مزایای عینک بلوکات چیست و چه افرادی باید از آن استفاده نمایند؟

به گزارش بوستان گفتگو، حتما بارها از اطرافیان خود یا هنگام خرید از مغازه عینک فروشی، نام عینک های بلوکات (عینک های مسدودکننده نور آبی) را شنیده اید و برای شما سوال پیش آمده که عینک بلوکات چیست؟ به طورکلی این نوع عینک ها برای محافظت از چشم در برابر مشاهده طولانی مدت صفحه نمایش های دیجیتالی مانند موبایل، تبلت، کامپیوتر و تلویزیون، استفاده می شوند؛ اگرچه باورهای غلطی هم درباره این نوع عینک ها وجود دارد اما جای نگرانی نیست. ما در این مقاله یک بار برای همواره اطلاعاتی جامع درباره عینک های بلوکات به شما می دهیم تا به خوبی با آن آشنا شوید.

مزایای عینک بلوکات چیست و چه افرادی باید از آن استفاده نمایند؟

عینک بلوکات چیست؟

عینک بلوکات یا عینک های مسدودنماینده نور آبی دارای فیلترهایی در لنزهای خود هستند که از عبور نور آبی و در برخی موارد نور UV جلوگیری نموده و آن ها را جذب می نمایند. این نوع عینک از چشم ها در مقابل نور صفحه نمایش های دیجیتالی، مانند گوشی موبایل، تبلت و حتی تلویزیون محافظت می نماید.

استفاده طولانی مدت از صفحه نمایش ها می تواند باعث افزایش تماس نور آبی با چشم گردد که ممکن است به مسائلی مانند خستگی چشم، خشکی چشم، سردرد و حتی اختلالات خواب منجر گردد. عینک بلوکات با فیلتر کردن نور آبی، می توانند این مسائل را کاهش دهد و به چشم ها یاری کند تا سالم و راحت تر باشند. بعلاوه برای داشتن اطلاعات بیشتر و انتخاب عینک مناسب در این زمینه می توانید مقاله راهنمای خرید برترین عینک برای کار با کامپیوتر را مطالعه کنید.

نور آبی و تاثیر آن بر بینایی

نور آبی بخشی از طیف نور مرئی است که به وسیله خورشید و وسایل دیجیتال مانند لپ تاپ، تلفن های هوشمند و چراغ های LED ساطع می گردد. قرار گرفتن بیش ازحد در معرض نور آبی، به خصوص در عصر، می تواند تعادل چرخه طبیعی خواب وبیداری بدن را مختل کند.

تحقیقات نشان داده است که نور آبی می تواند مضراتی مانند خستگی چشم، اختلالات در خواب، تاری دید و سردرد داشته باشد. پس به همان اندازه که استفاده از عینک آفتابی در برابر آفتاب لازم است، استفاده از عینک های بلوکات حین تماشای صفحه نمایش های دیجیتالی هم اهمیت دارد. به طورکلی استفاده از عینک های مسدودنماینده نور آبی و کاهش زمان مشاهده نمایشگرهای دیجیتالی، می تواند به حفظ سلامت چشم ها یاری کند.

مزایای شیشه عینک بلوکات چیست؟

ازآنجایی که استفاده از صفحه نمایش های دیجیتالی در زندگی روزمره بسیار زیاد شده است، استفاده از عینک بلوکات می تواند به عنوان یک راه حل موثر برای حفظ سلامت چشمان ما مطرح گردد. این نوع عینک که امروزه محبوبیت زیادی پیدا نموده دارای مزایای بسیاری است که شامل موارد زیر می گردد.

تنظیم هورمون و بهبود کیفیت خواب

استفاده از عینک بلوکات قبل از خواب می تواند کیفیت خواب را بهبود بخشد. این عینک اثرات مضر نور آبی روی ساعات خواب را کاهش داده و به داشتن خواب آرام تر و عمیق تر یاری می نماید. تحقیقات مختلف نشان داده شده است که قرار گرفتن در معرض نور آبی، به ویژه در هنگام عصر منجر به مسائلی در خوابیدن و داشتن خوابی آرام گردد.

به زبان ساده عینک بلوکات می تواند با محدود کردن اندازه نور آبی، در کاهش تاثیر نور آبی مفید باشد و به آزاد شدن طبیعی ملاتونین (هورمونی که مسئول تنظیم چرخه خواب وبیداری ما است) و داشتن خوابی آرامش بخش یاری کند.

حفظ سلامت چشم

استفاده مداوم از عینک بلوکات به حفظ سلامت چشم یاری می نماید. با کاهش تماس چشم ها با نور آبی مضر، خطر بروز مسائلی مانند خشکی چشم، تیرگی شبکیه و اختلالات خواب کاهش می یابد.

مدیریت افسردگی و اضطراب

محققان اعلام کردند که حتما ارتباطی بین اختلال خواب و حساسیت به افسردگی و اضطراب وجود دارد. استفاده از عینک بلوکات ممکن است به بهبود تنظیم هورمون و هوشیاری یاری نموده و برای مدیریت افسردگی و اضطراب مفید باشد. عینک های مسدودنماینده نور آبی نه تنها برای کسانی که زمان زیادی را در مقابل وسایل دیجیتال می گذرانند مفید هستند، بلکه برای استفاده در فضای باز، مانند زمانی که درگیر فعالیت هایی در زیر نور مستقیم خورشید هستید نیز می توانند پرفایده باشند.

کاهش خستگی چشم

نور آبی که از صفحه های دیجیتالی و دیگر منابع الکترونیکی به چشمان ما می رسد، می تواند باعث خستگی و تنبلی چشم گردد. عینک بلوکات با فیلتر کردن نور آبی مضر، می تواند این خستگی را به حداقل برساند و راحتی بیشتری برای چشم ها فراهم کند.

محافظت از شبکیه

نور آبی می تواند به شبکیه چشم آسیب برساند و باعث بروز مسائلی مانند اختلالات دیداری گردد. عینک بلوکات با فیلتر کردن این نور مضر، می تواند به محافظت از سلامت شبکیه یاری کند.

پیشگیری از سردرد

نور آبی می تواند یکی از عوامل اصلی ایجاد سردردهای میگرنی باشد. عینک بلوکات با فیلتر کردن این نور، می تواند از بروز سردرد های ناشی از مشاهده نمایشگرهای دیجیتالی جلوگیری کند.

معایب عینک های بلوکات چیست؟

عینک های بلوکات(دارای فیلتر نورآبی) مزایای زیادی دارند، اما همیشه ممکن است برخی معایب و مسائل کوچک نیز در استفاده ار آن ها وجود داشته باشد. برخی از معایب شیشه عینک بلوکات شامل موارد زیر می گردد:

 • جذب نمایندگی اثرانگشت: شیشه های عینک بلوکات به علت ویژگی های خود ممکن است به طور قابل ملاحظه ای اثر انگشت را جذب نمایند بنابراین ممکن است احتیاج به تمیزکاری مکرر داشته باشد تا شفافیت و کیفیت دید را حفظ کند.
 • تغییر رنگ ظاهری: شیشه های عینک بلوکات نور آبی را فیلتر می نمایند که می تواند منجر به تغییر رنگ ظاهری اشیاء گردد. این ممکن است برای برخی افراد آزاردهنده باشد و به علت تمایل به رنگ های گرم تر، از زدن این عینک ها به چشم منصرف شوند.
 • لکه های نور مستقیم: هنگامی که عینک بلوکات در معرض نور مستقیم خورشید یا نور LED قرار می گیرد، ممکن است لکه هایی مایل به سبز در مرکز عدسی قابل مشاهده باشند. این ممکن است مزاحمتی برای برخی افراد ایجاد کند.

بااین حال، برای بسیاری از افراد، مزایای محفاظتی و سلامتی چشم که عینک بلوکات ارائه می دهد، ارزش این معایب را جبران می نماید. بعلاوه، توسعه تکنولوژی ممکن است بهبودهایی در این زمینه به وجود آورده و معایب موجود را کاهش دهد.

روش تشخیص عینک بلوکات چیست؟

ممکن است هنگام خرید عینک دچار سردرگمی و تردید درباره معمولی یا بلوکات بودن نوع آن شوید. شما می توانید برای تشخیص معمولی یا بلوکات بودن عینک مورد نظر روش های گفته شده در بخش زیر را امتحان کنید:

 1. استفاده از لامپ UV: اگر امکان دارد از یک لامپ UV یا لیزر فرابنفش استفاده کنید. عدسی بلوکات نور فرابنفش را مسدود می نماید بنابراین اگر عینک شما بلوکات باشد، نور از آن عبور نخواهد نمود؛ اما اگر عدسی معمولی باشد، نور فرابنفش به خوبی از آن عبور خواهد نمود.
 2. مشاهده تصویر روی صفحه نمایش: با نگاه کردن به تصویری روی صفحه نمایش، می توانید تفاوت را بین عدسی بلوکات و معمولی مشاهده کنید. در صورتی که عدسی بلوکات استفاده شده باشد، قسمت هایی از نور آبی را فیلتر می نماید که ممکن است تصویر به رنگ زرد یا نارنجی دیده گردد. درحالی که عدسی معمولی همه نور آبی را انتقال می دهد و تصویر به رنگ های اصلی خود باقی می ماند.
 3. مقایسه با تصویر نور آبی: می توانید دو تصویر دارای نور آبی را در کنار هم قرار داده و عینک را امتحان کنید. اگر تصویر با عینک دارای عدسی بلوکات روشن تر و با درخشندگی کمتری باشد، احتمالا عدسی شما بلوکات است.

تفاوت بین عینک بلوکات و بلوکنترل

به طورکلی، هر دو نوع عینک بلوکات و بلوکنترل برای حفظ سلامت چشم و کاهش اثرات مضر نور آبی موثر هستند، اما با توجه به احتیاجهای خود می توانید عینک مناسب تر را انتخاب کنید. در ادامه تفاوت های عینک بلوکنترل و بلوکات را آنالیز می کنیم تا هنگام خرید انتخاب بهتری داشته باشید:

 • اندازه فیلتر کردن نور آبی: عینک بلوکات بیشترین اندازه فیلتراسیون نور آبی را ارائه می دهد که معمولا بین 93 تا 97 درصد است. به عبارتی دیگر بیشتر نور آبی مضر ساطع شده از خورشید و دیگر منابع را حذف می نماید. درعین حال، عینک بلوکنترل ممکن است فیلتراسیون کمتری داشته باشد، اغلب در حدود 30 تا 50 درصد که به معنای این است که فیلتر کمتری از نور آبی را ارائه می دهد .
 • تاثیر بر رنگ: عینک بلوکات ممکن است برخی از رنگ ها را تغییر ندهد و تصاویر را به شکل طبیعی تری نشان دهد اما عینک بلوکنترل ممکن است رنگ ها را کمی تغییر دهد و باعث گردد تصاویر کمی کم رنگ تر به نظر بیایند.
 • کارایی در محیط های مختلف: در شرایطی که نور آبی بسیاری وجود دارد، مانند محیط های کاری هنگام استفاده از کامپیوتر یا صفحه نمایش های دیجیتال، عینک بلوکات معمولا ترجیح داده می شوند؛ اما در مواردی که احتیاج به تماشا رنگ ها به صورت دقیق و طبیعی دارید، ممکن است عینک بلوکنترل مناسب تر باشد.
 • قابلیت تنظیم شدت فیلتر کردن: برخی از عینک های بلوکنترل امکان تنظیم شدت فیلتراسیون نور آبی را دارند، به این معنی که می توانید اندازه فیلتر شدن را بر اساس احتیاجهای خود تنظیم کنید؛ اما بیشتر عینک های بلوکات این امکان را ندارند و اندازه فیلتر کردن نور آبی آن ها ثابت است.

در نهایت، هر دو نوع عینک برای کاهش استرس و خستگی چشم و جلوگیری از اثرات مضر نور آبی می توانند موثر باشند؛ اما برای انتخاب برترین گزینه، مهم است که احتیاجهای شخصی خود را در نظر بگیرید و از مشاوره با یک متخصص چشم پزشکی نیز استفاده کنید.

باورهای غلط درباره استفاده از عینک بلوکات چیست؟

برخی باورهای غلط درباره استفاده از عینک بلوکات وجود دارد. این باورها ممکن است منجر به نگرانی های نادرست و از دست دادن فرصت استفاده از فواید این نوع عینک ها گردد. در ادامه چند مورد از این باورهای غلط را بیان می کنیم:

 1. زدن عینک باعث ضعیف شدن چشم ها می گردد: این باور غلط است. استفاده از عینک بلوکات به طور مستقیم با ضعیف شدن یا آسیب به چشم ها مرتبط نیست. در واقع، این عینک ها طراحی شده اند تا محافظت از چشمان در برابر نور آبی مضر صفحه نمایش های الکترونیکی باشند.
 2. زدن عینک به اندازه کافی زود باعث بهبود بینایی می گردد: استفاده از عینک بلوکات همچون هر نوع عینک دیگری زمانی احتیاج دارد تا چشم ها به آن عادت نمایند. این موضوع معمولا حدود چهارتا پنج روز زمان می برد اما در نهایت به معنای ضعیف شدن یا ایجاد آسیب در چشم ها نیست.
 3. استفاده از عینک بلوکات برای مدت طولانی باعث ایجاد مسائل چشمی می گردد: استفاده مداوم از عینک بلوکات، به ویژه در معرض نور آبی مضر صفحه نمایش های الکترونیکی برای حفظ سلامت چشم ها لازم است؛ اما این استفاده برای مدت طولانی مسائلی ایجاد نمی نماید بلکه به حفظ سلامت چشم ها یاری زیادی می نماید.

نکات مراقبت از چشم در برابر نور آبی

علاوه بر استفاده از عینک های دارای فیلتر نور آبی، چند کار دیگر نیز می توانید برای کاهش عوارض قرارگیری در معرض نور آبی زیاد، انجام دهید. این موارد عبارتند از:

 • هر 20 دقیقه یکبار از نگاه کردن به وسایل دیجیتال دست بردارید و استراحت کنید تا به مدت 20 ثانیه به چیزی در فاصله (6 متر) دورتر نگاه کنید. این کار به چشم های شما استراحت می دهد و به آن ها یاری می نماید تا آرام شوند.
 • در صورتی که به علت مشاهده نور آبی دچار خشکی چشم شده اید، استفاده از قطره های چشمی می تواند در طول روز چشم شما را مرطوب نگه دارد.
 • برترین راه برای کاهش اندازه قرار گرفتن در معرض نور آبی، محدود کردن مدت زمان نگاه کردن به نمایشگرهای دیجیتال یا خورشید است.
 • برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض نور آبی، به اندازه طول یک بازو از صفحه نمایش خود فاصله بگیرید.
 • می توانید فیلترهای صفحه نمایشی را بر روی برخی از دستگاه های دیجیتال خود نصب یا فعال کنید که اندازه نور آبی را کاهش می دهد.
 • اگر در خانه از لامپ های LED استفاده می کنید و نمی توانید آن ها را عوض کنید، استفاده از منابع نور اضافی که از لامپ های LED استفاده نمی نمایند را در نظر بگیرید.
 • اگر زمان زیادی را در زیر نور خورشید می گذرانید، چشمان شما در معرض نور آبی زیادی قرار خواهند گرفت. برای محافظت از چشمان خود حتما از عینک آفتابی استفاده کنید.

استفاده از عینک بلوکات برای چه کسانی لازم است؟

استفاده از عینک های مخصوص کامپیوتر یا موبایل برای افرادی که به طور مداوم با صفحه نمایشگرهای الکترونیکی کار می نمایند یا زمان زیادی را پشت کامپیوتر و یا دیگر دستگاه های الکترونیکی سپری می نمایند بسیار مفید است. این افراد از جمله بچه ها و نوجوانانی هستند که از لپ تاپ یا تبلت استفاده می نمایند یا کارمندانی که در محیط اداری با کامپیوتر کار می نمایند. بعلاوه زدن عینک بلوکات برای برنامه نویسان، تدوینگران، گرافیست ها، گیمرها، تریدرها و معامله گران بازارهای مالی واجب است.

اهمیت استفاده از عینک بلوکات

در این مقاله به طورکلی درباره مضرات نور آبی، کاربرد عینک بلوکات و فواید آن شرح دادیم. این عینک ها با فیلتر کردن نور آبی مضر می توانند از خستگی چشم، سردرد، خشکی چشم، تاری دید و اختلالات خواب جلوگیری نمایند و راحتی بیشتری را برای این افراد فراهم نمایند. به علاوه، استفاده از این عینک ها می تواند به حفظ سلامت چشم و پیشگیری از مسائل دیداری در آینده یاری کند.

منآبع: mayoclinichealthsystem, riverheightseyecare, cnet

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 21 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1403 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 2408

به "مزایای عینک بلوکات چیست و چه افرادی باید از آن استفاده نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مزایای عینک بلوکات چیست و چه افرادی باید از آن استفاده نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید