قرص های ضدکرونا فراوری شد؟

به گزارش بوستان گفتگو، دارو های آنتی ویروس پیش از این برای مقابله با ویروس های دیگر از جمله اچ آی وی و یا ویروس آنفلوآنزا وجود داشته اند. در ابتدای همه گیری کرونا، بودجه و تحقیقات بر روی فراوری واکسن متمرکز شد که همین موضوع تاحدی تاخیر در فراوری دارو های ضدویروس علیه کرونا را شرح می دهد.

قرص های ضدکرونا فراوری شد؟

آیا به زودی داروخانه ها جعبه های دارو های ضد کووید-19 را در قفسه های خود جای خواهند داد؟ پس از واکسن، شرکت های دارویی در صدد پیگیری درمانی هستند که در صورت ظاهر شدن علائم بیماری، با یک لیوان آب در خانه بتوان آن را درمان کرد.

چراکه حتی اگر پیشگیری بهتر از درمان باشد، اما دانستن چگونگی بهبود همچنان حیاتی است.

چندین سال طول می کشد تا واکسن در همه جا در دسترس باشد؛ و حتی اگر توزیع واکسن به طور گسترده انجام گردد بعضی از افراد همچنان از تزریق خودداری می نمایند. یا تعدادی از افراد واکسینه شده حتی اندک، باز هم بیمار می شوند.

دارو های آنتی ویروس پیش از این برای مقابله با ویروس های دیگر از جمله اچ آی وی و یا ویروس آنفلوآنزا وجود داشته اند. در ابتدای همه گیری کرونا، بودجه و تحقیقات بر روی فراوری واکسن متمرکز شد که همین موضوع تاحدی تاخیر در فراوری دارو های ضدویروس علیه کرونا را شرح می دهد.

اما دارو های ضد ویروس چگونه کار می نمایند؟ داریا هازودا، معاون بخش پژوهش بیماری های واگیردار شرکت مرک به خبرگزاری فرانسه گفت: ویروس ها ماشین های کوچکی هستند که برای تکثیر به اجزای خاصی نیاز دارند.

وی اضافه کرد: ضد ویروس ها به طور کلی موکول ها شیمیایی کوچکی هستند که برای تداخل در این ماشین ها فراوری شده اند. آن ها [آنتی ویروس ها]جهشی را به ویروس وارد می نمایند و هنگامی که این اتفاق چندین بار رخ می دهد، این جهش ها توانایی تکثیر ویروس را کاهش می دهد.

وی به طور خلاصه گفت: آن ها [آنتی ویروس ها]جهشی را به ویروس وارد می نمایند و هنگامی که این اتفاق چندین بار رخ می دهد، این جهش ها توانایی تکثیر ویروس را کاهش می دهد. بنابراین فرایند بیماری کندتر می گردد، می توان از شدت بیماری، بستری شدن در بیمارستان و مرگ جلوگیری کرد.

غیر از ضدویروس ها، روش درمانی به وسیله دارو هایی که سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار می دهند و پادتن هایی که می توانند ویروس را هدف قرار دهند پیگیری می گردد. اما طبق گفته محققان دارو های ضدویروس باید در آغاز درمان و دارو های ایمنی در مرحله آخر تجویز شوند.

دولت بریتانیا در ماه گذشته اعلام نمود که در حال ایجاد یک گروه ویژه برای آنالیز درمان های ضد ویروسی علیه بیماری کووید-19 است. آن ها درصدد هستند دست کم دو روش درمانی موثر به صورت قرص را در امسال برای یاری به افراد با بروز علائم اولیه بیماری به انتها برسانند.

در حال حاضر چند طرح تقریبا پیشرفته روی بیش از هزاران نفر آزمایش شده اند که دو پروژه در مرحله سوم آزمایش بالینی هستند. چندین پروژه نیز در مراحل ابتدایی آزمایش های بالینی قرار دارند که مهمترین آن ها طرح فایزر است.

یکی از دارو ها از سوی شرکت داروسازی مرک با مشارکت شرکت بیوتکنولوژی ریجبک بیوتراپوتیک پیگیری می گردد. این دارو مولنوپیراویر است که نخستین بار برای مقابله با آنفلوانزا فراوری شد. تغییراتی در این دارو داده شده است که می توان آن را به شکل قرص مصرف کرد. این دارو باید دو بار در روز و به مدت پنج روز مصرف گردد.

این درمان در چند صد نفری که آن را دریافت نموده اند نتیجه خوبی داشته است.

تجزیه و تحلیل درمان ده ها نفر با این دارو نشان داد که ویروس پس از پنج روز قابل تشخیص نیست، اما در 26 درصد افرادی که دارونما دریافت نموده بودند، ویروس کرونا قابل تشخیص بود. پیش بینی می گردد که آزمایش ها در 1450 بزرگسال تا پاییز امسال انجام گردد.

شرکت مرک، ماه گذشته با اوج دریافت شیوع ویروس کرونا در هند اعلام نمود که با پنج شرکت هندی به توافق رسیده است تا مجوز های این دارو را به طور داوطلبانه در اختیار آن ها بگذارد؛ بنابراین یک شرکت هندی اعلام نمود که آزمایش بالینی مرحله سوم این دارو را روی 2400 بیمار مبتلا به کرونا از نوع خفیف تا متوسط امتحان خواهد نمود.

شرکت مرک پیش از این روی فراوری دو واکسن کووید-19 تحقیق می کرد، اما این تحقیقات را در ماه ژانویه متوقف کرد و در پژوهش روی داروی کرونا متمرکز شد.

اما طرح بعدی، پروژه دارویی شرکت سوئیسی روش با مشارکت شرکت داروسازی آتیای آمریکا است. دارویی که مورد مطالعه این دو شرکت است ای تی-527 (AT-527) نامیده می گردد و در حال آزمایش روی 1400 داوطلب در اروپا و ژاپن است. این دارو در افراد بالای 12 سال آزمایش می گردد.

ژان پیر سومادوسی، مدیرعامل شرکت آتیا به خبرگزاری فرانسه گفت: پیش بینی می کنیم که تا سرانجام سال مجوز ها را دریافت کنیم و دارو را در سال 2022 توزیع کنیم. این دارو نیز برای بیماران مبتلا به کووید از نوع خفیف تا متوسط خارج از محیط بیمارستانی [بیماران سرپایی]تجویز می گردد.

شرکت فایزر نیز پس از واکسن به دنبال فراوری قرص برای درمان کرونا است

سومین طرح برای فراوری قرص ضدکووید-19 از سوی شرکت فایزر پیگیری می گردد که در مراحل ابتدایی مطالعه است.

نام این دارو، قرص ضد ویروس پی اف-07321332 (PF-07321332) است. این دارو پیش از این وجود نداشت و به طور خاص برای مقابله با ویروس کرونا عامل بیماری کووید-19 فراوری شده است. این دارو در حال حاضر روی حدود 60 بزرگسال در حال آزمایش است که نتایج آن تا سرانجام ژوئن تعیین می گردد.

ساز و کار این قرص به گونه ای است که به آنزیم ویروسی متصل می گردد و از تکثیر آن جلوگیری می نماید. این دارو همچنین با حمله به ویروس عامل بیماری کووید-19 از تکثیر آن در دستگاه تنفسی جلوگیری می نماید. این قرص در دسته دارو های مهارنماینده پروتئاز واقع شده است.

طبق گفته مدیران شرکت فایزر، این قرص در مقابله با گونه های جهش یافته ویروس کرونا بسیار اثرگذار است. شرکت فایزر یک داروی تزریقی ضد ویروسی را نیز در حال آزمایش است که برای بیماران بستری در بیمارستان تجویز می گردد.

در قرص فراوریی شرکت مرک و روشه، دارو نباید بیشتر از پنج روز پس از آغاز علائم مصرف گردد. یعنی تنها در هفته نخست آغاز بیماری این دو دارو باید تجویز شوند. داریا هازودا، مدیر تحقیقی شرکت مرک می گوید: اگر هرچه زودتر با یک آنتی ویروس درمان شوید، نتیجه بهتر است.

هنگامیکه این قرص ها در دسترس قرار بگیرند، چالش اصلی تشخیص زودهنگام بیماری خواهد بود. ژان پیر سومادوسی پیش بینی می نماید برای سرعت بخشیدن به فرایند کار، آزمایش های خانگی هر روز اهمیت بیشتری پیدا می نمایند.

از سوی دیگر پیش بینی می گردد این دارو های ضدویروسی برای پیشگیری نیز مورد استفاده قرار گیرند. یعنی اگر یکی از اعضای خانواده به ویروس کرونا مبتلا شد، دیگران می توانند برای جلوگیری از ابتلا به بیماری درمان را آغاز نمایند.

تا به امروز داروی تزریقی رمدسیویر فراوریی شرکت گیلئاد مجوز برای مقابله با کووید-19 را گرفته است، اما تردید هایی نسبت به اثرگذاری آن وجود دارد.

پاییز سال گذشته در ایران نیز اعلام شد که دانشگاه تربیت مدرس با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در حال آزمایش یک داروی ضدویروسی علیه کووید-19 هستند. طبق گزارش رسانه های ایران فاز مطالعاتی این دارو ابتدا با یک تیم 40 نفره آغاز شد و سپس وارد فاز آزمایشگاهی شد. جزییات زیادی از این دارو در رسانه ها منتشر نشده است و آخرین شرایط آن نیز اعلام نشده است.

منبع: یورونیوز

منبع: فرادید
انتشار: 31 خرداد 1400 بروزرسانی: 31 خرداد 1400 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1761

به "قرص های ضدکرونا فراوری شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قرص های ضدکرونا فراوری شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید