نخستین موزه تخصصی صنایع دستی کشور در رشت گشایش یافت

به گزارش بوستان گفتگو، ایرنا/ براساس آخرین گزارش های بدست رسیده، نخستین موزه تخصصی صنایع دستی کشور در رشت گشایش یافت.

نخستین موزه تخصصی صنایع دستی کشور در رشت گشایش یافت

این موزه تخصصی با حضور هنرمندان، اقشار مختلف مردم و جمعی از مدیران در عمارت قاجاری کلاه فرنگی رشت واقع در باغ محتشم رشت افتتاح شد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی گفت: راه اندازی این موزه تخصصی نقطه عطفی در شناسای و معرفی صنایع دستی استان گیلان است که میتواند در راستای صنعت توریستی استان نیز موثر باشد.

ولی جهانی با تاکید بر اینکه باید از تمام ظرفیت این موزه در راستای توسعه توریستی استان بهره مند شویم، اضافه کرد: صنایع دستی در کنار داشته های طبیعی نقطه قوت و تمایز گیلان نسبت به سایر نقاط کشور می باشد که همیشه عامل اصلی جذب توریست به این خطه سرسبز شمال کشور بوده است.

وی بعلاوه به بهره برداری از بناهای تاریخی در راستای توریست پذیری و عایدی و اشتغالزایی اشاره نمود و گفت: تغییر کاربری بناهای تاریخی استان به منظور جذب سرمایه گذار جهت جذب توریست در دستور کار قرار گرفته است و به همین دلیل مقرر گشت 10 بنای تاریخی استان تبدیل به موزه گردد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی گیلان گفت: تا پیش از سال 98، تعداد 15 موزه تخصصی در استان فعال بود و اکنون این رقم در استان دوبرابر رسیده است که بطور حتم از این ظرفیت برای رونق توریستی در سال 1401 بهره مند خواهیم شد.

تحول در حوزه توریستی عزم نو شهرداری رشت

شهردار رشت نیز در این مراسم تحول توریستی را اولویت مجموعه شهرداری دانست و گفت : بواسطه برخوداری رشت از برند شهر خلاق، تحول در آن عزمی جدی را می طلبد.

امیرحسین علوی اضافه کرد: همکاری و همراهی مناسبی میان اداره کل میراث فرهنگی، شهرداری و شورای شهر مرکز استان در حوزه سیاست گذاری و برنامه ریزی رقم خورده که بتوانیم داشته هایمان را به درستی ارائه دهیم و در حوزه مالی فعال کنیم.

وی گفت: بازسازی عمارت های تاریخی با همکاری اداره کل میراث فرهنگی،توریستی و صنایع دستی در دستور کار قرار گرفته تا برای ارائه تولیدات هنری در اختیار هنرمندان قرار گیرد.

شهردار مرکز استان گیلان گفت: مقرر شد در جوار عمارت کلاه فرنگی که امروز به موزه رشتی دوزی تغییر کاربری داده است، بازارچه های فصلی برای فروش صنایع دستی دایر گردد علاوه بر اینکه باید این هنر بایستی برای ارائه به نسل آینده حفاظت و منتقل گردد، بلکه ضروری است از این فرصت ها برای شهرمان مزیت های مالی خلق کنیم تا اقتصاد خرد خانوارها را ارتقا دهیم.

علوی تاکید نمود: تجاری سازی صنایع دستی نیازمند عزم همگانی است و در شهرداری به عنوان نهاد عمومی همه داشته هایمان را برای این منظور به اشتراک می گذاریم که البته ضروری است دستگاه های دولتی یاری نمایند تا این تعامل و مشارکت شکل بگیرد.

منبع: همگردی
انتشار: 23 فروردین 1401 بروزرسانی: 23 فروردین 1401 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 2108

به "نخستین موزه تخصصی صنایع دستی کشور در رشت گشایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین موزه تخصصی صنایع دستی کشور در رشت گشایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید