه جمع بندی این پیشنهادها و مذاکرات در حضور رئیس سازمان جنگل ها در دفتر ریاست جمهوری مطرح خواهد شد، گفت: انجمن سرمایه گذاران مناطق نمونه گردشگری با ماهیت حمایت اعضای خود می تواند این کار را به درستی پیش ببرد.

در ادامه این نشست، رزاق ولی پور، رئیس انجمن سرمایه گذاران مناطق نمونه گردشگری به ذکر شرحاتی در خصوص فعالیت های این انجمن و ذکر مسائل آن پرداخت و اعضای انجمن نیز به بیان مسائل خود در این حوزه پرداختند.

منبع: میراث آریا
انتشار: 11 آبان 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 438

به "نقش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پروژه های گردشگری در جنگل ها بیشتر شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پروژه های گردشگری در جنگل ها بیشتر شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید