قیمت مصوب ماسک های سه لایه و N. 95

به گزارش بوستان گفتگو، سید حسین صفوی درباره شرایط تامین تجهیزات مرتبط با کرونا، مانند تجهیزات حفاظتی ماسک و تجهیزات بیمارستانی مانند دستگاه ونتیلاتور، گفت: در زمینه تامین ونتیلاتور، از ظرفیت تولید داخلی استفاده می کنیم. طی دو الی سه ماهی که درگیر کرونا بودیم، با توجه به نیازی که در داخل کشور احساس شد و همچنین با توجه به اینکه موجودی جهانی این دستگاه هم کاهش یافته بود و قیمت ها افزایش یافت، به شرکت های داخلی تولیدکننده ونتیلاتور کمک هایی اعم از تخصیص وام، پیگیری تامین قطعات مورد نیاز شرکت ها و... و. انجام شد. بر همین اساس در حال حاضر ظرفیت تولیدمان در حوزه قابل قبول است. به طوری که طبق پیش بینی ها آنچه که برای تجهیز تخت های آی سی یو و تامین نیازمان در این حوزه در پاییز، به آن نیاز داریم، در حال تامین است.

قیمت مصوب ماسک های سه لایه و N. 95

دپو اقلام حفاظتی برای پاییز

وی در گفتگو با ایسنا، اضافه کرد: بر همین اساس هیات امنای صرفه جویی ارزی با دو تولیدکننده ونتیلاتور قرارداد بسته و آن ها به صورت روزانه این دستگاه ها را تامین می کنند. قرار شده که هر یک از تولیدکنندگان روزانه حداقل 20 دستگاه ونتیلاتور را به هیات امنای صرفه جویی ارزی تحویل دهند که بلافاصله در مراکز درمانی توزیع می شود.

صفوی با بیان اینکه اگر پیک مجددی از بیماری کرونا در پاییز اتفاق بیفتد، در زمینه ونتیلاتور مسئله ای نخواهیم داشت، اضافه کرد: یکسری اقلام حفاظتی نیز مورد نیاز است که در جلسات قرارگاه سازمان غذا و دارو قرار شد که اقلام حفاظتی به میزان مورد نیاز برای پیک احتمالی در پاییز تهیه شود که این اقدام در حال انجام است و اقلام حفاظتی مورد نیاز تهیه و دپو می شود تا اگر بازار نیاز داشت، این اقلام را از محل دپو به بازار تزریق کنیم.

افزایش بیش از پنج برابری ظرفیت تولید ماسک در کشور

صفوی درباره قیمت گذاری ماسک های مختلفی که در بازار عرضه می شود، اضافه کرد: به طور کلی دو نوع ماسک داریم؛ یکی ماسک های سه لایه و دیگری ماسک های N. 95 که ظرفیت تولیدشان در کشور طی دو الی سه ماه اخیر بیش از پنج برابر شده است و به میزان تولید خوبی رسیده ایم. باید توجه کرد که ماسک های سه لایه نیز به دو دسته تقسیم می شود؛ یکی ماسک هایی که به صورت صنعتی تولید می شود که توسعه قابل توجهی داشته اند و دیگری ماسک های نیمه صنعتی. ماسک های نیمه صنعتی بر اساس دستورالعمل های اداره کل تجهیزات پزشکی به عنوان ماسک های کارگاهی و نیمه صنعتی توسط کارگاه ها و گروه های جهادی تولید، ضدعفونی، بسته بندی و آماده عرضه به بازار شده است.

قیمت مصوب ماسک

وی ادامه داد: ماسک هایی که به صورت نیمه صنعتی تولید می شوند، عملا برای تزریق به بازار و در سطح داروخانه ها آماده شده و با توجه به اینکه کارگاهی هستند و با چرخ خیاطی تهیه می شود، قیمت تمام شده آن ها بالاتر است؛ بنابراین بر اساس مصوبه ای که در ستاد کرونای وزارت صمت تصویب شد، سقف قیمت 1600 تومان برای آن ها مشخص شد. ماسک هایی که به صورت صنعتی در کشور تولید می شود، در حال حاضر حجم تولیدشان از حدود 300 هزار به بالغ بر دو میلیون و 500 هزار ماسک رسیده است. توزیع این ماسک ها در مراکز درمانی اعم از دولتی، خصوصی، تامین اجتماعی، نیرو های مسلح و... و. انجام می شود. قیمت مصوب این نوع ماسک ها درب کارخانه 700 تومان است که این ماسک ها با حواله اداره کل تجهیزات پزشکی در مراکز درمانی توزیع می شوند و بخشی از این ماسک ها هم برای آینده دپو می شود.

تولید روزانه 150 هزار ماسک N. 95 در کشور

مدیرکل اداره تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو همچنین گفت: قیمت ماسک های N. 95 هم اخیرا مشخص شد که با توجه به نوع ماسک قیمت ها متفاوت است و از حدود 4500 تومان شروع می شود و نهایتا به 15500 تومان می رسد. در عین حال میزان تولید ماسک N. 95 در کشور به بیش از 150 هزار عدد در روز رسیده است.

توزیع 250 میلیون دستکش معاینه در مراکز درمانی از ابتدای شیوع کرونا

صفوی در زمینه شرایط تولید و تامین دستکش های معاینه نیز اظهار کرد: دستکش های معاینه در سه نوع لاتکس، وینیل و نیتریل هستند. باید توجه کرد که کشور تولید کننده مواد اولیه دستکش نیست، هرچند که ما تولیدات داخلی دستکش معاینه را داریم، اما همچنان برای مواد اولیه آن ها نیازمند واردات هستیم. با توجه به ظرفیت محدودی که کشور در مواد اولیه داشت، ابتدای شیوع کرونا، تصویب کردیم که توزیع دستکش از طریق حواله اداره کل تجهیزات پزشکی انجام شود و این مصوبه را به کلیه تولید کنندگان و واردکنندگان ابلاغ کردیم که با حواله دستکش ها را توزیع کنند که از آن زمان به بعد حدود 250 میلیون دستکش را در مراکز درمانی توزیع کردیم و خدارا شکر در سطح مراکز درمانی و برای تیم های درمانی اعم از پزشکان و پرستاران و کسانی که در خط مقدم مبارزه با کرونا فعالیت می کردند، کمبودی در این زمینه اتفاق نیفتاد.

دستکش های معاینه در حال توزیع در داروخانه ها

وی ادامه داد: بعد از اجرای فاصله گذاری هوشمند اجتماعی، نیاز به دستکش و اقلام حفاظتی در سطح جامعه هم احساس شد. بر همین اساس مکانیزمی را فراهم کردیم تا از طریق 20 شرکت پخش، دستکش را به داروخانه ها توزیع کنیم تا مردم بتوانند از آن ها استفاده کنند، لذا دستکش معاینه را در بسته های کوچک تر به صورت بسته های 10 تایی و 50 تایی طراحی کردیم که دو هفته است که یکی از تولیدکنندگان در حال تولید این دستکش ها است و این دستکش ها قیمت گذاری شده و در سطح داروخانه ها در حال توزیع است. قیمت مصوب این دستکش ها 6500 تومان است. در عین حال علاوه بر دستکش های معاینه پزشکی که جنس لاتکس، وینیل و نیتریل را دارند، بیش از 10 تولیدکننده دستکش های کیسه فریزری را هم مشخص کرده ایم که می توانند این محصولات را در سطح عرضه و داروخانه ها توزیع کنند تا مردم از آن ها نیز استفاده کنند

واردات اقلام حفاظتی مرتبط با کرونا متوقف شد/ کدام اقلام صادر می شوند؟

صفوی درباره واردات و صادرات ماسک نیز گفت: با توجه به اینکه تعدادی ماسک از ابتدای کرونا ثبت سفارش شد و از طریق واردات تامین شد و بخش عمده ای از نیازمان هم از طریق تولید داخلی اعم از تولید صنعتی و نیمه صنعتی تامین شد، در حال حاضر نیازی به واردات ماسک نداریم؛ بنابراین در هفته های اخیر واردات اقلام حفاظتی اعم از ماسک N. 95، لباس یکسره و... متوقف شده و ثبت سفارش نمی شود. در عین حال در زمینه لباس یکسره تیراژ تولیدمان بسیار خوب است و امکان صادرات آن وجود دارد. همچنین اقلامی مانند شیلد محافظ صورت تولید داخلی هم می توانند به سایر کشور ها صادر شود. در زمینه ماسک N. 95 نیز مازاد تولید اجازه صادرات دارد، اما درباره ماسک های سه لایه صنعتی با توجه به اینکه هنوز نیاز داخلی بطور کامل بر طرف نشده است، فعلا صادرات این نوع ماسک ممکن نیست.

تولید تست های اختصاصی کرونا در کشور

وی درباره تولید تست سرولوژی و تست مولکولی کرونا نیز گفت: قبل از شیوع کرونا در کشور، هیچ تولیدکننده ای در زمینه کیت های مخصوص کرونا نداشتیم و این کیت ها در کشور های دیگر تولید می شد و کاملا وابسته به واردات بودیم. بعد از شیوع کرونا در کشور، هم در حوزه کیت تشخیص مولکولی و هم در حوزه تست سرولوژی چند شرکت دانش بنیان اعلام آمادگی کردند که می توانند آن ها را تولید کنند. نمونه هایشان را تولید کردند و با سرعت زیاد تست انجام شد و پس از بررسی مجوز تولید و فروش آن ها از سوی اداره کل تجهیزات پزشکی صادر شد. در حال حاضر در کشور سه تولیدکننده تشخیص مولکولی و یک تولید کننده کیت های سرولوژی درحال فعالیت هستند. البته تولیدکنندگان دیگری نیز هستند که نمونه هایشان در حال بررسی است.

صفوی اضافه کرد: در رابطه با کیت های تشخیص مولکولی حدود 1 میلیون و 500 هزار کیت مورد نیازمان است که این نیاز را اعلام کردیم و قرارداد بسته شده تا از محل تولیدات داخلی، این کیت ها تامین شود که شرکت ها تعهد کردند ظرف یک ماه و نیم این میزان را تامین کنند. نکته حائز اهمیت این است که ما این تکنولوژی و ظرفیت تولید این کیت را در کشور داریم و ضمن دپو نمودن این کیت ها، در صورت بروز پیک جدید، این ظرفیت در کشور وجود دارد و می تواند نیازهایمان را تامین کند.

منبع: فرارو
انتشار: 21 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1102

به "قیمت مصوب ماسک های سه لایه و N. 95" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت مصوب ماسک های سه لایه و N. 95"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید