عوارض دستگاه تصفیه هوا چیست؟

به گزارش بوستان گفتگو، خبرنگاران | سرویس - تنفس هوای پاک لازمه زندگی هر انسان است. این روز ها با آلوده شدن هوا و مسائل تنفسی که برای خیلی از افراد از کوچک و بزرگ گرفته تا پیر و جوان، پیش آمده، همه به دنبال راهی برای تنفس هوای پاک و از بین بردن آلودگی هوا هستند. همچنین آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) می گوید که آلودگی هوا در برخی از محیط های بسته تا ده برابر می تواند بیشتر از محیط های سرباز باشد. در این شرایط اولین چیزی که به ذهن می رسد استفاده از دستگاه تصفیه هوا است. در ادامه بیشتر با این دستگاه، عملکرد، مزایا و همچنین عوارض دستگاه تصفیه هوا آشنا می شویم.

عوارض دستگاه تصفیه هوا چیست؟

دستگاه تصفیه هوا چیست؟

همان طور که از اسمش پیداست دستگاه تصفیه هوا دستگاهی است که آلودگی موجود در هوا را تصفیه کرده و از بین می برد و هوا را از آلاینده ها پاک می کند. در این دستگاه برای تمیز کردن هوا از چندین فیلتر هوا استفاده می کنند. برخی از آلاینده ها در هوا مثل ذرات ریز گرد و غبار، ویروس ها و باکتری ها که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند و می توانند به ریه ها و سیستم تنفسی آسیب بزنند، از این فیلتر ها عبور کرده و هوایی که تنفس می کنیم، تبدیل به هوایی پاک می شود. عملکرد دستگاه به این صورت است که توسط یک فن هوا را به گردش در آورده و به داخل دستگاه می کشد و پس از تصفیه به بیرون می فرستد و ذرات آلوده در فیلتر باقی می مانند.

کاربرد های مفید دستگاه تصفیه هوا

 • کاهش آلاینده های گرد و غبار
 • کاهش دود وسایل نقلیه یا سیگار
 • کاهش گرده های گیاهان در فصول گرده افشانی
 • کاهش بوی دود سیگار و…

و اما عوارض دستگاه تصفیه هوا !

برخی معتقدند که این دستگاه آلودگی هوا را از بین نمی برد، ولی حداقل هوا را قابل تحمل می کند. مثل کاری که هود آشپزخانه انجام می دهد. عملکرد دستگاه به این صورت است که هوا توسط فن به داخل فیلتر کشیده می شود و هوا را تصفیه می کند و به بیرون می فرستد. چیزی که در عملکرد و کیفیت این دستگاه مهم است نوع فیلتر مورد استفاده است.

 • برخی از این فیلتر ها در جذب ذراتی از قبیل: پرز فرش و پرده و موی حیوانات خوب عمل می کنند.
 • برخی دیگر از فیلتر ها (فیلتر پلاسما) در جذب الکتریکی مواد آلرژی زا و دود با استفاده از تکنولوژی نانو عمل می کنند.
 • فیلتر کربن در جذب بو ها و گاز های سمی مثل بوی سیگار و مونواکسیدکربن موثر است.

اما برخی از کارشناسان محیط زیست آمریکا معتقدند که ذراتی که باعث آلودگی هوا می شوند آنقدر ریز هستند که با چنین فیلتر هایی از میان نمی فرایند و استفاده از این دستگاه به منظور حذف ذرات آلودگی کاری بس بی فایده است.

همچنین برخی از این دستگاه ها عملکردشون با تولید گاز ازون همراه است که گاهی اگر دستگاه استاندارد نباشد با تولید ازون زیاد در محیط، می تواند خود منجر به نوعی آلودگی شود. پس اگر دستگاه استاندارد نباشد نه تنها مفید نیست بلکه مضر هم است. در واقع دستگاه هایی که تولید ازون می کنند، اصلا مورد تایید مراکز بهداشتی نیستند، چون خود ازون یک نوع آلاینده هوا محسوب می شود و استنشاق آن، باعث آسیب رسانی به ریه ها و در مقادیر کمش، باعث درد سینه، سرفه های مکرر، تنگی نفس، تشدید بیماری های مزمن تنفسی مانند آسم و التهاب گلو می شود و توانایی بدن برای مقابله با مسائل و عفونت های تنفسی را کاهش می دهد. انجام فعالیت های ورزشی در محیطی که ازون در آن زیاد است نیز افراد را در معرض خطر بیشتری قرار می دهد، زیرا هنگامی که فعالیت می کنیم نیاز بدن به اکسیژن بیشتر است. قابل ذکر است که بچه ها و سالمندان حساسیت بیشتری نسبت به گاز ازون دارند.

از دیگر مواردی که می تواند به نوعی از معایب و عوارض دستگاه تصفیه هوا به حساب بیاید، می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • برخی از این دستگاه ها یون منفی تولید می کنند که هنوز خوب یا بد بودن آن مورد تایید قرار نگرفته است.
 • استفاده از اشعه مادون قرمز یا ماورای بنفش اگر کنترل شده باشد ضرری ندارد، ولی در صورتی که دستگاه غیر استاندارد باشد و انتشار این اشعه به خوبی کنترل نشود برای خانم های باردار بسیار ضرر دارد.
 • همچنین دستگاه هایی که مجهز به فن هستند با چرخش فن آلودگی صوتی ایجاد می کنند که در دراز مدت به شنوایی آسیب می زنند.
 • کارشناسان محیط زیست ایران می گویند که آلودگی هوای شهر ایران که خطرناک و آسیب رسان است شامل مونوکسید کربن یا دی اکسید گوگرد است که به هیچ وجه توسط این دستگاه ها از بین نمی فرایند، پس استفاده از این دستگاه برای آلودگی هوای ایران مقرون به صرفه نیست.

نکاتی که باید هنگام خرید دستگاه تصفیه هوا به آن توجه کرد

 • فضای مورد نظربرای تصفیه باید مورد توجه قرار بگیرد، زیرا ابعاد و اندازه فضای مورد نظر در انتخاب سایز و نوع دستگاه مهم است. این دستگاه ها را در ابعاد مختلف برای متراژ های مختلف می سازند.
 • همچنین نوع کاربرد آن که چه مقدار هوا در چه مدت زمانی نیاز به تصفیه دارد باید مورد توجه قرار گیرد.
 • از آنجا که مهم ترین بخش یک دستگاه تصفیه هوا، فیلتر های آن است. پس به نوع و کیفیت فیلتر های به کاررفته در دستگاه نیز باید توجه بسیار کرد.

در انتها می توان به این نتیجه رسید که دستگاه تصفیه هوا ما را از شر سرب و آلودگی های خطرناک موجود در هوای شهری مثل تهران خلاص نمی کند، ولی استفاده از دستگاه های تصفیه کننده به پاکیزه تر شدن هوا کمک می کند.

نظر شما در مورد آلودگی هوا، راهکارهای کاهش آن و استفاده از دستگاه های تصفیه هوا با در نظر دریافت عوارض آن ها چیست؟ و به نظر شما آیا خرید دستگاه تصفیه هوا واقعا برای بچه ها، زنان باردار و سالمندان ضروری است؟

منبع: setare.com
انتشار: 25 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1400 گردآورنده: boostanchat.ir شناسه مطلب: 1706

به "عوارض دستگاه تصفیه هوا چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض دستگاه تصفیه هوا چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید