لهجه جناب خان از کجا آمد

به گزارش بوستان گفتگو، خبرگزاری خبرنگاران- محمد بحرانی، صداپیشه جناب خان گفت: جنوبی نیست و این لهجه را به واسطه دوستان جنوبی اش در کودکی یاد گرفته است.

لهجه جناب خان از کجا آمد

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، بحرانی در برنامه کتاب باز اضافه نمود: شغل مورد علاقه اش در کودکی ولگردی بوده است!

محمد بحرانی بازیگر و گوینده در پاسخ به اینکه اهل کدام استان است، گفت: مهم نیست اهل کجا هستی. من همیشه همین را می گویم. فرقی نمی کند کجایی هستی. پدر و مادرم کازرونی هستند بحرانی یعنی منسوب به دو دریا و به نظر می آید از بحرین آمده اند و در ایران پخش شدند. خودم به واسطه شغل پدرم در بهشهر مازندران متولد شدم و شناسنامه ام صادره از شیراز است و در شیراز هم بزرگ شدم.

او درباره اینکه با وجود جنوبی نبودن چگونه بر لهجه جنوبی به این زیبایی تسلط یافته است؟ گفت: اولین رفیق زندگی ام آبادانی بود و من بیشتر از اینکه کازرونی و شیرازی شنیده باشم آبادانی شنیده بودم. در محله ما خیلی از آبادانی ها ساکن بودند. روستای دوان هم در کازرون کارمندان خوزستانی دارد. من وسط این فرهنگ ها به دنیا آمدم.

بحرانی با بیان اینکه بهنام رفیق صمیمی کودکی اش بوده است، گفت: با بهنام بازی می کردیم و من تمام فرهنگ و آوای خوزستان را از بچگی فرا گرفتم. همه دوستانی که جناب خان دارد دوستان حقیقی من هستند و در شکل گیری شخصیت جناب خان تاثیر داشتند.

وی درباره تاثیری که شخصیت جناب خان بر شناساندن مردم جنوب کشور داشته است، اضافه نمود: عشق من این بود که به قومیت ها بگویم بقیه قومیت ها چقدر قشنگ هستند. اینکه قومیت ها، جنوبی گوش کنند. کرد ها ترکی گوش کنند و همه قومیت ها با فرهنگ هم آشنا شوند.

این صداپیشه درباره دوران کودکی اش گفت: بچه که بودم وقتی می پرسیدند دوست داری چه کاره شوی؟ می گفتم دوست دارم ول بگردم. من از صبح تا شب در کوچه بودم و مدینه فاضله ای بهتر از آن نبود. وقتی دانشکده هنر های زیبا قبول شدم، ترسیدم از آن هایی که کاپ و جام داشتند و خیلی چیز ها بلد بودند، اما بعد ها هر چه به دردم خورد همه اش محصول همان ولگردی ها و آنچه از دوستانم آموختم، بود. همه حیات زیسته انسان در هنر های نمایشی به درد می خورد.

بحرانی درباره اینکه چگونه بر مهمان های برنامه خندوانه تسلط و درباره زندگی آن ها اطلاعات داشت، گفت: ما تیمی داشتیم که درباره مهمان حرف می زدیم و فکر می کردیم که از کجا آمده و چه دوست دارد. اما اینکه دقیقا چه فرایند ای اتفاق می افتد نمی دانم.

وی درباره موسیقی جنوب هم صحبت کرد و از نی انبان به عنوان ساز مورد علاقه اش نام برد.

بحرانی اضافه نمود: اولین ساز جنوب، دست است و من و بهنام همیشه دست می زدیم و خیلی وقت ها ما را به عروسی می بردند تا دست بزنیم! یک خانه بود که به عروسی ها کرایه می دادند و ما همیشه در عروسی ها بودیم. چون خوب هم دست می زدیم آنجا مقبول بودیم.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 27 آذر 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1421

به "لهجه جناب خان از کجا آمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لهجه جناب خان از کجا آمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید